Pułapki cieplne – jak je wykorzystać?

Celem każdej instalacji grzewczej jest optymalne wykorzystanie dostarczanego ciepła. Skutecznym sposobem zapobiegającym nadmiernemu rozpraszaniu ciepła w instalacji grzewczej są tzw. pułapki cieplne. Jak je wykorzystać w domowej instalacji?

Pułapka cieplna to nic innego jak odpowiednie zestawienie rur w instalacji grzewczej. Jej celem jest zarówno zatrzymanie naturalnego obiegu w rurach, jak też zniwelowanie strat energetycznych. Stosowanie pułapek cieplnych pozwala również na stworzenie właściwych warunków do prawidłowego funkcjonowania pozostałych podzespołów instalacji. Samo zastosowanie pułapek jest stosunkowo proste i chociażby dlatego warto skorzystać z dodatkowej możliwości optymalizacji wykorzystania energii grzewczej.

Do utworzenia pułapki cieplnej wystarczy odpowiednie zagięcie rury. Dzięki temu powstaje bariera termiczna, która blokuje rozprzestrzenianie się ciepła wzdłuż rury z wodą, dzięki czemu zostaje wyeliminowany kanał narażający instalacje na straty energetyczne. Zagięcie rury na 20-centymetrowym odcinku wystarcza do utworzenia efektywnej pułapki cieplnej. Problem z wykorzystaniem pułapek cieplnych może pojawić się w instalacjach, w których nie będzie możliwości zagięcia rur. Wówczas pomocne będą z pewnością specjalne zawory zwrotne, które spowalniają naturalny obieg wody w instalacji.

Pułapki cieplne – jak je wykorzystać?

Aby pułapka cieplna pozytywnie wpływała na działanie pozostałych elementów instalacji grzewczej, istotne jest jej umiejscowienie. Lokalizacja pułapki jest w pełni uzależniona od urządzenia sąsiadującego, na którego pracę ma mieć wpływ. W przypadku wykorzystania pułapki cieplnej w towarzystwie zaworu mieszającego ciepłą wodę zostanie zapewnione odpowiednie chłodzenie zaworu w momencie, kiedy woda nie jest pobierana. Aby w pełni wykorzystać możliwości, jakie daje w tym wypadku pułapka cieplna, zagięcie rury powinno być wykonane w odległości min. 50 cm od zaworu. Dzięki tej odległości temperatura w rurze będzie w stanie osiągnąć poziom niższy od zadanego, a tym samym ochłodzenie zaworu będzie możliwe. Pułapkę cieplną można również wykorzystać między kotłem i zbiornikiem akumulacyjnym. W tym celu należy unieść rury od kotła, które prowadzą do zbiornika akumulacyjnego. Sam zbiornik również powinien być umieszczony wyżej niż kocioł. Taki sposób instalacji umożliwi zablokowanie cofania się wody ze zbiornika po wygaszeniu kotła.

Jak widać stworzenie pułapki cieplnej nie jest skomplikowane, a może znacznie poprawić funkcjonowanie instalacji grzewczej. Nie bez powodu tego rodzaju rozwiązanie jest stosowane od kilkudziesięciu lat. Aby mieć pewność, że pułapka ciepła może się przydać w domowej instalacji, warto skonsultować tę kwestię z ekipą odpowiedzialną za montaż instalacji grzewczej w domu.

Dodaj komentarz