Dom szkieletowy na wiele pokoleń? Zobacz, jak budują Szwedzi

Szybko, ale trwale – to sposób na budowę domu modułowego. Decydując się na taki dom, możemy liczyć na to, że już w kilka miesięcy wprowadzimy się do wymarzonego rodzinnego gniazdka.

Nowoczesne technologie pozwalają na zupełną odmianę klasycznego modelu budowy własnego domu. W przeszłości trzeba było czekać nawet latami na stan surowy – od wylewki fundamentów, przez budowę cegła po cegle poszczególnych pięter. Teraz możemy stworzyć niezależny, rodzinny dom w zaledwie kilka miesięcy.

Dom szkieletowy projektu Tooba.pl
Źródło: Tooba.pl

Dom szkieletowy po szwedzku… i duńsku

Pierwsze konstrukcje modułowe, jakie pojawiły się w Polsce to znane od przełomu lat 80. i 90. kanadyjczyki. Choć ich nazwa kojarzy się z Kanadą, na pomysł konstrukcji w technologii szkieletu drewnianego wpadli w rzeczywistości Szwedzi.

Szwedzkie domy szkieletowe budowane są w tzw. technologii suchej. Pozwala ona na wykonywanie prac niezależnie od pory roku. Poszczególne elementy montuje się wykorzystując gwoździe i metalowe łączniki, a konstrukcja nośna utrwalana jest za pomocą poszycia z desek lub płyt OSB. Elewację tworzą najczęściej deski szalówki, siding lub płytki imitujące klinkier, a ściany wewnętrzne pokrywa się płytami gipsowo-kartonowymi.

Projekt domu Amarant dr-T
Źródło: Tooba.pl

Kanadyjczyki mają szereg zalet. Najważniejszą z nich jest szybkość budowy – z wykończeniem pod klucz zajmuje ona ok. trzech miesięcy! Co więcej, można je bardzo łatwo przebudowywać i modernizować. Cena budowy metra kwadratowego takiego domu waha się w granicach 2,1 – 2,4 tys. zł. Wadą kanadyjczyków jest mniejsza – niż w przypadku domów murowanych – odporność na działanie ognia, a także trwałość i wytrzymałość.
Szwedzkie konstrukcje udoskonalili Duńczycy, którzy wyeliminowali niedoskonałości kanadyjczyków. W technologii duńskiej drewniany szkielet obudowywany jest płytą gipsową i wiórową, a ściany dodatkowo ociepla się wełną mineralną. Budowa takiego domu do stanu deweloperskiego zajmuje ok. 12 tygodni. Jak podają fachowcy, trwałość takiego budynku wynosi ok. 100 lat!

Projekt domu Z125
Źródło: Tooba.pl

Dom modułowy z paneli

Inną technologią pozwalającą na szybką budowę jest tzw. EPoKa. Wykonanie domu opiera się tu na montażu gotowych paneli ze wzmocnionego polimeru węglowego – przypomina zabawę w duże klocki. Panele, których waga wynosi ok. 25 kg, mają przygotowane fabrycznie otwory i kanały do instalacji, a na plac budowy przyjeżdżają w paczkach: oznakowane i ułożone według kolejności montażu. Na przygotowaną z nich konstrukcję można położyć tynki, glazurę czy boazerię. Ich niewątpliwą zaletą jest szybkość budowy. Domy wykonane w technologii EPoKa są także energooszczędne i bardzo dobrze utrzymujące ciepło.

Projekt domu D134 Tooba.pl
Źródło: Tooba.pl

Dom modułowy w stylu eko

Technologia Dodo pozwala na niezwykle szybką budowę nowoczesnego domu z całą gamą proekologicznych rozwiązań. Kompletnie wykończony modułowy dom w technologii Dodo powstaje w 1,5 – do 3 miesięcy! Można go postawić na działce bez podłączenia do sieci kanalizacyjnej. Wyposażony jest bowiem w zestaw hydroforowy umożliwiający czerpanie wody z własnego ujęcia oraz system oczyszczania ścieków. Jego zaletą jest również energooszczędność, którą uzyskuje dzięki zastosowaniu turbin wiatrowych.

Dodaj komentarz