Antresola pozwala nadać wysokim pomieszczeniom niezwykłego wyglądu, a także zwiększa powierzchnię użytkową mieszkania. Dzięki dodatkowym metrom można swobodnie urządzić sypialnię, bibliotekę czy chociażby zaaranżować przestrzeń do przechowywania. Jednak rozwiązanie to nie składa się wyłącznie z plusów.
Zanim jednak przejdziemy do problemów związanych z antresolą, zobaczmy w jakich pomieszczeniach takie rozwiązanie sprawdzi się najlepiej. Antresole da się zbudować wyłącznie w pomieszczeniach wysokich. Minimalna wysokość antresoli przeznaczonej na sypialnię nie powinna być mniejsza niż 1,2 m. Pomieszczenie powyżej powinno mieć więc co najmniej 2 metry wysokości. Jeżeli antresola ma pełnić rolę pomieszczenia, w którym się chodzi (np. biblioteka, gabinet, pokój zabaw dla dzieci), to łączna wysokość pokoju nie powinna być mniejsza niż 4 metry. W niższych pomieszczeniach antresola może stanowić właściwie wyłącznie przestrzeń do przechowywania.
Tak wysokie pomieszczenia (3,5 metra i więcej) z pewnością bardzo skorzystają na antresoli, zarówno ze względów estetycznych, jak i praktycznych. Bardzo wysokie pomieszczenie średniej wielkości bez antresoli będzie przypominać studnię, dodatkowe półpiętro przywróci zaś pomieszczeniu właściwe proporcje. Ogrzanie pomieszczenia o dużej kubaturze jest trudniejsze i bardziej kosztowne, dzięki antresoli ciepłe powietrze „nie marnuje się”, tylko wędruje do pomieszczenia na górze.
Nie jest to co prawda rozwiązaniem idealnym, ponieważ tym sposobem na antresoli zawsze jest dość duszno, podczas gdy dół nie jest bardzo ciepły. Rozwiązaniem może być zamontowanie klapki wentylacyjnej lub wentylacji mechanicznej na antresoli. Ponadto uważa się, że ogrzewanie podłogowe lepiej sprawdza się w pomieszczeniach z antresolą.
Antresola – dodatkowa powierzchnia użytkowa?
Antresola pozwala zyskać dodatkowe miejsce, ale czy zawsze? Pewnym problemem jest konieczność zamontowania schodów, które przecież same potrzebują sporej przestrzeni. W przypadku antresoli sypialni można zdecydować się na drabinę, jednak jeżeli na półpiętro zamierzamy zapraszać gości, schody staną się już koniecznością. Niemniej miejsca zajmą schody młynarskie lub kręcone.
Ostatnim problemem związanym z budową antresoli jest jej koszt. Cena wybudowania najprostszych antresoli sypialnianych to kilka tysięcy złotych, w zależności oczywiście od metrażu półpiętra i materiałów użytych do jego przygotowania. Przygotowując antresolę trzeba się liczyć też z wydatkami charakterystycznymi dla każdego innego pomieszczenia, dotyczącymi mebli, ozdób, oświetlenia itp.
Antresola – pomysły na aranżacje
Jeżeli jednak w domowym budżecie znajdą się środki na budowę antresoli, warto zdecydować się na takie rozwiązanie, nawet mimo wymienionych wcześniej wad. Szczególnie w niewielkich mieszkaniach każda dodatkowa przestrzeń jest na wagę złota. Dziś antresole coraz częściej pojawiają się też w domach jednorodzinnych, ponieważ pozwalają na nietypowe rozwiązania wizualne.
Antresola jednocześnie łączy i dzieli pomieszczenie. Chociaż faktycznie i optycznie rozdziela jeden pokój na dwa mniejsze pomieszczenia, to w rzeczywistości antresola jest doskonale widoczna z dołu i na odwrót – daje panoramiczny widok na pomieszczenie poniżej. Z tego powodu aranżacja obu wnętrz musi być podobna. Nie znaczy to, że oba pomieszczenia trzeba umeblować meblami z jednego kompletu, warto jednak zadbać o elementy łączące. Powtarzające się faktury i kolory dadzą poczucie jedności. Dobrym pomysłem jest zasadzenie roślin pnących. Pnąc się po ścianie do góry, rośliny naturalnie połączą oba pomieszczenia. Co więcej, trend na żywą roślinność w pomieszczeniach jest obecnie bardzo silny, a wzmacnia go jeszcze dodatkowo moda na kolor Greenery, czyli naturalną zieleń roślin.
Balustrady i drabinki, poza oczywistą funkcją bezpieczeństwa, pełnią też funkcję estetyczną. Tradycyjne drewniane balustrady nadadzą wnętrzu rustykalnego bądź klasycznego charakteru, zaś powierzchnie szklane lub metalowe sprawią, że oba pokoje staną się zachwycająco nowoczesne.
Oświetlenie w domu z antresolą
W urządzaniu antresoli, jak i pomieszczenia pod nią, niezwykle istotną rolę odgrywa oświetlenie. Zainstalowanie jednej dużej lampy na środku sufitu nie zda egzaminu, ponieważ pomieszczenie na dole będzie niedoświetlone, zaś antresola – przeciwnie, będzie zbyt jasna. W tym wypadku znacznie lepiej sprawdzi się światło kierunkowe lub osobne oświetlenie góry i dołu. Na antresoli dobrym rozwiązaniem są lampy i taśmy led raz kinkiety. Dolne pomieszczenie może być oświetlone kinkietami, lampami stojącymi oraz lampami umieszczonymi od spodu antresoli. Dzięki temu oba pomieszczenia będzie można oświetlać niezależnie.
Po jednej stronie większe koszty i pewne trudności, po drugiej – możliwość zyskania dodatkowego pomieszczenia i niezwykłego efektu wizualnego. W bardzo wysokich pomieszczeniach budowa antresoli opłaca się bardziej niż jej brak. W pokoju o wysokości 4 metrów bez antresoli większa część jego kubatury jest niewykorzystana, a problemy z oświetleniem i ogrzewaniem są identyczne. W tym wypadku antresola to najlepsze rozwiązanie. W pomieszczeniach wysokich na 3 metry odpowiedź nie jest już taka oczywista. Antresola nie będzie mogła być bardzo wysoka i nada się właściwie na kącik do spania, a miejsce stracone na schody (w zależności od układu pomieszczenia) może zabrać niemal tyle samo miejsca, ile udało się oszczędzić budując półpiętro. Ostateczna decyzja musi więc zostać podjęta w zgodzie z warunkami danego pomieszczenia.