Miękkie panele ścienne

Panele ścienne są dość popularnym materiałem do wykończenia ścian. Jednak wiele osób zarzuca im prostotę i brak oryginalności. Naprzeciw szczególnym wymaganiom wychodzą panele tapicerowane, dzięki którym ściana nie tylko wygląda estetycznie, ale jest również miękka i przyjemna w dotyku.

Miękkie panele mają różnorodne zastosowanie. Mogą być ciekawym uzupełnieniem aranżacji dziecięcego pokoju (chroniąc jednocześnie ściany przed kształtującymi się zdolnościami malarskimi dziecka), dodatkową wygodą przy wezgłowiu łóżka czy po prostu ciekawym rozwiązaniem wykończeniowym salonu lub przedpokoju. Różnorodność dostępnych na rynku barw ułatwia dopasowanie paneli do każdego wnętrza. Ich atutem jest również możliwość dopasowania materiału, z jakiego są wykonane, do wymagań domowników. Najczęściej spotykanymi na rynku wariantami są panele tapicerowane oraz panele wykonane z pianki poliuretanowej. Pierwszy wariant ma postać płyty wiórowej obitej pianką tapicerską oraz odporną tkaniną zewnętrzną. Tył panelu jest zabezpieczony dodatkową włókniną. Każda z płyt jest wyposażona w uchwyty ułatwiające montaż. Panel może zostać zamontowany za pośrednictwem dostępnych uchwytów i kołków bądź przyklejony bezpośrednio na ścianie. W przypadku paneli z pianki poliuretanowej możliwy jest natomiast wyłącznie montaż klejowy. Sama zaś pianka pokryta jest odpornymi, różnokolorowymi włóknami poliamidowymi.

Miękkie panele ścienne
Źródło: Freshome

Wielkość dostępnych na rynku paneli, których powierzchnia najczęściej wynosi 50-60 cm2, ułatwia dopasowanie materiału do rozmiarów ściany. Ponadto możliwe jest dostosowanie panelu poprzez rozcięcie. Warto jednak pamiętać, że przecięty panel najlepiej umieścić w sąsiedztwie sufitu bądź prostopadłej ściany, aby skutecznie zakamuflować jego wewnętrzną powierzchnię.

Miękkie panele mogą budzić wątpliwości związane z ich czyszczeniem. Wprawdzie sztuczny materiał, z którego są wykonane, wymaga szczególnej troski, jednak utrzymanie samych paneli w czystości nie jest zbyt uciążliwe. Duży wpływ na to mają właściwości antystatyczne materiałów, z których są produkowane. Pianka poliuretanowa czy panele tapicerowane przyciągają kurz w o wiele mniejszym stopniu niż tradycyjne meble czy drewniane wykończenie ścian. Jeśli jednak panele się zakurzą, można je łatwo odkurzyć szczotką z miękkim włosiem czy nawet odkurzaczem z końcówką w formie szczotki. Bardziej uporczywe plamy usuwa się nawilżoną gąbką, a w przypadku trudności z ich zlikwidowaniem – wykorzystuje się delikatny detergent. Warto pamiętać, aby podczas czyszczenia nie trzeć nadmiernie ich powierzchni, gdyż może to naruszyć strukturę całego panelu.

W przypadku pojawienia się zabrudzenia, którego usunięcie nie jest możliwe, najłatwiejszym rozwiązaniem będzie wymiana panelu na nowy. Tym bardziej, że ceny tego rodzaju elementów nie są zbyt wygórowane. Panele tapicerowane są dostępne na rynku za ok. 70 zł. Koszt paneli z pianki poliuretanowej waha się zaś w granicach 20-150 zł.

Dodaj komentarz