Projekt domu – jak wybrać, by nie żałować?

0


Gotowych projektów domów jest obecnie tak wiele, że każdy inwestor powinien znaleźć wśród nich propozycję budynku szytego na miarę swoich potrzeb. Warto jednak wiedzieć, czym kierować się przy selekcjonowaniu poszczególnych projektów i jak wybrać najlepszy nich, tak by decyzja była trafna i zakończyła się budową wymarzonego lokum na całe życie.

Jeszcze przed obejrzeniem projektów domów, należy zwrócić uwagę na kilka kwestii. Eksperci Archeton radzą, by na początku przemyśleć m.in. potrzeby przyszłych domowników i wymagania dotyczące bryły, wyglądu, a także funkcjonalności budynku. Istotna jest także wielkość działki, a także miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego, który może narzucać np. powierzchnię nieruchomości względem wielkości działki czy możliwą ilość kondygnacji budynku. Na koniec nie można pominąć także kwestii budżetu, który trzeba przeznaczyć na poważną inwestycję, jaką jest budowa domu.

Projekt domu jednorodzinnego

Liczy się wnętrze

Mając na uwadze powyższe kwestie, można przejść do selekcji gotowych projektów domów. Nie można jednak dać się zwieść pierwszemu wrażeniu. Według przedstawicieli pracowni Archeton wielu inwestorów zwraca bardzo dużą uwagę na wygląd bryły i elewacji budynku, choć to wnętrze decyduje o przyszłym komforcie mieszkania i funkcjonalności domu. Trzeba bowiem pamiętać, że zmiany w układzie pomieszczeń, gdy budynek już powstanie, mogą być trudne do wprowadzenia, a także kosztowne. Zdecydowanie łatwiej o modyfikacje zewnętrznej stylistyki i wykończenia domu. Warto, więc przemyśleć, jak domownicy będą na co dzień użytkowali budynek, jakie pomieszczenia będą w nim niezbędne, a także jak duża powinna być ich powierzchnia. Teoretycznie im większa przestrzeń, tym w domu jest wygodniej, jednak łączy się to nierozerwalnie z wyższymi kosztami, które trzeba ponieść na budowę i wykończenie, jak późniejszą eksploatację.

Nie takie straszne koszty budowy, jak je malują

Przeglądając podobne projekty domów np. na stronie archeton.pl, należy także dobrze przyjrzeć się kosztorysowi. Zdarza się bowiem, że kilka podobnych propozycji będzie znacznie różniło się kosztami budowy. Może to wiązać się np. z konstrukcją dachu, która jest jednym z najdroższych elementów inwestycji. Im dach jest prostszy, tym jego koszt będzie mniejszy. Dachy dwuspadowe są mniej skomplikowane w budowie od wielospadowych i tym samym są także tańsze. Jednocześnie np. w przypadku poddaszy mieszkalnych, zapewniają one większą powierzchnię użytkową niż w przypadku dachu czterospadowego. Co więcej w przypadku awarii, naprawa dachu wielospadowego będzie wiązała się ze znacznie większymi kosztami.

Energooszczędny, czyli zbudowany na miarę współczesnych potrzeb

Prosty, dwuspadowy dach to także mniej mostków termicznych i lepsza izolacja budynku, a co za tym idzie mniejsze straty ciepła i obniżone rachunki za ogrzewanie. Wybierając gotowy projekt domu, warto zwrócić uwagę także na aspekty związane z energooszczędnością budynku. Prosty, funkcjonalny dom energooszczędny jest nie tylko przyjazny dla środowiska, ale także sprawia, że zużycie energii i ciepła jest w nim znaczne niższe, co w praktyce przekłada się na mniejsze koszty utrzymania. W takich obiektach stosuje się energooszczędne materiały, wysokiej klasy izolację, a także możliwe jest wykorzystanie kilku różnych źródeł ciepła i wentylacji z systemem rekuperacji, co zapewnia odzysk energii ze zużytego powietrza. Projekty tego rodzaju budynków można znaleźć na stronie Archeton.pl.

Wybierając projekt domu, warto pamiętać o tym, że jest to decyzja, która może zaważyć na powodzeniu najważniejszej inwestycji w życiu. Należy, więc podjąć ją świadomie i korzystać z pomocy najlepszych fachowców. Więcej porad budowlanych można znaleźć np. na stronie pracowni Archeton oferującej gotowe projekty domów jednorodzinnych https://www.archeton.pl/.

Artykuł sponsorowanySkomentuj