Drewniana wanna

Wanna znajduje się na wyposażeniu prawie każdej łazienki. Na rynku dostępne są różne modele, co pozwala na pełne dopasowanie tego elementu do wnętrza. Można na przykład zdecydować się na zerwanie z łazienkową tradycją i zamiast typowej akrylowej wanny kupić drewnianą.

Wanna drewniana to przede wszystkim rozwiązanie ekologiczne. Naturalne tworzywo jest zarówno przyjemniejsze dla użytkowników, jak też swym wyglądem ociepla pomieszczenie, w którym się znajduje. Ponadto hipoalergiczne drewno zalecane jest szczególnie alergikom oraz przeciwnikom tworzyw sztucznych. Wbrew pozorom kąpiel w wannach drewnianych nie jest współczesnym wynalazkiem. Nasi przodkowie od lat wykorzystywali do kąpieli drewniane, naturalne balie. Dlaczego by nie wprowadzić tego rozwiązania do współczesnych domów? Zaletą wanien drewnianych jest nie tylko ich przyjazny dla oka wygląd, ale również właściwości bakteriobójcze drzewnej żywicy. Dodatkowo drewno ma mniejsze zdolności do przewodzenia ciepła niż inne materiały (akryl, metal), dzięki czemu wlana do drewnianej wanny woda pozostaje dłużej ciepła.

Drewniana wanna
Źródło: Art and Design News

Wybierając wannę drewnianą, w pierwszej kolejności należy zwrócić uwagę na jakość drewna, z którego została wykonana. Istotny jest nie tylko gatunek (polecany jest jesion, mahoń, klon, padouk), ale również struktura. Drzewo nie może być popękane czy naruszone przez korniki. Wanny drewniane nie są również trudne w utrzymaniu. Lakierowane drewno łatwo się czyści. Warto jednak pamiętać, aby – ze względu na naturalną strukturę materiału – nie używać do czyszczenia silnych preparatów chemicznych. Ponadto dwa razy do roku wanna powinna być poddana specjalistycznej konserwacji. Chociaż niecki tego rodzaju wanien pokrywane są odpornym na wodę lakierem, to jednak należy pamiętać, że drewno jest materiałem biodegradowalnym i ulega zużyciu. Aby wydłużyć żywotność drewnianej wanny, należy również dbać o właściwy mikroklimat w łazience. Zbyt mała wilgotność może negatywnie wpłynąć na kondycję drewna. Dlatego solidna klimatyzacja jest podstawą w łazience, w której ma pojawić się wanna drewniana.

Atutem wanny drewnianej jest również możliwość przystosowania jej do metrażu łazienki. Ten wariant sanitariatu wykonywany jest z reguły pod wymiar, co pozwala na optymalne zagospodarowanie łazienkowej przestrzeni. Poza tym samo drewno doskonale komponuje się z innymi wykończeniami (ceramiką, metalem, szkłem), dzięki czemu nie sprawia problemów aranżacyjnych. Drewniane wanny gwarantują również oryginalność. Nie ma dwóch identycznych. Poszczególne modele różnią się między sobą strukturą drewna, widocznością słojów, barwą. Poza tym drewno jest łatwym materiałem do kształtowania. Przykładem na to są chociażby wanny uformowane w kształcie łódki. Zamontowanie wanny drewnianej jest doskonałym sposobem na urozmaicenie przestrzeni w łazience.

Dodaj komentarz