Jaka podłoga drewniana na ogrzewanie podłogowe?

0


Ogrzewanie podłogowe ma wiele zalet. Użytkownicy wskazują na praktyczne (większa ustawność pomieszczeń), ale również ekonomiczne plusy takiego rozwiązania (efektywność ogrzewania). Pod uwagę brany jest jeszcze jeden, istotny walor — estetyczny. Możliwe jest bowiem pokrycie ogrzewanych podłóg różnymi materiałami, w tym także drewnem.

Jaka podłoga drewniana na ogrzewanie podłogowe?

Źródło: Świat Podłóg

Podłoga drewniana to inwestycja na lata, dlatego przy wyborze materiałów i sposobu ułożenia drewna, szczególnie na instalacji podłogowego ogrzewania, warto wziąć pod uwagę wszystkie czynniki. Przede wszystkim podłoga z ogrzewaniem podłogowym wymaga odpowiedniej grubości desek – optymalna grubość to 1.6 cm. Gatunek drewna również ma kluczowe znaczenie, głównie ze względu na współczynnik kurczenia — np. drewno klonowe czy buk nie są zalecanym materiałem dla tego typu rozwiązań. Nie każdy rodzaj drewna nadaje się po prostu na ogrzewaną podłogę, wiele gatunków jest słabym przewodnikiem ciepła. Pełną gamę odmian drewna można znaleźć na stronie http://www.swiatpodlog.com.pl/. Dostępne są tam również propozycje wykorzystania najczęściej stosowanych w przypadku ogrzewania podłogowego gatunków egzotycznych, takich jak: teak, merbau, doussie czy jatoba, a także wysokiej jakości rodzimego dębu.

Dedykowane dla ogrzewania podłogowego rozwiązanie to montaż desek warstwowych. Taka konstrukcja zapewnia dobre przewodnictwo ciepła i zapobiega odkształcaniu się, rozsychaniu czy powstawaniu szczelin. Można również stosować różnorodne wykończenia, lakiery lub oleje.

Jaka podłoga drewniana na ogrzewanie podłogowe?

Źródło: Świat Podłóg

Ogrzewanie podłogi lakierowanej

Niewątpliwe plusy dobrego zabezpieczania podłogi drewnianej lakierem to jej bardzo duża odporność na zabrudzenie. Brud nie wnika w strukturę zabezpieczonego szczelnie drewna, powierzchnia jest gładka w dotyku, a konserwacja takiej powierzchni łatwa i stosunkowo tania. Ponadto podłoga lakierowana przez dłuższy czas nie wymaga renowacji, a przy tym istnieje cały wachlarz możliwości dostosowania kolorystycznego — podłoga może być matowa, półmatowa, satynowa, mieć połysk lub półpołysk. Można również zachować naturalny jej kolor czy usłojenie drewna albo zastosować całkowitą zmianę jego kolorystyki.

Lakierowe podłogi mają, co oczywiste, również swoje słabsze strony — często widać na nich zarysowania, przede wszystkim na lakierach błyszczących. Warto w związku z tym zastanowić się nad wyborem lakieru o mniejszym stopniu połysku (półmat lub mat). Podłogi lakierowane mogą się też elektryzować, przez co osadza się na nich większa ilość kurzu. Ponadto system lakierowania uniemożliwia wykonanie częściowej renowacji uszkodzonej podłogi (miejsce naprawy wyróżniałoby się na tle reszty pomieszczenia). Renowacja podłogi lakierowanej wiąże się więc z zeszlifowaniem i ponownym polakierowaniem całej powierzchni posadzki — jest to zabieg czasochłonny i tym samym dość kosztowny.

Jaka podłoga drewniana na ogrzewanie podłogowe?

Źródło: Świat Podłóg

A może podłoga olejowana?

Jej podstawowa zaleta to możliwość uzyskania antystatycznej powierzchni, która jest mniej śliska od powierzchni lakierowanej. Zabezpieczone olejem drewno pozostaje naturalne w dotyku, ponieważ olej wnika w jego powierzchnię. Olejowanie podkreśla walory drewna, pozwala zachować jego naturalny wygląd i strukturę. Brak dodatkowej warstwy zabezpieczającej (w odróżnieniu od podłogi lakierowanej) wpływa na to, że drewno bez większych problemów przyjmuje i oddaje wilgoć. Znacznie mniej widoczne są również zarysowania na podłodze pokrytej warstwą oleju, a drobne niedoskonałości po jakimś czasie mogą się nawet zabliźnić. Niewątpliwą zaletą impregnacji olejowej jest również możliwość samodzielnej renowacji całości lub części zabezpieczonej w ten sposób powierzchni. Przy konieczności naprawy fragmentu drewnianej powierzchni nie jesteśmy zmuszeni do cyklinowania i olejowania całości, często wystarczającym zabiegiem jest wygładzenie zarysowań papierem ściernym i zaolejowanie ponowne jedynie fragmentu podłogi.

Jaka podłoga drewniana na ogrzewanie podłogowe?

Źródło: Świat Podłóg

A jakie są wady takiego rozwiązania? Znacznie bardziej, niż powierzchnia lakierowana, podłoga olejowana się brudzi (przede wszystkim w początkowym okresie eksploatacji). Dzieje się tak mimo tego, że powierzchnia olejowana w porównaniu do podłóg lakierowanych nie elektryzuje się i nie przyciąga kurzu. Tego typu powierzchnie są jednak wyjątkowo chłonne i zdecydowanie mocniej zatrzymują wszelkie zabrudzenia. Jest to czynnik bardzo istotny przy ogrzewaniu podłogowym. Z racji tego, że deski olejowane szybciej się przesuszają i przyjmują brud, warto w okresie zimowym dodatkowo je nawilżać i olejować. Konserwacja może być jednak przeprowadzana jedynie przy wykorzystaniu specjalnie przeznaczonych do tego celu preparatów, zalecanych przez producentów olejów. Ponadto matowa powierzchnia podłogi wymaga większego nakładu pracy, a renowacja takiej podłogi musi często nastąpić już po 2 lub 3 latach eksploatacji (jest to oczywiście uzależnione od intensywności i sposobu użytkowania).

Jaka podłoga drewniana na ogrzewanie podłogowe?

Źródło: Świat Podłóg

Wybór gatunku drewna użytego na podłogach z ogrzewaniem powinien być kwestią bardzo dobrze przemyślaną. Podobnie jak wszelkie „za” i „przeciw”, które trzeba wziąć pod uwagę przy dokonywaniu wyboru pomiędzy lakierem a olejem, czyli sposobami zabezpieczenia drewnianej, ogrzewanej podłogi naszego domu.Komentowanie wyłączone.