Żywiczny sposób na podłogę

Nawierzchnie, zwłaszcza w pomieszczeniach często i intensywnie eksploatowanych, są narażone na szybkie zniszczenie. Jednymi z bardziej interesujących rozwiązań, które wyróżniają się wytrzymałością, są podłogi z żywic.

Żywiczny sposób na podłogę

O solidności tego rodzaju posadzek najlepiej świadczy fakt, że pierwotnie były wykorzystywane we wnętrzach przemysłowych, czasem także w pomieszczeniach biurowych. Podłogi żywiczne zyskiwały uznanie głównie dzięki swej odporności na intensywną eksploatację oraz na wpływ substancji chemicznych. Zalety te obecnie coraz częściej są doceniane także w prywatnych wnętrzach, przy czym podłogi żywiczne pojawiają się nie tylko w garażach i kotłowniach, ale równie często są stosowane w kuchniach i salonach. Podłoga przemysłowa w salonie – ten pomysł może wydawać się dość ryzykowny. Przestanie nim być, gdy przekonamy się, jak bardzo dekoracyjne są tego rodzaju nawierzchnie, przy czym oczywiście najbardziej pasują do wnętrz o bardziej nowoczesnym charakterze.

Podłogi żywiczne przede wszystkim pozwalają na uzyskanie efektu idealnie gładkiej nawierzchni, nie posiadają bowiem żadnych spoin i łączeń. Ich dodatkową zaletą jest łatwość utrzymania w czystości. Mogą być także bardzo dekoracyjne, są bowiem dostępne w różnych kolorach, a ponadto można je łączyć z rozmaitymi materiałami (kolorowymi lakierami, pigmentami mineralnymi itp.). Mogą być bezpiecznie stosowane przy ogrzewaniu podłogowym.

Zanim przystąpi się do wylewania podłogi żywicznej, trzeba zadbać o odpowiednie przygotowanie podłoża, które powinno być równe i twarde. W uzyskaniu tego celu pomocna okaże się cementowa zaprawa samopoziomująca. Niezależnie od powierzchni posadzki czas jej powstawania wynosi kilka dni (5-6). Dzieje się tak, ponieważ podłoga składa się z kilku warstw, a każda z nich wymaga co najmniej doby na dokładne wyschnięcie. Chcąc uniknąć takich przestojów, można zdecydować się na zastosowanie droższych preparatów metakrylowych, które schną znacznie szybciej – w ciągu około dwóch godzin. W efekcie prace mogą zostać skrócone do dwóch dni.

Podłogi żywiczne różnią się między sobą między innymi grubością. I tak na przykład kwarcowe posadzki grubowarstwowe, powstające po zatopieniu piasku w żywicy, są najbardziej wytrzymałe i w związku z tym – najbardziej polecane do takich wnętrz jak korytarze. W salonach, kuchniach i łazienkach najlepiej sprawdzają się wylewane podłogi grubowarstwowe, swym wyglądem najbardziej przypominające lśniącą taflę szkła (pod wpływem użytkowania mogą jednak nieco zmatowieć). Powstają przez nałożenie na siebie kilku warstw lakieru podkładowego oraz nawierzchniowego. Grubość najcieńszych posadzek wynosi zaledwie 0,5 mm. Składają się z betonowej wylewki pomalowanej dwuskładnikowymi farbami epoksydowymi lub żywicą gruntującą. Tego rodzaju nawierzchnie nie są polecane do bardzo intensywnie eksploatowanych pomieszczeń.

Dodaj komentarz