Glass in architecture, czyli szkło w światowych projektach

Szkło to wyjątkowy surowiec. Z jednej strony kruchy i delikatny, z drugiej wykorzystywany do budowy wysokich budynków. Przezroczystość szkła sprawia, że zdaje się jakby go wcale nie było, a jednak tworzy trwałe budowle. Dla niektórych osób szkło to płaska tafla, a dla innych materiał plastyczny, z którego można zrobić co tylko się chce. Piękno szkła, jego wyjątkowość, ale też trwałość i nowatorstwo udowadnia marka Pilkington, która słynie z produkcji szkła wykorzystywanego na potrzeby rynku budowlanego i samochodowego. Najciekawsze przykłady wykorzystania szkła marki Pilkington prezentuje album „Glass in Architecture”. To już druga edycja tej pełnej inspiracji i zachwycającego designu pozycji książkowej.

Szklane domy i nie tylko

Każda strona albumu „Glass in Architecture” jest jako podróż po najznakomitszych budowlach, których głównym komponentem jest szkło. Aż trudno uwierzyć, że te fantastyczne dzieła wykonane są między innymi ze szkła. Wśród licznych, godnych uwagi obiektów znalazły się muzea, budynki sakralne, biblioteki. Dlaczego są tak wyjątkowe i warto o nich wiedzieć? Nie tylko dlatego, że wykonane są ze szkła, ale też dlatego, że zostały wykonane z myślą o otoczeniu. Design obiektów doskonale komponuje się z miejscem w którym się znajduje, dzięki czemu nie jest kwiatkiem do kożucha. Przeszklenia budynków mają jedną, istotną zaletę. Z ich wnętrza widać otaczający świat, a wewnątrz osiąga się komfort – odpowiednią akustykę oraz doświetlenie.

Dom z przeszkleniami na dwie kondygnacje

Nowoczesność brył i doskonałe zintegrowanie ich z przyrodą

To właśnie prezentuje wydanie albumu „Glass in Architecture”. Szkło nie zasłanie piękna przyrody, ale pozwala z nim obcować nawet wtedy, kiedy jest się wewnątrz budynku. Wkomponowanie budynków w naturalne środowisko sprawia, że budowle nie są przerysowanymi wizjami architektów, ale czystymi, nietuzinkowymi i zachwycającymi bryłami. Jednym z takich obiektów jest kościół w Knarvik. Sakralna budowla w norweskiej miejscowości została także doceniona przez jury konkursu im. Miesa van der Rohe. Kościół na wzgórzu zachwyca i sprawia, że budowla przyczynia się do osiągnięcia jeszcze większej duchowości i przybliża do Boga.

Szkło i kamień

Innym przykładem doskonałego i harmonijnego wkomponowania szklanej budowli w otaczający świat jest winnica Antinori, która idealnie współgra z przepięknym krajobrazem Toskanii. Tu szkło połączono z kamieniami, które przybliżają do natury i sprawiają, że winnica stanowi przestrzeń wyjątkową, a leżakującym w niej trunkom zapewnia optymalne warunki, a przebywającym w niej osobą – niezwykłą atmosferę.

Również w brytyjskim centrum turystycznym Stonehenge można podziwiać wyjątkowość szkła. Przezroczyste ściany budynku odbijają w sobie otaczającą przyrodę. Konstrukcja budynku nawiązuje do słynnych kamieni, a całość reprezentuje niezwykły kunszt architektury.

Włoska piwnica Antinori
Źródło: Pilkington

Dom nad przepaścią

Pilkington to firma, która tworzy rzeczy niebywałe. Jedną z nich jest szklana podłoga nad 1000 metrową przepaścią we francuskich Alpach. Wejście na nią sprawia, że czuje się zachwyt nad rozpościerającym krajobrazem, który miesza się z obawą i strachem. Osoby, które boją się wysokości, lepiej, aby nie korzystały z tej atrakcji, choć dla takich widoków warto przezwyciężyć strach.

Dom nad przepaścią
Źródło: Liberation

W albumie znalazły się także przykłady obiektów dydaktycznych, w których nauce towarzyszy wyjątkowa architektura. To miejsce, w którym łączy się to, co osiągalne umysłem z czymś, czego on nie pojmuje, czyli szkłem w formie innej, niż gdziekolwiek. Oto jeden z takich budynków – Wydział Informatyki Uniwersytetu Cornella w USA.

Wśród wyróżnionych budowli znalazły się także te, które „wyrosły” na polskiej ziemi. Jest nim wyjątkowy obiekt należący do Instytutu Technologii Żywienia i Żywności w Łomży.

Niesamowicie prezentuje się także warszawska Akademia Sztuk Pięknych, gdzie styl pamiętających historię budynków spotyka się z nowoczesnością szkła, a wszystko to tworzy spójną, zachwycającą całość.

Niezwykła biblioteka

Nie sposób nie wspomnieć także o wyjątkowym budynku biblioteki Kaisa-talo, która znajduje się w Finlandii. Skandynawski kraj to miejsce, w którym naturalnego światła i słońca nie jest zbyt dużo. Mieli to na uwadze architekci, który stworzyli wyjątkową, szklaną kopułę, zapewniającą jak najwięcej światła osobom, które oddają się lekturze książek. Wieczorem natomiast widać gwieździsiete niebo, które wprowadza do wnętrz przyjemną atmosferę.

Biblioteka w Helsinkach
Źródło: Ingegneri

Szkło, w miarę rozwoju technologii, staje się materiałem, który zachwyca. Aż trudno uwierzyć, że z tego kruchego materiału powstają budowle, które stanowią architektoniczne dzieła – trwałe i piękne.

Dodaj komentarz