7 pomysłów na aranżację kącika jadalnianego w salonie

0


Jak bezbłędnie urządzić stylową i rodzinną jadalnię w salonie? Sprawdź 7 pomysłów prezentowanych przez projektantkę wnętrz z poznańskiego salonu meblowego Mebest.

Jadalnia na tzw. otwartym planie, kiedy granica pomiędzy poszczególnymi strefami w domu jest umowna, odgrywa bardzo ważną rolę. Taki kącik zwykle stanowi łącznik pomiędzy kuchnią i salonem, element salonu lub część kuchni, dlatego jego aranżacja powinna być funkcjonalna i stylowa. Marta Machowicz, projektantka wnętrz z poznańskiego salonu meblowego Mebest, przedstawia 7 pomysłów na aranżację kącika jadalnianego w salonie.

Po pierwsze – nawiąż stylistycznie do przynależącego pomieszczenia

Jeżeli jadalnia stanowi część kuchni, niech stół i krzesła będą wykonane z tego samego drewna i utrzymane w tej samej kolorystyce co blat kuchenny. Ciekawym pomysłem jest też dobranie krzeseł w kolorze frontów kuchennych. Z kolei, gdy jadalnia „wchodzi” do salonu, niech stół i krzesła pasują stylem, kolorem i materiałem do stolika kawowego oraz pozostałych mebli, jak np. komody czy stolika RTV.

Fot. salon meblowy Mebest

Fot. salon meblowy Mebest

Po drugie – wybierz wygodny stół

Jeżeli chcesz biesiadować w dobrej atmosferze, musi być komfortowo. Wybierając stół pamiętaj, aby każdemu domownikowi zapewnić nie mniej niż 60 cm długości blatu. Dzięki temu nikt nie będzie trącał się łokciami czy wadził podczas odsuwania krzesła. Jeżeli masz mało miejsca we wnętrzu, a rodzina jest liczna, zdecyduj się na stół z rozkładanym blatem.

Po trzecie – dobierz odpowiedni kształt blatu stołu jadalnianego

Stół prostokątny czy kwadratowy z powodzeniem dosuniesz do ściany, zabierze więc mniej miejsca. Z kolei stół okrągły będzie wyglądał bardzo stylowo, choć aby nie zawadzał, salon musi być stosunkowo przestronny.

Fot. salon meblowy Mebest

Fot. salon meblowy Mebest

Po czwarte – zapewnij komfort siedzenia wybierając odpowiednie krzesła

Najlepiej przetestuj modele, które podobają się najbardziej. Dla jednych najwygodniejszymi krzesłami są proste, drewniane, inni preferują krzesła obite tapicerką.

Fot. salon meblowy Mebest

Fot. salon meblowy Mebest

Po piąte – wybierz dodatkowe meble służące przechowywaniu

Modna, pasująca do stołu i krzeseł komoda czy witryna pozwolą zachować porządek w kąciku jadalnianym, a przy okazji będą stylowym dodatkiem we wnętrzu. Przechowasz w nich zastawę stołową, szkło, obrusy czy serwetki.

Fot. salon meblowy Mebest

Fot. salon meblowy Mebest

Po szóste – zadbaj o oświetlenie

Obowiązkowa jest umieszczona centralnie lampa lub żyrandol, choć warto też pomyśleć o oświetleniu bocznym, które stworzy odpowiedni nastrój. Dobrą alternatywą jest lampa z kilkoma punktami świetlnymi w szeregu, która oświetli długi, prostokątny stół. Wybierając żarówki, decyduj się na te o ciepłej barwie, dzięki której spożywane potrawy będą wyglądają smaczniej i naturalniej.

Po siódme – znajdź rozwiązanie nawet do najmniejszego wnętrza

Pamiętaj, że kącik jadalniany to miejsce spotkań z rodziną, musi więc znaleźć się w każdym domu. Jeżeli jednak nie masz miejsca na stół, jego funkcję może przejąć wyspa kuchenna czy bufet otoczony krzesłami na wysokich nogach.

Fot. salon meblowy Mebest

Fot. salon meblowy Mebest

Dziś przy urządzaniu wnętrza jedynym ograniczaniem jest nasza wyobraźnia. Dlatego aranżując jadalnię w salonie można pozwolić sobie praktycznie na wszystko. Jedni wybierają rozwiązania harmonijnie współgrające ze stylem panującym w pozostałych pomieszczeniach w domu, dla innych to rozwiązanie zbyt monotonne i decydują się na stworzenie jadalni na zasadzie kontrastu. Wszystkie pomysły są dobre, o ile podobają się osobie urządzającej swoje wnętrze – podsumowuje Marta Machowicz.Skomentuj