Błędy w pielęgnacji drewnianych mebli – jak ich uniknąć?

Drewniane meble dodają wnętrzu charakteru i stają się jego wizytówką. Są kojarzone z luksusem, przykuwają wzrok i to na nie zwracamy uwagę wchodząc do pomieszczenia, które zdobią. Właśnie dlatego meble z drewna wymagają szczególnej pielęgnacji – należy je regularnie czyścić, by zachowały swój piękny wygląd. Podpowiadamy, które produkty są bezpieczne dla drewna.

Uwaga na wodę – może zniszczyć powłokę mebli

Kluczowe w pielęgnacji mebli drewnianych są detergenty i środki pielęgnujące oraz akcesoria, za pomocą których czyścimy ich powierzchnię. Drewno źle reaguje na wodę, dlatego powinno się nią jedynie zwilżyć szmatkę lub gąbkę, a na koniec czyszczenia zawsze przetrzeć meble również na sucho. Do pielęgnacji powierzchni drewnianych warto używać jedynie miękkich ściereczek, najlepiej z naturalnych włókien (do wycierania do sucha doskonale sprawdza się ircha, czyli gąbka z cienką skórą owczą).

Ściereczka

Najlepszymi preparatami do pielęgnacji mebli z drewna są te zawierające olej lub wosk. To właśnie te substancje nadają blask i chronią drewniane elementy przed działaniem czynników zewnętrznych. Złota zasada mówi, by wybierać wyłącznie środki przeznaczone do czyszczenia drewna. Czyszczenie z użyciem innych detergentów może pogorszyć stan mebli i trwale je zniszczyć.

3 sprawdzone sposoby na odpowiednią pielęgnację

Odpowiednie środki do pielęgnacji powinny być dobrane do konkretnego rodzaju mebli drewnianych. Meble woskowane, ale także antyki przed czyszczeniem należy odkurzyć. Następnie powinny być czyszczone i polerowane przy użyciu bawełnianej ściereczki i wosku. Wosk należy nanosić ruchami okrężnymi, by odpowiednio wetrzeć go w powierzchnię mebla. Trwalsze czy trudniejsze zabrudzenia można usunąć irchą zwilżoną wodą z minimalną ilością octu.

Ocet, cytryna i soda

Meble olejowane wymagają użycia tego samego oleju, który był wykorzystany do ich produkcji. Olej nakładamy na powierzchnię mebla używając do tego czystej (najlepiej nowej) szmatki, którą tylko lekko nim nasączamy. Taki sposób czyszczenia jest przy okazji doskonałą metodą konserwacji drewna.

Meble lakierowane należą do tych bardziej wymagających. Do ich czyszczenia należy wykorzystywać tylko bardzo delikatnie zwilżoną miękką ściereczkę. Większe zabrudzenia można zlikwidować płynem do mycia naczyń lub mydłem (używamy tylko odrobinę!). W niektórych przypadkach można użyć również kilku kropel denaturatu. Alkoholem jedynie nasączamy ściereczkę, nie lejemy go bezpośrednio na powierzchnię mebla. Bardzo ważne jest, by po tego typu zabiegach zawsze przetrzeć drewno do sucha. Meble lakierowane po czyszczeniu warto wypastować woskiem pszczelim. Tak zakonserwowana powierzchnia będzie cieszyła oko jeszcze wiele lat.

Woskowanie mebli drewnianych
Źródło: Woodica

Jak radzić sobie ze zniszczeniami na meblach?

Drewno jest materiałem dość miękkim, dlatego łatwo ulega zarysowaniu. Rys w meblach można pozbyć się, nakładając na ich powierzchnię wazelinę – warto pozostawić ją nawet na całą dobę, a następnie wypolerować mebel przy użyciu irchy.

Gdy zdecydujemy się na zakup mebli drewnianych, warto dbać o nie szczególnie, ponieważ jest to spory wydatek. Oprócz samej pielęgnacji powierzchni drewna, należy zadbać także o czynniki zewnętrzne, takie jak odpowiednia wilgotność powietrza i jego temperatura. Drewno jest materiałem higroskopijnym, a więc posiada duże zdolności zarówno do pochłaniania, jak i oddawania wilgoci z otoczenia. W momencie, gdy wilgoć jest pochłaniana, drewno zaczyna pęcznieć, natomiast gdy oddaje wodę, ulega kurczeniu. Częste zmiany warunków klimatycznych otoczenia, w którym umieszczony jest mebel, lub gdy czynniki te są niekorzystne, będą powodować niszczenie drewna. Jak sobie z tym poradzić? Musimy dbać o to, by nie dochodziło do zbyt dużych skoków temperatury. Pamiętajmy przy tym, że pomieszczenia nie można nadmiernie ogrzewać – zbyt duża temperatura wpływa bardzo niekorzystnie na polskie gatunki drewna. Unikajmy także stawiania mebli w miejscach dobrze nasłonecznionych.

Termometr

Odpowiednia wilgotność dla mebli drewnianych

Wilgoć jest jednym z najważniejszych, o ile nie najbardziej istotnych czynników w dbaniu o drewno. Odpowiedni jej poziom nie powinien być mniejszy niż 40% i zarazem nie większy niż 60%. Jeżeli wilgotność osiągnie za niską wartość, narażamy mebel na ryzyko powstawania pęknięć, spowodowanych wysuszaniem. O ten aspekt należy szczególnie zadbać w okresie sezonu grzewczego, gdy wilgotność drastycznie spada w wyniku zwiększonej intensywności ogrzewania. Sposobem może być zastosowanie w pomieszczeniu nawilżaczy powietrza lub kontrolowanie poziomu wilgotności za pomocą profesjonalnego urządzenia, czyli tzw. wilgotnościomierza.

Pamiętajmy, że dbanie o zdrowe powietrze i jego temperaturę dla drewnianych mebli, będzie też bardzo korzystne dla nas samych. Pamiętajmy, że meble drewniane wymagają szczególnej pielęgnacji i warto o nie dbać, by cieszyć się ich pięknem przez długie lata.

Dodaj komentarz