Buda dla psa pilnującego domu – jak ją zbudować?

Psy potrzebują swojej własnej przestrzeni. Jeżeli często przebywają na zewnątrz, warto im ten czas ułatwić. Jak? Zbudować budę! Okazuje się, że wcale nie jest to takie trudne. Więcej w naszym artykule.

Postawienie budy we właściwym miejscu to pierwszy krok do tego, by mały podopieczny sam się do niej przekonał. Wygoda naszego psa powinna być dla nas bardzo ważna. Warto jednak pamiętać, że jeżeli będzie mógł poruszać się tylko po niewielkiej przestrzeni, będziemy musieli regularnie wyprowadzać go na spacery.

Jakie wymiary powinna mieć buda dla psa?

Zbudowanie budy dla psa nie należy do bardzo trudnych czynności, ale zdecydowanie trzeba podejść do niej z dokładnością. Pierwszym krokiem jest zmierzenie naszego psa. Prostym sposobem na ustalenie wymiarów jest zmierzenie jego legowiska (jeżeli go nie posiada, można zmierzyć zwierzę podczas snu). Wymiary samej budy powinny być co najmniej o 20 centymetrów większe od wyniku, który uzyskaliśmy. Należy również uwzględnić wymiary wejścia. Dlatego musimy, jeszcze przed zaprojektowaniem obiektu, zmierzyć psa od karku do ziemi, a do uzyskanego wyniku dodać przynajmniej 5 centymetrów. Następnie, mierzymy szerokość psa (i dodajemy do niej około 10 centymetrów), a wysokość budy sprawdzamy na… wysokości głowy pupila (i ponownie dodajemy przynajmniej kilka centymetrów).

Ocieplenie budy dla psa – czy jest konieczne?

Konieczność ocieplania budy dla naszego przyjaciela zależy od tego jak dużo czasu spędza na zewnątrz. Jeżeli są to sporadyczne wyjścia, nie musimy tego robić. Jeśli jednak dużo czasu spędza w ogrodzie, konieczna jest odpowiednia izolacja budy. Poza standardowym ociepleniem
(podłoża, ścian i dachu) warto zastosować też maty izolacyjne (mocuje się je w prosty sposób, za pomocą rzepów).

Instrukcja budowy budy dla psa – krok po kroku!

Do budowy budy będziemy potrzebować wiertarkę, pilarkę, metrówkę, szlifierkę oraz poziomnicę. Możliwe, że planujemy wykonać pokrycie z gontu bitumicznego, warto wtedy dołączyć do wyposażenia palnik gazowy.

Budowa podłoża w budzie dla psa

Na początek budujemy podstawę budy. Musimy utworzyć szkielet z krawędziaków. Przygotowaną wcześniej (zaimpregnowaną) płytę OSB montujemy od spodu (należy pamiętać, że można ją zaimpregnować dopiero po odcięciu). Następnie trzeba zaraz pod płytą umieścić folię izolacyjną, która zabezpieczy budę przed wilgocią z gruntu. Gdy szkielet podłogi jest gotowy, montujemy w nim płyty styropianowe, a następnie kładziemy na wierzchu płytę OSB.

Budowa ścian w budzie dla psa

Następnie montujemy szkielet z krawędziaków na uprzednio przygotowanej podstawie. Po wykonaniu szkieletu ścian, docinamy odpowiednio płyty OSB. Będziemy potrzebować:

  • podwójnych, pełnych płyt do montażu na ściany boczne,
  • jedną pełną płytę na ścianę tylną,
  • jedną płytę z wycięciem na wejście na ściankę przednią.

Po wycięciu płyt OSB możemy zacząć montować ściany wewnętrzne. Następnie zajmujemy się ociepleniem ścian styropianem – montujemy go na stelażu. Następnie montujemy ściany zewnętrzne.

Budowa dachu w budzie dla psa

Wiele osób decyduje się na budowanie dachu budy, łącząc go bezpośrednio ze szkieletem ścian. Jest to tania i popularna opcja, ale uznaje się ją za niekoniecznie praktyczną. Dostęp przez niewielki otwór do wnętrza budy jest utrudniony (co niesie za sobą konsekwencje, dezynfekcja i sprzątanie nie będą łatwe). Polecanym rozwiązaniem jest budowa dachu zdejmowanego. Zadaszenie nie stanowi problemu, gdy możemy je łatwo unieść.

Sam proces budowy dachu nie różni się mocno od poprzednich kroków. Na początku tworzymy stelaż z krawędziaków, w konstrukcji dwuspadowej. Do niego montujemy płytę OSB od wewnątrz. Na stelażu umieszczamy ocieplenie ze styropianu i przechodzimy do montażu zewnętrznej płyty OSB.

Uwaga! Jeżeli zbudujemy dach jako osobną konstrukcję, która nie jest połączona z resztą budy, musimy zamontować specjalne zawiasy – będą konstrukcję przytrzymywać i chronić przed wiatrem.

Dodaj komentarz