Jakie meble są najzdrowsze dla naszego organizmu?

Coraz więcej z nas cierpi na alergię i inne niedogodności związane z tym, że otoczenie nie sprzyja zdrowiu i dobremu samopoczuciu. Możemy zrzucać winę na producentów dodających toksyczne i drażniące substancje do żywności, odzieży i niestety artykułów wyposażenia wnętrz. Jednak najlepiej samodzielnie zadbać o zdrowy dom. Przeważnie tę rewolucję zaczynamy od wyrzucenia sprzętów, które gromadzą najwięcej roztoczy: starych materacy i dywanów czy ciężkich firan. A co z meblami? Tak samo jak pościel, tak również krzesła, łóżka czy sofy mają bezpośredni kontakt z ciałem. Przyczyny złego samopoczucia mogą tkwić w tworzywie, z jakiego wykonane są meble. Z całego wyposażenia mieszkania to one są z nami najdłużej i od nich powinniśmy zacząć zmiany ku zdrowej, czystej przestrzeni.

Co jest złego w meblach z metalu?

Metal może źle oddziaływać na nasze samopoczucie. Jest twardy i zimny w dotyku. Sprawia, że cała przestrzeń wydaje się chłodna, mniej przyjazna. Bardzo gładka powierzchnia jest niebezpieczna dla dzieci, mogą ześlizgnąć się ze stołka. W metalowym krześle nie da wygodnie rozsiąść jak np. w drewnianym. Dlatego takie krzesła, czy stoły lepiej wystawić na balkon lub do ogrodu. Zaś w domu zostawmy te z drewna.

Metalowe meble
Źródło: CreoHome

Lakier, który jest bezpieczny

W trosce o nasze zdrowie i środowisko powstały lakiery wodne. W ich składzie zamiast toksycznych rozpuszczalników znajdują się substancje na bazie wody. Są delikatniejsze i nie podrażniają błon śluzowych. Warto zasięgnąć informacji od producenta na temat pochodzenia lakieru. Jeśli posiada odpowiedni atest higieniczności możemy czuć się bezpiecznie.
Ważny jest też klej, który służy do łączenia poszczególnych elementów mebla. Najlepszy będzie tzw. biały klej, który nie ma w składzie formaldehydu – substancji uważanej za rakotwórczą. Ten składnik może też powodować wysypkę i uczulenie.

Pracownia stolarska
Źródło: Festival Ticker

Groźne alergeny w tapicerowanych meblach. Jak temu zaradzić?
Utrzymanie w czystości mebli tapicerowanych jest trudniejsze niż mebli pozbawionych materiału. Dokładne odświeżenie krzesła czy fotela wymaga wizyty specjalistycznej firmy, co naraża nas na dodatkowe koszty. Materiał trudniej jest zdezynfekować niż powierzchnię drewnianą. Oznacza to, że już od początku użytkowania mebel obleczony materiałem jest siedliskiem bakterii! Dlatego, aby nie narażać się na częste wydatki i alergię warto kupić meble drewniane lub takie, które są pokryte materiałem dobrej jakości i łatwym w czyszczeniu (np. skóra lub ekoskóra).

Krzesło Comfy C sklepu The Beds
Źródło: The Beds

Efekt SPA w domu
Około 7-8 godzin dziennie śpimy. To czas na odnowę naszego organizmu. Nie zakłócajmy tego rytmu i wybierzmy łóżko, które zapewni nam zdrowy i głęboki sen. Sanatoria czy SPA buduje się w otoczeniu natury – pośród lasów i jezior, a nie w centrach wielkich miast. Tak samo jest z codzienną regeneracją. Najlepiej będziemy się czuć, gdy wokół nas będą naturalne materiały. Stąd wybór drewnianych mebli wydaje się najkorzystniejszym rozwiązaniem. Materiał, który „rósł” w lesie, a nie w fabryce jest nie tylko zdrowszy, ale również pachnie. W przypadku mebli z plastiku czy metalu trudno o takie wrażenia sensoryczne.

Dodaj komentarz