Kuchenna wyspa – kiedy ją zaaranżować?

Wyspa kuchenna może stanowić zarówno ciekawy element dekoracyjny, jak również być praktycznym rozwiązaniem. Kiedy warto zaaranżować kuchenną wyspę? W jakich pomieszczeniach jest zalecana?

Wyspa kuchenna może być praktycznych rozwiązaniem tylko wówczas, kiedy w kuchni dysponujemy odpowiednim metrażem dla tego rodzaju rozwiązania. W tym celu wystarczy wykonać kilka prostych obliczeń. Zsumowanie szerokości i głębokości szafek kuchennych, długości planowanej wyspy oraz odległości między wyspą a pozostałymi szafkami da jasny wynik, czy kuchnia nie jest zbyt mała na tego rodzaju rozwiązanie. W przypadku kuchni, w których pozostałe szafki są rozplanowane na kształt litery U, idealne rozmiary pomieszczenia wynikające z wyliczeń powinny wynieść 3m x 4m. W przypadku rozmieszczenia szafek na planie litery L, potrzebny jest nieco mniejszy metraż – 3m x 3m. Tego rodzaju wyliczenia pozwolą upewnić się, czy kuchnia nie jest zbyt mała na umieszczenie w jej centrum wyspy.

Kuchenna wyspa – kiedy ją zaaranżować?

Innym rozwiązaniem może być zastąpienie wyspy na rzecz tzw. półwyspu. On również stanowi centralny, nieco wysunięty element kuchni. Jednak w odróżnieniu od wyspy, przylega jedną krawędzią do ściany kuchni. Tego rodzaju rozwiązanie nadaje się do kuchni na planie litery U i L.  Aranżacja półwyspu zajmuje nieco mniej miejsca niż wyspa i może stanowić równie funkcjonalne rozwiązanie. Wykorzystanie wyspy czy półwyspu możliwe jest zarówno w kuchniach otwartych, jak też zamkniętych.

Bez względu na to, czy właściciel zdecyduje się na wyspę czy półwysep, najważniejszą kwestią jest wykorzystanie zorganizowanej w ten sposób przestrzeni. Wyspa nie ma bowiem stanowić jedynie ozdobnika kuchni. Jej głównym celem jest usprawnienie pracy w tym pomieszczeniu. Pomysłów na wyspę może być kilka. Podstawowym jest przeznaczenie jej na miejsce spożywania posiłków. Tego rodzaju rozwiązanie, szczególnie kiedy zostanie zastosowane w centrum kuchni, może idealnie zastąpić tradycyjny stół. Poza tym w momencie, kiedy domownicy nie będą spożywać posiłków przy wyspie, jej blat można śmiało wykorzystać jako dodatkową powierzchnię roboczą. W przypadku półwyspu można go wykorzystać jako ladę, przy której spotykają się wszyscy domownicy.

Kuchenna wyspa – kiedy ją zaaranżować?

Jednak wyspa kuchenna może być również dodatkowo wyposażona w kran i zlew. Takie rozwiązanie wymaga nieco bardziej zaawansowanych prac (konieczne jest podłączenie instalacji wodnej do wyspy). Jednak oddzielenie zlewu od centrum kuchni może okazać się bardzo praktycznym rozwiązaniem. Ważne jest jednak, aby wielkość zlewu była dopasowana do rozmiarów wyspy. Dobrym pomysłem jest również umieszczenie pod blatem wyspy zmywarki. Znacznie ułatwi to chociażby chowanie brudnych naczyń do urządzenia.

Wyspa kuchenna doskonale sprawdzi się również jako centrum gotowania. Jednak ze względu na zbyt skomplikowane podłączenie kuchenki gazowej, zalecanym rozwiązaniem w tym przypadku jest płyta indukcyjna i elektryczny piekarnik. Jeśli zrezygnujemy z piekarnika w tym miejscu, przestrzeń pod blatem można śmiało zagospodarować na szafki do przechowywania garnków itp. Wyspa do gotowania musi mieć również odpowiedni metraż. Zbyt mały blat będzie stanowił znaczne utrudnienie w momencie przygotowywania potraw, kiedy często konieczne jest odstawianie gorących naczyń na bok. Właściwy metraż wyspy sprawi, że gotowanie będzie nie tylko wygodne, ale przede wszystkim bezpieczne.

Szczególnie wymagający właściciele mieszkań mogą pokusić się o aranżację wyspy, która będzie w sobie łączyła możliwość gotowania potraw oraz zmywania naczyń. Jednak tego rodzaju rozwiązanie zalecane jest w kuchniach o dużym metrażu, gdzie spora powierzchnia wyspy nie będzie stanowiła problemu.

Dodaj komentarz