Gabinet w domu – jak go urządzić?

Coraz więcej osób decyduje się na pracę w domu. Zmienia się tym samym model życia, w którym dawniej dom był azylem od obowiązków zawodowych i służył tylko do odpoczynku. Dziś bardzo często łączy w sobie obydwie funkcje. Nie można jednak pracować w tych samych wnętrzach, w których następnie relaksujemy się czy spędzamy czas z rodziną. Konieczne staje się wydzielenie osobnej pracowni.

Na pracę w domu decydują się najczęściej osoby związane z wolnymi zawodami: architekci, graficy, copywriterzy, a także księgowi czy programiści. Zazwyczaj na początku wydaje się, że przecież pracować można wszędzie, nawet przy stole w kuchni. Szybko jednak okazuje się, że nie jest to najlepsze rozwiązanie. W miejscu, które kojarzy się nam z życiem rodzinnym trudniej skupić się na właściwym wykonywaniu obowiązków. I odwrotnie – nie będziemy mogli w pełni się zrelaksować w pomieszczeniu, w którym na co dzień pracujemy. Dodatkowo inni domownicy mogą czasami stanowić prawdziwą przeszkodę w skupieniu się. Jest to o tyle ważne, że prace wykonywane w domu są zwykle zleceniami, które mają odpowiedni termin ukończenia. Warto więc pomyśleć o oddzielnym miejscu do ich wykonywania, by potem nie siedzieć po nocach, gdy pozostali członkowie rodziny pójdą spać.

office-1078869_1920_OTW

Jak urządzić pracownię w domu?

1. Wielkość gabinetu i oświetlenie

Idealne miejsce do pracy nie powinno być zbyt duże. Pokój o powierzchni 12 m² powinien w zupełności wystarczyć. Ważne jest natomiast porządne oświetlenie pomieszczenia. Jeżeli nie można skorzystać ze światła zewnętrznego, konieczne jest zamontowanie odpowiednio rozmieszczonych lamp o dobrze dobranej sile i kolorze światła. Nie może być ono rażące ani zbyt ciemne. W obydwu przypadkach wzrok męczy się znacznie szybciej. Osoby praworęczne powinny ustawić lampkę biurową po swojej lewej stronie, leworęczne zaś – po prawej. Monitor komputera powinien znajdować się w odległości co najmniej jednego metra od okna. Warto również pamiętać o tym, by ekran ustawić prostopadle do padającego światła.

2. Umeblowanie gabinetu i dodatki

Podstawowym elementem pracowni powinien być stół lub biurko z wygodnym siedziskiem. Nie można tu oszczędzać. Zwykłe krzesło nie jest wskazane. Należy zainwestować w odpowiednio dobrany fotel, który odciąży kręgosłup i nie będzie powodował bólu pleców. Po kilku godzinach spędzonych w jednej pozycji na niewygodnym krześle możemy pożegnać się z myślą o dobrym śnie w nocy. Należy pamiętać, że wszystkie meble powinny być odpowiednio dopasowane do naszego wzrostu.
Pomocne w urządzaniu pomieszczenia będą także regały i szafki na dokumentację biurową, korespondencję z klientami oraz wszelkie potrzebne w pracy przybory. Powinny znajdować się w zasięgu naszej ręki – tak, byśmy mogli w każdej chwili do nich sięgnąć. Warto zakupić także pudła do archiwizacji oraz segregatory. Korzystanie z nich znacząco poprawi estetykę miejsca pracy oraz zapobiegnie powstawaniu bałaganu, który w efekcie rozprasza i powoduje zmniejszenie efektywności.

W domowej pracowni warto również wydzielić niewielki kąt do przyjmowania gości. Możemy postawić w nim przykładowo dwuosobową sofę i niewielki stolik kawowy.
Osoby decydujące się na pracę w domu zdają sobie sprawę z tego, jak trudne czeka ich zadanie. W takim przypadku oddzielenie obowiązków zawodowych od życia rodzinnego wydaje się niełatwe. Jednak wydzielenie pracowni w domu to pierwszy krok do tego, by przywrócić odpowiednie proporcje miedzy tymi jakże ważnymi sferami życia.

Dodaj komentarz