Cyfrowa budowa domu – zobacz, jakie oprogramowanie ułatwi Ci pracę

Dzisiejszy świat niewątpliwie jest skomputeryzowany. Zewsząd atakują nas nowinki technologiczne, a do wykonywania podstawowych czynności potrzebujemy różnych urządzeń. Ponadto wiele zawodów nie poradziłoby sobie bez dostępu do Internetu. Jedną z takich branż jest branża budowlana, która coraz częściej sięga po różnego rodzaju innowacyjne programy.

Wspomniane programy są wykorzystywane zarówno przez profesjonalnych projektantów, dekoratorów, ale coraz częściej przez kierowników robót budowlanych, jak i inwestorów. Dzięki takiemu oprogramowaniu, każde z nich ma możliwość wizualizowania dzieła, nad którym pracują, przedstawienia własnych pomysłów zleceniodawcom, a co najważniejsze zminimalizowania błędów, które mogą wystąpić podczas budowy i wykończeniu budynku.

Automatyczna budowa domu

Budowa z chirurgiczną precyzją

W krajach wysoce rozwiniętych, takich jak: USA, Skandynawii, czy państwach Dalekiego Wschodu, zintegrowane narzędzia pozwalające zarządzać budową, stosuje się na co dzień. Dla krajów wysoko rozwiniętych nie jest to nowością, lecz czymś, co jest wykorzystywane powszechnie. Niestety, w Polsce nadal nie ma się dostatecznej wiedzy odnośnie tego tematu, a jedynie, wystarczająco dobrze znany, jest wielowymiarowy systemem projektowania konstrukcji 3D. Ta sytuacja z roku na rok się zmienia, jednak nadal mało osób wie o możliwości wykorzystywania oprogramowań, które służą planowaniu, koordynowaniu, a także nadzorowaniu robót budowlanych (4D oraz 5D). Ich mała popularność może wynikać, z dosyć zaporowej ceny. Bezsprzecznie można stwierdzić, że na chwilę obecną, narzędzia te są jednymi z lepszych, a także najskuteczniej poprawiającymi jakość, efektywność, oraz pracę na budowach. Do narzędzi, które dają możliwość zarządzania budową, należą takie programy jak: technologia BIM (Building Information Modeling) 3D, technologia BIM 4D, technologia BIM 5D, technologia BIM 6D, technologia BIM 7D.

Building Information Modeling 3D

Zaczynając od technologii BIM (Building Information Modeling) 3D, warto wspomnieć, że korzystanie z tego wielowymiarowego systemu, daje szereg możliwości z zakresu prezentacji, jak i analizy obiektu. To oprogramowanie umożliwia zidentyfikowanie problemów występujących na budowie. Za pośrednictwem BIM, można wprowadzić zmiany, jak i zarządzać postępami prac. Wykorzystując oprogramowanie technologii 3D, czas pracy planisty nad projektem, jest znacząco zredukowany. Ponadto używając omawianą technologię, komunikacja między każdą ze stron procesu budowy i inwestycji, jest w znacznym stopniu sprawniejsza, niż bez jej użycia. Dzięki temu, można uniknąć konfliktów, pośród uczestnikami inwestycji, a w razie wypadku wprowadzić konieczne zmiany. System, bowiem posiada wszelkie dane, które z punktu każdej osoby biorącej udział w budowie, są niezwykle istotne.

Building Information Modeling 4D

Kolejną technologią jest BIM 4D. Użycie tej technologii jest możliwe wyłącznie w przypadku, kiedy dysponuje się trójwymiarowym modelem obiektu 3D. Taki model powinien obejmować jak najbardziej szczegółowe informacje, dotyczące wszystkich elementów konstrukcyjnych czy też instalacyjnych, które znajdują się w budynku. Gdy model posiada takie elementy, występuje możliwość rozszerzenia planowania budowy o taki komponent, jak czas wymagany na realizację inwestycji. Reasumując omawiana technologia, jest narzędziem służącym do planowania działań, opartych o harmonogram, który powinien być kompatybilny z modelem 3D. Takie oprogramowanie posiada pełen wachlarz możliwości, służących do lepszej kontroli wykonania budynku. Daje możliwość zarządzania zmianami, a także służy poprawieniu komunikacji pomiędzy wszystkimi uczestnikami inwestycji. Dzięki oprogramowaniu BIM istnieje wykrycie konfliktu, przed wykonaniem danego zadania, a to w znacznym stopniu usprawnia przebieg wszelkich prac, bez znaczenia czy jest to ogromna inwestycja, czy budowa domu jednorodzinnego.

Building Information Modeling 5D

Trzecią technologią, którą warto wymienić jest technologia BIM 5D. Technologia ta, pozwala planiście na ocenę kosztów inwestycji. W porównaniu do technologii 3D, ta zaopatrzona jest w harmonogram, a także szczegółową analizę wydatków zaplanowanych do realizacji inwestycji. Operowanie technologią 5D umożliwia – w odniesieniu do konkretnego obiektu- określić szacowany czas zakończenia przedsięwzięcia, przy braniu pod uwagę to, w jakich warunkach jest ona realizowana, a także wszelkich nakładów finansowych przeznaczonych na poszczególne etapy realizacji inwestycji. Reasumując, osoba korzystająca z tej technologii, może dokonać realnej oceny kosztów inwestycji, a także sposobów dysponowania finansami przeznaczonymi na dane przedsięwzięcie.

Automatyczna budowa domu

Building Information Modeling 6D

Kolejną technologią jest BIM 6D, która daję pełnie możliwości wykonania wszelkich analiz energetycznych. Oprogramowanie to umożliwia kompleksową analizę zapotrzebowania energetycznego budynku, zarówno we wczesnym etapie przedsięwzięcia, jak i w trakcie użytkowania. Przy użyciu pewnych danych, a także symulacji, projektant może podnieść, jakość założonych celów, a także zaprojektować budynek zużywający jak najmniejszą ilość energii.

Building Information Modeling 7D

Ostatnią technologią jest BIM 7D. Technologia ta, jest wykorzystywana na etapie korzystania z budynku. Głównie wykorzystują ją menadżerowie, którzy zarządzają obiektami. Oprogramowanie to daje możliwość gromadzenia danych o stanie technicznym budynku, obowiązujących go gwarancjach, terminach przeglądów, które są wymagane, a także konieczności serwisowania pewnych elementów budynku. Niewątpliwym faktem jest to, że technologia ta podnosi jakość zarządzania danym budynkiem.

Każde z tych narzędzi w znacznym stopniu pomaga w budowaniu wszelkiego rodzaju budynków, a także sprzyja minimalizowaniu kosztów, jak i czasu. Dzięki nim, budowa domu może przebiegać bezproblemowo, oszczędzając czas inwestora, jak i wykonawcy.

Dodaj komentarz