Malowanie paneli krok po kroku

Chcesz odświeżyć aranżację pomieszczeń, ale bez zrywania paneli z podłóg i ścian? Teraz możesz to zrobić – wystarczy je pomalować odpowiednio dobranymi farbami!
Panele ścienne i podłogowe wymagają wymiany, jeśli są już zniszczone i zużyte. W sytuacji, gdy ich stan nie jest jeszcze zły, a zależy Ci przede wszystkim na zmianie wyglądu wnętrza, możesz nałożyć na nie farbę. Dzięki temu nie tylko zyskasz nową aranżację, ale także przedłużysz żywotność paneli.

Krok pierwszy: przygotowanie paneli
Przed malowaniem drewniane panele podłogowe, szczególnie te olejowane lub lakierowane, należy oczyścić. Po umyciu trzeba je również oszlifować, a na tak przygotowaną powierzchnię nałożyć podkład. Podobnie należy postąpić w przypadku drewnianych paneli ściennych. Tu również konieczne będzie oczyszczenie i szlifowanie powierzchni.

Panele plastikowe wystarczy umyć, wytrzeć do sucha i pokryć podkładem. Jeśli chcecie odświeżyć panele laminowane, sprawdźcie, czy można je malować. Większość z nich nie nadaje się do pokrycia farbą, jednak są producenci, którzy zapewniają, że ich panele można pomalować wykorzystując farby wodorozcieńczalne lub rozpuszczalnikowe. W takim wypadku, konieczne będzie zmatowienie powierzchni paneli oraz pokrycie ich warstwą farby gruntującej przed rozpoczęciem malowania.

Kobieta myjąca podłogę
Źródło: E-mieszkanie

Krok drugi: wybór farby
Czas na wybór farby! W przypadku paneli drewnianych musi być to koniecznie taka, która jest przeznaczona do malowania drewna. Najlepiej, by była trwała – w końcu ma służyć nam przez dłuższy czas. W przypadku paneli ściennych, najlepiej wybrać farbę, którą używa się do malowania drzwi i stolarki okiennej. Kolor możecie wybrać dowolny: mogą być to zarówno klasyczne brązy i beże, jak i modna biel (na drewnianej powierzchni warto stworzyć wtedy efekt przecierki) lub odważne, jaskrawe barwy. Pamiętajcie tylko, by przemyśleć dokładnie kolorystykę – ewentualna zmiana będzie wymagała kolejnego szlifowania i dokładnego oczyszczania podłogi.

Do odświeżenia paneli plastikowych stosuje się przede wszystkim farby w sprayu (np. do metalu), ale nie te, które są przeznaczone do powierzchni drewnianych.

Malowanie drewnianej podłogi pędzlem
Źródło: Dulux

Krok trzeci: technika malowania
Farbę należy nakładać na panele pędzlem lub wałkiem. Bardzo ważne jest, by powierzchnię drewnianą pokrywać w kierunku zgodnym z usłojeniem drewna. Malując panele, zarówno ścienne jak i podłogowe, należy zacząć od krawędzi przy ścianie (nie od drzwi) i kierować się do środka.

W przypadku powierzchni drewnianych, do których używa się gęstych farb, zazwyczaj wystarczy malowanie jedną warstwą. Jeśli zdecydujecie się na odświeżenie paneli laminowanych (gdy te, które posiadacie nadają się do pokrycia farbą), może być konieczne nałożenie dwóch warstw koloru.

Pamiętajcie, by do pomalowanych pomieszczeń wnosić meble, dodatki i dekoracje dopiero po całkowitym wyschnięciu farby. Zazwyczaj jedna warstwa schnie kilka godzin, ale warto odczekać nieco więcej czasu, by być pewnym, że powierzchnia odświeżonej podłogi i ścian jest już sucha.

Dodaj komentarz