Antresola, czyli dwa wnętrza w jednym

Salon to najbardziej reprezentacyjne wnętrze w każdym domu. Obecnie często bywa łączony z kuchnią i otwierany na hol. Staje się wówczas bardziej przestronny. Jeśli zależy nam na jeszcze większym spotęgowaniu tego efektu, to powinniśmy zastanowić się nad połączeniem salonu z antresolą.

Antresola świetnie sprawdza się w dużych pomieszczeniach. Przestronny salon, w którym umieścimy antresolę wyda się jeszcze większy, niż jest w rzeczywistości. Ten zabieg sprawi, że w jednym wnętrzu zostaną połączone dwa poziomy. Efekt okaże się imponujący, zapewni odmienne perspektywy widokowe; salon znajdzie się w zasięgu wzroku osób przebywających na górze, z dołu z kolei będzie można podziwiać efektowną antresolę. Dzięki temu strefa dzienna zostanie otwarta nie tylko w poziomie, ale także w pionie. Takie połączenie będzie sprzyjać  integracji domowników, którzy przebywając na dwóch kondygnacjach, będą mogli zachować ze sobą kontakt.

Antresola, czyli dwa wnętrza w jednym

Jak urządzić antresolę? Co warto umieścić w tym miejscu? Antresola służy przede wszystkim  do celów komunikacyjnych – jako korytarz prowadzący do pomieszczeń prywatnych. Jeżeli jej powierzchnia pozwoli, to można tutaj dodatkowo urządzić kącik wypoczynkowy z wygodną sofą, a nawet stołem bilardowym, lub miejsce do pracy ze stanowiskiem komputerowym. Antresola to również ciekawa lokalizacja na domową biblioteczkę, która w otwartej przestrzeni zostanie pięknie wyeksponowana, pozostając w zasięgu wzroku osób przebywających na parterze.

Antresola, czyli dwa wnętrza w jednym

Wnętrza z antresolą zapewniają niepowtarzalne warunki i stwarzają wiele możliwości aranżacyjnych. Niestety, trzeba liczyć się także z pewnymi niedogodnościami. Przede wszystkim w tak przestronnych wnętrzach, w których łączą się ze sobą dwie kondygnacje, problemem może okazać się ich skuteczne ogrzanie. Trudność może sprawić takie rozmieszczenie grzejników, które sprawi, że ciepło nie będzie uciekać na górę. W tym przypadku poleca się zamontowanie ogrzewania podłogowego w salonie oraz odpowiedniego systemu wentylacji na górze.

Kolejnym problemem, z którym będzie trzeba się zmierzyć, jest akustyka. Otwarta klatka schodowa i antresola zazwyczaj prowadzą do pokojów prywatnych, które z założenia powinny być bardziej zaciszne. Tymczasem hałasy dochodzące z dolnej kondygnacji mogą zakłócić spokój osób odpoczywających w sypialniach. Dążąc do wyciszenia pokojów, trzeba zadbać o zamontowanie odpowiedniej grubości drzwi wewnętrznych, wygłuszeniu będą sprzyjać także inne, masywne przegrody oraz powierzchnie tłumiące dźwięki.

Antresola, czyli dwa wnętrza w jednym

Rozważając aranżację pomieszczeń z antresolą, zauważmy, że takie półpiętra bywają wykorzystywane również w mniejszych wnętrzach. W niewielkim, ale bardzo wysokim mieszkaniu na antresoli można urządzić otwartą sypialnię, zyskując tym samym więcej powierzchni dziennej na dole.

Dodaj komentarz