5 sposobów, dzięki którym utrzymasz czystość w domu

0


Utrzymanie w nienagannym porządku domu jednorodzinnego o metrażu 150 czy 200 metrów kw. jest wyzwaniem. Zastanawiasz się, jak zadbać o tak dużą przestrzeń? Okazuje się, że jest kilka sprawdzonych rozwiązań, z których warto skorzystać.

Pomoc w sprzątaniu domu

1) Dobry plan to podstawa

Dużą przestrzeń trudniej utrzymać w nienagannym porządku. Odkurzanie, ścieranie kurzu czy mycie okien – to zajęcia czasochłonne. Większość z nich nie trzeba jednak wykonywać codziennie. Porządki warto zatem zacząć od przygotowania planu sprzątania poszczególnych pomieszczeń. Stworzenie tygodniowego czy miesięcznego harmonogramu sprzątania eliminuje sytuację, gdy w ciągu jednego dnia trzeba gruntownie posprzątać wszystkie pomieszczenia. Systematyczne sprzątanie to sposób, aby w domu było czysto przez cały czas.

Jak przygotować plan sprzątania? Zacznij od spisania, co i w jakich pomieszczeniach musisz uprzątnąć, a następnie rozplanuj wykonywanie poszczególnych czynności. Niektóre, np. zmywanie czy ścielenie łóżka, będziesz wykonywać codziennie. Inne, jak choćby mycie podłóg czy piekarnika, raz na kilka dni. Wyznacz konkretne dni, a harmonogram sprzątania pozostaw np. w kuchni.

2) Drobne prace wykonuj na bieżąco

Obok planu warto wdrożyć też kilka prostych zasad, które pozwolą wyeliminować bałagan. Mowa o systematycznym wykonywaniu niektórych rzeczy, bez ich pozostawiania na później, np.:

  • odkładaniu rzeczy na wyznaczone miejsca,
  • wykonywaniu drobnych prac na bieżąco, np. sprzątaniu po przygotowaniu posiłku,
  • przygotowywaniu wieczorem ubrań i dodatków na następny dzień – to pozwala uniknąć bałaganu w szafie.

Jeżeli dużo czasu spędzasz w kuchni, spróbuj wielozadaniowości. W czasie przygotowywania posiłków możesz umyć czajnik, posprzątać lodówkę czy szafki z naczyniami.

Harmonogram sprzątania może obejmować nie tylko dom, lecz także np. garaż czy przydomowy ogródek.

3) Mniej znaczy więcej

Niewiele osób może powiedzieć, że w zagraconych pomieszczeniach czuje się dobrze. Wszędzie tam, gdzie rzeczy jest za dużo, pojawia się warstwa kurzu, którą trzeba posprzątać. Zamiast kupować kolejne bibeloty, naczynia czy ubrania, przejrzyj szafy i pozbądź się tego, z czego nie korzystasz. To sposób, aby wygospodarować miejsce na nowe nabytki i przy okazji gruntownie posprzątać przestrzenie, do których zaglądasz sporadycznie.

4) Zainwestuj w… kosze!

Masz aktywne dziecko, które uwielbia się bawić? Zamiast po raz kolejny układać zabawki na półce, zainwestuj w kosz na zabawki, do którego będziesz mogła je po prostu wrzucić. W ten sposób nie zaoszczędzisz energię i czas.

Specjalne kosze przydadzą się także w szafie – możesz do nich wrzucać elementy bielizny, np. skarpetki czy zimowe dodatki – rękawiczki, czapki i szaliki. Korzystając z koszy, zaoszczędzisz sporo przestrzeni w szafie, a przy okazji wszystko będzie na swoim miejscu.

5) Podziel się sprzątaniem

Utrzymanie w czystości dużego domu to wyzwanie. Pamiętaj, że nie wszystkie czynności musisz wykonywać samodzielnie – zaangażuj najbliższych. Jeżeli nie jest to możliwe, skorzystaj z pomocy osób trzecich.

Jak znaleźć zaufaną osobę, która pomoże w sprzątaniu? Możesz skorzystać z serwisu www.pomocedomowe.pl. Po rejestracji, będziesz mogła przeglądać profile osób zajmujących się sprzątaniem. Aby dotrzeć do pomocy domowej, która mieszka niedaleko Ciebie, możesz też dodać ofertę pracy, tytułując ją np. „sprzątanie w Warszawie”. Po znalezieniu odpowiedniej osoby, pozostaje tylko ustalić zakres jej obowiązków.

Czy masz jeszcze inne, sprawdzone sposoby, dzięki którym nawet duży dom będzie lśnił czystością?Skomentuj