Ciemna podłoga pojawia się w wielu propozycjach aranżacji wnętrz. Można się na nią pokusić w salonie, sypialni, a nawet w kuchni. Jak dobrać do takiej podłogi kolor ścian, mebli i dodatków?
Ciemna podłoga sprawia, że wnętrze staje się bardziej stylowe, ma wyjątkowy charakter. Najlepiej wygląda drewniana, czyli orzech, palisander, tali lub wenge. Ciemne drewniane deski na podłodze zmniejszają optycznie pomieszczenie, ale dzięki temu dodają mu przytulności. Właśnie dlatego polecamy to rozwiązanie szczególnie do większych wnętrz sypialnych i do pokoju dziennego.
Jakie ściany do ciemnej podłogi?
Podłoga w ciemnym kolorze pochłania dużo światła. Właśnie dlatego na ścianach dobrze jest zastosować jasne barwy, by nie „zamknąć” i nie przytłoczyć optycznie pomieszczenia. Z ciemnym drewnem świetnie korespondują beże, ecru i jasne szarości. Jeśli decydujemy się na biel, warto podstawić na złamany odcień. Można zastosować mocny kolor na jednej ze ścian, jako dodatek dekoracyjny. Należy jednak pamiętać, że to również optycznie zmniejszy pomieszczenie i wybrać mniejszą ścianę lub np. jej fragment.
Meble na ciemnej podłodze
Meble również nie powinny przytłaczać wnętrza. Na ciemnej powierzchni świetnie będą wyglądały te w jasnej tonacji i prostej formie. Warto dodać tkaniny, szkło, meble np. z chromowanymi dodatkami. Ciemna podłoga świetnie sprawdza się we wnętrzach nowoczesnych, w których stosuje się proste, geometryczne formy. Dodatki również powinny być utrzymane w jasnych kolorach. W dużych pomieszczeniach pięknie będą wyglądały długie zasłony, beżowe lub w złamanej bieli.
Jak układać ciemną podłogę?
Sposób ułożenia drewnianej podłogi, szczególnie gdy jest ona w ciemnych barwach, ma ogromne znaczenie dla całego wystroju wnętrza. Położenie desek wzdłuż krótszej ściany spowoduje, że pomieszczenie wyda się optycznie dłuższe.
Bardzo atrakcyjnie prezentuje się też ułożenie desek ukośnie. Niestety jest to drogie rozwiązanie, gdyż docinanie poszczególnych klepek może powodować sporą ilość odrzutów. Do łask wraca jodełka znana ze starych parkietów. Styl vintage i łączenie mebli rodem z lat 60. czy 70. z nowoczesnym wystrojem to hit ostatnich sezonów. Stare parkiety są więc odnawiane i restaurowane, często grają główną rolę w aranżacji pomieszczeń.
W sklepach dostępne są również drewniane podłogi we wzór tzw. jodły francuskiej. Krótkie boki klepki są w nich przycięte pod kątem 45 lub 60 stopni. Ten sposób układania podłóg można zaobserwować w historycznych zamkach i domach mieszczańskich Francji. Urządzając wnętrze warto też czerpać z wyszukanych wzorów, jakie widzimy w dawnych polskich pałacach. Często łączyły one kilka rodzajów drewna, o różnych barwach, z których układany był wzór. Jednokolorowe podłogi układano w szachownice lub rozety. Taki sposób ułożenia desek podłogowych jest bardzo pracochłonny, ale trzeba przyznać, że daje piorunujący efekt.
Zobacz najciekawsze aranżacje ciemnej podłogi z meblami i dodatkami!
Ja postawiłam na elegancję i do takiej ciemnej podłogi dla kontrastu dobrałam jasny zestaw. Jak dla mnie takie skórzane kanapy pasują dobrze wszędzie!