Oczyszczacze powietrza a smog

Zanieczyszczenie powietrza w polskich miastach nie jest żadną nowością. Gospodarka oparta na węglu, przestarzałe auta oraz piece w znacznym stopniu odbijają się na jakości powietrza. Swoje trzy grosze do olbrzymiej ilości smogu nad naszymi głowami dokłada sroga zima. Niskie temperatury w połączeniu z leciwymi piecami grzewczymi tworzą zabójczą mieszankę dla naszych płuc. W niniejszym artykule przyjrzymy się domowym oczyszczaczom powietrza. Czy te niewielkie urządzenia mają szansę w starciu z pyłem zawieszonym w powietrzu?

Smog w naszym w domu

Otwierając okno lub drzwi wejściowe wpuszczamy do naszego domu powietrze, które niestety nie jest wolne od zanieczyszczeń. Co w takiej sytuacji robić? Uszczelnić całkowicie wszystkie okna lub nie otwierać okien w ogóle? Nic z tych rzeczy! Przebywanie w rzadko wietrzonych pomieszczeniach bardzo szybko odbije się na naszym zdrowiu. „Zastane” powietrze sprzyja roznoszeniu zarazków, bólom głowy czy zawrotom.

Naturalnym filtrem w naszym domu są rośliny, które pełnią rolę „zielonych płuc”. Sadząc drzewka w obrębie naszego domostwa zapewniamy sobie dodatkową i przede wszystkim skuteczną ochronę przez zanieczyszczeniami. Według szacunków, zapora z drzew, kwiatów i krzewów potrafi zatrzymać nawet 50% pyłów zawartych w powietrzu. Dodatkowo rośliny zadbają o to, aby każdego dnia dostarczyć nam solidną dawkę tlenu. Naturalny filtr ma jedną zasadniczą wadę – wymaga ogródka lub balkonu. Niestety mieszkańcy bloków, a zwłaszcza tych budowanych w latach PRLu, nie mogą sobie pozwolić na luksus w postaci balkonu. W jaki sposób rozwiązać zaistniały problem?

Mamy dwa wyjścia:

  • zasadzić w mieszkaniu rośliny, jednakże nie każdy ma duszę ogrodnika oraz wystarczająco dużo czasu na ich pielęgnację,
  • zakupić oczyszczacz powietrza.

Urządzenie do mierzenia zanieczyszczenia

ABC oczyszczaczy – czyli co powinniśmy o nich wiedzieć?

Oczyszczacze powietrza to małe, przenośne urządzenia, które zadbają o to, aby w czterech ścianach powietrze było czyste i bezpieczne dla wszystkich domowników. Zgodnie z deklaracjami producentów, oczyszczacze usuwają od 95-99% zanieczyszczeń, a droższe modele dodatkowo jonizują powietrze. Zakupione urządzenie wystarczy ustawić w miejscu o swobodnym przepływie powietrza i podłączyć do prądu. Jeśli posiadamy ograniczony metraż możemy przytwierdzić oczyszczacz do ściany. Musimy pamiętać o jednym – urządzenia tego typu nie mogą stać w wilgotnych pomieszczeniach oraz dla bezpieczeństwa powinny znajdować się z dala od łatwopalnych przedmiotów.

Na rynku istnieje kilka rodzajów oczyszczaczy różniących się przede wszystkim ceną, marką oraz rodzajem filtrów, a tych wyróżniamy aż cztery:

  • filtry HEPA (high efficiency particulate air filter) – stosowane między innymi w odkurzaczach, dzięki odpowiednim modyfikacjom montowane są w odkurzaczach,
  • filtry węglowe (węgiel aktywny) – zawiera od 80-95% węgla pierwiastkowego, który po odpowiedniej obróbce wychwytuje zanieczyszczenia. Wszelkie substancje zawieszone w powietrzu przyklejają się do powierzchni węgla,
  • filtry jonowe (Elektrostatyczne) – czyli jonizatory powietrza, urządzenie wytwarza jony ujemne (aniony), które przyciągają cząsteczki zanieczyszczeń. Uwaga, cząstki kurzu lądują pod oczyszczaczem, przez co zachodzi konieczność ich systematycznego usuwania,
  • filtry UV – posiadają właściwości fotokatalityczne, usuwają z powietrza roztocza, bakterie i wszelkie wirusy, jednakże nie pozbywają się cząstek dymu i zapachu.
Oczyszczacz Wood's Efi 900
Źródło: Oczyszczacze-powietrza.pl

Który z filtrów wybrać?

Trudno jednoznacznie odpowiedzieć na to pytanie, gdyż wybór zależy od kilku czynników np. rozmiaru posiadanego lokalu czy możliwości samego filtra. Filtry HEPA są najpopularniejszym wyborem z racji dużej powierzchni działania oraz wszechstronności (ochrona przed roztoczami, wirusami, bakteriami oraz oczyszczanie powietrza). Wysoka skuteczność działania również charakteryzuje filtry oparte na aktywnym węglu, który bardzo dobrze radzi sobie ze związkami organicznymi. Z kolei filtr fotokatalityczny sprawnie usuwa zapach dymu czy innych związków chemicznych. Jeśli mieszkamy w pobliżu zakładów przemysłowych lub jednorodzinnych domów, wybór ten jest jak najbardziej właściwy.

Aby oczyszczacze spełniały swoją rolę musimy systematycznie wymieniać filtry. W przypadku typu HEPA czy węgla aktywnego powinniśmy dokonać wymiany 1-2 razy w ciągu roku. Filtry elektrostatyczne myjemy pod wodą średnio co 2-3 miesiące, a filtr fotokatalityczny wymieniamy raz w roku.

Filtr z firmy Philips
Źródło: Philips

Skuteczność filtrów

W dobie pogarszającego się powietrza tego typu oczyszczacz jest inwestycją w nasze zdrowie. Już 15 minut działania oczyszczacza daje zauważalne efekty. Wystarczy zdemontować kratkę w urządzeniu i zobaczyć, jakie zanieczyszczenia na nim osiadły. To skuteczny sposób, aby dostarczyć płucom czystego tlenu we własnych czterech kątach.

Dodaj komentarz