Innowacja w produkcji ogniw fotowoltaicznych

Młoda polska spółka technologiczna, XTPL przedstawiła światu ultracienkie linie przewodzące prąd elektryczne, które mogą być stosowane w fotowoltaice oraz w ekranach dotykowych. Może się okazać, że Polacy stworzyli prawdziwą technologię przyszłości.Ultracienkie linie przewodzące… z drukarki

Pierwsze plany dotyczące tego innowacyjnego rozwiązania współwłaściciele spółki zaprezentowali na początku 2016 roku. Dzięki finansowaniu przez anioła biznesu i funduszu Platinum Seed, który realizuje działanie 3.1 „Inicjowanie działalności innowacyjnej” Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka, XTPL mogła rozpocząć prace na większą skalę. W drugiej połowie 2016 roku inwestorzy i dotacja pozwoliły na zebranie kolejnych funduszy (w sumie 14 mln zł), dzięki którym możliwe było rozpoczęcie prac w nowoczesnych laboratoriach Wrocławskiego Centrum Badań EIT+.

Drukarka 3d

To właśnie praca na zaawansowanym sprzęcie laboratoryjnym i zatrudnienie specjalistów znacznie przyspieszyły działania XTPL. Spółka na początek tego roku zapowiedziała przedstawienie prototypu „drukarki” do ultracienkich linii przewodzących. Ma to zrewolucjonizować również ich produkcję.

W swoim modelu biznesowym spółka zakłada nie tylko sprzedaż licencji na produkcję linii przewodzących, ale także dostarczanie partnerom specjalnych „drukarek” oraz „tuszu” z nanocząsteczek, dzięki którym możliwe będzie wytwarzanie tych ultracienkich przewodów. Brzmi jak sci-fi? Naukowcy ze spółki XTPL pracują nad możliwościami produkcji jeszcze cieńszych linii przewodzących, które mogłyby być wykorzystywane w soczewkach kontaktowych z elektronicznymi komponentami lub do wykrywania bakterii w roztworach. To jest dopiero rozwiązanie z przyszłości!

xtpl

Fotowoltaika i wiele innych zastosowań

Opracowana przez XTPL nowatorska technika produkcji ultracienkich linii przewodzących prąd elektryczny może mieć zastosowanie w wielu branżach. Na ten moment jej twórcy skupiają się przede wszystkim na wykorzystaniu w fotowoltaice, w produkcji cienkowarstwowych ogniw słonecznych. Tego typu przewody mogłyby być również stosowane w ekranach dotykowych.

Naukowcy już teraz zapowiadają, że kolejne wdrożenia mogłyby być użyteczne w naprawie uszkodzonych wyświetlaczy smartfonów, a także w produkcji precyzyjnych bezpieczników dla bardzo małych napięć.

Ultracienkie przewody zauważone w Europie

Założyciele spółki i pomysłodawcy projektu otrzymali w ostatnim czasie wiele nagród, które zdobyli nie tylko w konkursach polskich, ale również międzynarodowych. Do najważniejszych sukcesów, które stały się krokami milowymi dla XTPL było dostrzeżenie koncepcji przez MIT Enterprise Forum Poland oraz zwycięstwo w polskich eliminacjach Climate-KIC Venture Competition 2016. Ten sukces oznaczał reprezentowanie Polski w finale we Frankfurcie, gdzie projekty dostrzegli przedstawiciele europejskich środowisk naukowych i biznesowych.

Naukowcy z firmy XTPL
Źródło: XTPL

Niewątpliwie na tym etapie rozwoju dla spółki najważniejsze jest finansowanie, dlatego otrzymanie grantu z Instrumentu SME Komisji Europejskiej znacznie wspomoże realizację pierwszej fazy projektu. Jej celem jest sprawdzenie wykonalności pod względem naukowym i technicznym oraz weryfikacja potencjału rynkowego. Naukowcom życzymy wielu sukcesów!

Dodaj komentarz