Ogród w domu

Polski klimat, choć jak twierdzą naukowcy coraz cieplejszy, to pozwala na swobodne przebywanie na świeżym powietrzu zaledwie przez część roku. Dla osób posiadających tarasy czy miejsca w ogrodzie przeznaczone do relaksu to czas, kiedy spotkania towarzyskie można przenieść na zewnątrz, w otoczenie naturalnej zieleni. Takie spotkania zazwyczaj charakteryzują się większą swobodą. Jednak kiedy chłód i zła pogoda nie pozwalają na biesiadowanie na powietrzu, nie trzeba koniecznie zamykać się w czterech ścianach. Rozwiązaniem może być ogród zimowy.

Ogród w domu

Jest on często mylony ze szklarnią, w której rosną tropikalne rośliny i panuje niemal zwrotnikowy klimat, wilgotny i gorący. Tymczasem jest to dodatkowe pomieszczenie, które pozwala na powiększenie przestrzeni mieszkalnej. Jest ono przeszklone, dzięki czemu można się tu czuć jak na otwartej przestrzeni, ale jednocześnie odpowiednio izolowane oraz ogrzewane tak, by zapewnić komfort przebywania w nim. Umeblowanie ogrodu zimowego stanowią zazwyczaj meble wypoczynkowe, często te, które w lecie stały na tarasie lub w ogrodzie. Oczywiście można tu wprowadzić rośliny, ale nie należy raczej tworzyć zielonego gąszczu, który ograniczy przestrzeń i swobodę.

Ogród zimowy może być zarówno zupełnie osobnym pomieszczeniem, jak i naturalnym powiększeniem pokoju. Na rynku działa dziś wiele firm oferujących gotowe i wykonywane na wymiar stelaże i przeszklenia takich pomieszczeń. Mogą one być wykonane z aluminium lub drewna. Posiadają doskonałą izolację cieplną, nie przepuszczają zimna i wiatru do wnętrza domu oraz są wyposażone we własny system odprowadzania wody deszczowej w postaci rynien. Często stosowanym zabiegiem jest montaż drzwi otwieranych lub przesuwnych, które latem pozwalają na lepszą komunikację z ogrodem.

Ważnym elementem wyposażenia ogrodu zimowego jest źródło ciepła. Może być nim grzejnik połączony z systemem ogrzewania domu, ale wiele osób decyduje się na przykład na umieszczenie w tym miejscu tradycyjnego lub gazowego kominka. Promieniujące od niego ciepło tworzy niepowtarzalną atmosferę w zimowe dni.

Budując ogród zimowy, należy pamiętać o dobrej izolacji podłogi, tak by nie uciekało przez nią ciepło. Działania w tym kierunku należy podjąć na etapie budowy, aby nie okazało się, że przez ogród dostaje się do domu zimne powietrze i go wychładza. Należy także dobrać odpowiednią podłogę. Większość osób decyduje się na płytki imitujące naturalny kamień lub na podłogi drewniane. Do nich należy dobrać meble oraz elementy dekoracyjne, takie jak donice dla roślin, tkaniny czy bibeloty.

Wybudowanie ogrodu zimowego według polskiego prawa  nie wymaga pozwolenia na budowę, o ile nie przekracza on powierzchni 25 metrów kwadratowych. Tworząc go, warto się jednak zatroszczyć o wcześniejszą wizualizację budynku z nowym elementem, by przekonać się, czy nie zepsuje on jego bryły. Warto wykonać symulacje z różnymi formami i kolorami zabudowy i zastanowić się, jaki materiał będzie najlepiej pasował do konkretnego budynku.

Dodaj komentarz