Adaptacja projektu gotowego – od A do Z

Każdy, kto kiedykolwiek podjął się budowy domu wie, jak trudnym procesem jest znalezienie odpowiedniego projektu. To właśnie on określi, jak będą wyglądały nasze przyszłe cztery kąty, nie tylko pod względem estetycznym, ale również funkcjonalnym. Podczas poszukiwań idealnego szkicu istotne jest posiadanie wiedzy na temat procesu adaptacji, czyli dostosowania projektu do warunków panujących na danej działce budowlanej. Czym jest adaptacja i co trzeba o niej wiedzieć, zanim zdecydujemy się na realizację konkretnej budowy?

Projekt domu - adaptacja projektu gotowego

Czym jest adaptacja projektu gotowego? Kiedy jest obowiązkowa?

O procesie adaptacji warto mieć pewną wiedzę jeszcze przed kupieniem projektu budowlanego – nie każdą wizję będzie bowiem można swobodnie dopasować do konkretnych warunków i parametrów naszej działki budowlanej. Warto więc jeszcze przed ostatecznym wyborem projektu skonsultować się z architektem, który ustali, czy dany szkic będzie dla nas odpowiedni. Proces adaptacji ma na celu dopasowanie gotowego projektu do potrzeb wynikających z warunków panujących na danej działce: poziomu wód gruntowych, ukształtowania terenu, planu zabudowy, możliwości podłączenia mediów i tym podobnych czynników. Dzięki niemu nie musimy wykonywać projektu na indywidualne zamówienie, lecz możemy skorzystać z jednego z wzorów dostępnych w ofercie architektów i projektantów.

Adaptacja – o czym musisz pamiętać?

Przede wszystkim musisz być świadomy tego, że nie każdy architekt może dokonać adaptacji – może to zrobić jedynie ten, kto posiada specjalne uprawnienia i jest członkiem Izby Architektów. Udając się do niego, koniecznie musisz ze sobą zabrać dokumentację projektu w czterech egzemplarzach, Decyzję o Warunkach Zabudowy i Zagospodarowania Terenu, mapę geodezyjną oraz informacje dotyczące możliwości przyłączenia mediów. Po dokonaniu zmian w projekcie domu oraz ich zatwierdzeniu staje się on autorem projektu budowlanego i ponosi odpowiedzialność zarówno za jego poprawność, jak i dokumentację. Propozycje zmian warto skonsultować nie tylko z doświadczonym architektem, ale również z ekipą budowlaną, która będzie zajmować się wdrażaniem wizji w życie – prawdopodobnie zaproponuje ona kilka ciekawych i funkcjonalnych rozwiązań.

Projekt domu - adaptacja projektu gotowego

Adaptacja projektu gotowego – zalety i wady

Adaptacja projektu ma wiele zalet. Po pierwsze, jest to rozwiązanie znacznie tańsze niż wykonanie projektu pod indywidualne zamówienie. Koszt gotowego projektu wraz z adaptacją wynosi od 3000 6000 zł – za stworzenie indywidualnego szkicu będzie trzeba zapłacić znacznie więcej, ponadto wiąże się to również z koniecznością upłynięcia pewnej ilości czasu. Wykorzystanie adaptacji jest więc nie tylko tańsze, ale również o wiele szybsze. Do jej wad z kolei z pewnością należy to, że nie pozwala ona jednak na tak swobodne modyfikacje i ustalenia, jak projekt stworzony z myślą o konkretnej działce. Musimy mieć na uwadze fakt, że każde dzieło architektoniczne jest chronione prawem autorskim, dlatego na wiele przekształceń będziemy potrzebowali pisemnych zezwoleń architekta będącego autorem projektu – swobodnie będziemy mogli wykonać tylko te zmiany, które zostały zezwolone i ściśle określone przez niego w stosownej dokumentacji.

Dodaj komentarz