Jak zrobić sufit podwieszany?

Sufit podwieszany może przykryć brzydki, stary sufit lub ukryć przewody zasilające oświetlenie. Można umieścić w nim lampy halogenowe, które zapewnią ciekawe oświetlenie we wnętrzu. A co najważniejsze, można go zrobić samodzielnie.

Jak zrobić sufit podwieszany?

Jak wykonać sufit podwieszany? Instrukcja krok po kroku

Do wykonania sufitu podwieszanego wystarczy jedna osoba i podstawowe narzędzia, takie jak poziomica, wkrętarka czy szpachelka. Również niezbędne materiały są do nabycia w każdym sklepie z artykułami budowlanymi. Poniżej przedstawiamy jak zamontować podwieszany sufit na profilach do montowania sufitów podwieszanych.

  1. Przy pomocy poziomicy należy zaznaczyć na ścianie wysokość sufitu podwieszanego. Sufit nie nadaje się jako punkt odniesienia, ponieważ może być krzywy (szczególnie w starych budynkach). Następnie przycina się profile przyłączy ściennych UD do wymiarów pomieszczenia i nakleja na nie taśmę uszczelniającą. Na ścianie, co 50 cm, wiertarką wkręca się kołki i mocuje do nich na stałe profile.
  2. Gdy profile są przytwierdzone do ściany, czas przykręcić wieszaki na suficie. Najpierw, najlepiej za pomocą sznura traserskiego, należy zaznaczyć miejsca przymocowania łat. Zewnętrzne łaty powinny być oddalone od ściany o około 20 cm, a odstępny między kolejnymi łatami nie mogą przekraczać 50 cm. Na tych liniach należy przykręcić wieszaki. Wieszak najbliżej ściany nie powinien być od niej oddalony więcej niż o 50 cm dla profili CD i o 35 cm dla łat drewnianych. Odstępy między kolejnymi łatami to maksymalnie 100 cm dla płyt CD i 85 cm dla łat głównych z drewna.
  3. Do gotowego szkieletu można już zamocować łaty główne. Należy robić to przy użyciu poziomicy, by upewnić się, że łaty są proste i nie zwisają. Jeżeli końce wieszaków wystają, należy obcęgami odgiąć je do góry, by nie przeszkadzały podczas późniejszych prac. To dobry moment, by zająć się dodatkową izolacją pomieszczenia. Jeżeli np. nad sufitem znajduje się niewykończone poddasze, konieczne będzie też użycie izolacji przeciwwilgociowej.
  4. Do łat głównych trzeba teraz zamontować łaty nośne, czyli łaty poprzeczne. To do nich później montowane są płyty sufitowe. Od długości płyty zależy gęstość rozmieszczenia łat poprzecznych. Dla płyt długości 125 cm odstęp powinien wynosić 41,5 cm, dla długości 200 cm odstęp to 50,0 cm, a dla długości 260 cm, odstęp to 43,3 cm.
  5. Szkielet konstrukcji jest już gotowy, teraz trzeba przyciąć płyty gipsowe do odpowiedniej wielkości. Najłatwiej zrobić to nacinając płytę nożykiem wzdłuż listwy, aż do przecięcia kartonowej izolacji. Następnie należy ułożyć płytę na ostrej krawędzi (np. na brzegu stołu) i przełamać. Wtedy należy przeciąć nożem drugą kartonową izolację. Brzeg płyty zukosować strugiem do krawędzi i wygładzić strugiem do szlifowania. Usunąć pył.
  6. Teraz można już przystąpić do zamocowania płyt na suficie. Ten etap prac najlepiej wykonywać we dwie osoby, przy czym zadaniem drugiej będzie jedynie podtrzymywanie płyty, by nie wybrzuszała się podczas prac. Płyty mocuje się krawędziami ukosowymi do dołu za pomocą wkrętów do płyt gipsowo-kartonowych z drobnym gwintem – dla profili metalowych, i z grubym gwintem dla profili drewnianych. Odstępy między śrubami nie powinny być większe niż 17 cm. Drugi rząd płyt powinien być przesunięty względem pierwszego co najmniej o 40 cm. Nie powinny powstać żadne fugi krzyżowe.
  7. Krawędzie cięte należy teraz zagruntować. Dzięki temu masa szpachlowa nie będzie odpadać podczas szpachlowania fug. Robi się to preparatem do wgłębnego gruntowania nakładanym pędzlem na ukośne krawędzie.
  8. Ostatni etap polega na szpachlowaniu.  Najpierw należy nałożyć masę szpachlową poprzecznie w stosunku do fug. Jeżeli pojawi się taka konieczność, trzeba też zaszpachlować otwory po wkrętach. Na koniec należy wyrównać cała szpachlowaną powierzchnię, by uzyskać równy efekt. Gdy czas schnięcia minie, zadziory należy usunąć przy pomocy szpachelki. Na koniec należy jeszcze wykonać szpachlowanie końcowe. Masę szpachlową nakłada się szerokimi ruchami, by uzyskać jak najbardziej jednolitą powierzchnię. Ewentualne nierówności można później zeszlifować, jednak trzeba przy tym uważać, by nie zniszczyć płyt gipsowych.

Jak zrobić sufit podwieszany?

Ile trwa budowa sufitu podwieszanego?

Podwieszany sufit jest już gotowy. Prace nie powinny potrwać dłużej niż dzień lub dwa, ani nie powodować powstania dużego bałaganu czy długotrwałego remontu. Sufity zawieszane mogą pełnić różne funkcje. W wysokich pomieszczeniach pozwalają zmniejszyć koszty ogrzewania, ponieważ nie tylko zmniejszają kubaturę pomieszczenia, ale także zapewniają dodatkową izolację. W małych pomieszczeniach (jak wydzielona toaleta) pozwalają zaś uniknąć powstania tzw. studni. Sufit podwieszany pełni też funkcje estetyczne – pomaga schować rury, przewody i instalacje, a także stanowi niebanalną bazę dla oświetlenia pomieszczenia.

 

Dodaj komentarz