Cztery sposoby na efektowne wykończenie ścian

Ściana to płaszczyzna z potencjałem. Wiele osób, urządzając mieszkanie zapomina o ścianach, traktując je po omacku, jedynie pędzlem i wcześniej wybraną, pasującą do reszty aranżacji, farbą. To błąd. Dlaczego?Ściana to nie tylko konstrukcja, która oddziela od siebie poszczególne pomieszczenia. To ogromna szansa na pokazanie siebie, swojej kreatywności i postawienie kropki nad i. Może się okazać, że to właśnie ściana będzie grać w waszych wnętrzach główną rolę. Zobaczcie tylko co można z nią zrobić i wprowadźcie któryś z pomysłów do swoich wnętrz.

Dekoracyjne panele ścienne – nadal są na topie?
Panele ścienne zyskują na popularności. Stają się coraz powszechniejsze i z powodzeniem wypierają płaską, nijaką ścianę. Trójwymiarowe panele pozwalają na stworzenie wyjątkowej i niepowtarzalnej ściany, która, dzięki ich formie, wydaje się jakby była „poruszona”. Modele 3D, w paski, esy-floresy, koła i inne wzory to doskonała opcja dla tych, którzy chcą odmienić swoje wnętrze i mają niezagospodarowaną ścianę. Panele kupuje się w kompletach, wykonane są z lekkiego gipsu, dzięki czemu łatwo się je przytwierdza do ściany. Panele można dowolnie malować, dzięki czemu można dopasować ich kolor do tego, jaki króluje we wnętrzu. Panele dekoracyjne można położyć na całą ścianę lub na jej fragment. Jest to stosunkowo drogi, ale bardzo efektowny sposób wykończenia ścian. Warto sięgnąć po model, który przez lata się nie znudzi, a jeśli zapragnie się zmiany, z łatwością można przemalować panele na inny kolor.

Panele ścienne w nowoczesnym mieszkaniu
Źródło: MadamOgwai

Tapety dekoracyjne w nowoczesnym wydaniu
Tapety mają dość niechlubną opinię. Kojarzą się z czasami, kiedy wszyscy mieli w domach te same wzory. Warto odczarować tę opinię, tym bardziej, że projektanci tapet raczą nas modelami, które wyglądają jak prawdziwe działa sztuki. Tłoczone wzory, malowane kwiaty, rozmaite motywy, które przypominają obrazy wielkich twórców. Tapeta to już nie papier, który ma być rozwiązaniem na lata, to coś, co jest w stanie pokazać zamiłowanie właścicieli do dobrego stylu. Nie należy oczywiście traktować tego dosłownie i tapetować wszystkie ściany. Jedna lub dwie sąsiadujące wystarczą i sprawią, że przestrzeń zyska na jakości i wyróżni się spośród innych. Doskonałym pomysłem jest także wykonanie fototapety na zamówienie. Ściana prezentująca zdjęcie z podróży będzie efektowana i będzie przypominać o wyjątkowej chwili.

Tapeta imitująca drewniane deski
Źródło: So Lovely

Moda na loft, czyli cegła na ścianie
Modny styl loft dyktuje warunki i jasno wyznacza, co jest modne. Z tej stylistyki zaczerpnięte zostało także uwielbienie do cegły. Motyw ten wykorzystali twórcy ściennych dekoracji, którzy w swojej ofercie mają cegły w rozmaitych kolorach. Najlepsze są te naturalne, rdzawe i brunatne oraz bielone, które doskonale pasują do modnego stylu skandynawskiego. Cegła na ścianie pozwoli wprowadzić do wnętrz nieco loftowy klimat i sprawi, że wnętrza nabiorą surowości, która dobrze współgra z drewnianymi meblami i metalowymi dodatkami, takimi jak lampy czy nogi stolików.

Kuchnia w stylu loft z turkusową cegłą na ścianach
Źródło: Fooddiary

 

Wracamy do ścian zapełnionych zdjęciami i obrazami!
Panele, tapety oraz cegła to nieco inwazyjne sposoby na wykończenie ściany, na co nie każdy się zdecyduje. Ale i na to jest sposób. Wystarczy sięgnąć po kilka ram z obrazami lub ramek na zdjęcia. Powieszone na ścianie ramy z pięknymi grafikami lub wizerunkami członków rodziny to prosty sposób na odświeżenie wyglądu wnętrz. Wystarczy kilka wbitych gwoździ lub taśm montażowych i gotowe. Jakie ramy wybrać i co w nich umieścić? To już zależy od was. Jeśli cenicie oryginalność, sięgnijcie po różnorodne ramy, w różnych kształtach i kolorach. Taki stylistyczny miszmasz idealne prezentować się będzie w przestrzeni stonowanej i monochromatycznej. Jeśli we wnętrzach jest sporo dodatków, a style pomieszane lepiej sięgnąć po identyczne ramy i umieścić w nich czarno-białe grafiki.

Zobacz sprawdzone pomysły!
– zagospodaruj pustą ścianę – nie pozostawiaj pustej przestrzeni. Odmień wnętrze przy pomocy paneli, tapety czy zdjęć.
– uczyń ze ściany dzieło sztuki – ozdobiona ściana odmieni wygląd wnętrza i sprawi, że będzie ono unikatowe i bardziej stylowe.
– zachowawczo czy odważnie – zdecyduj się na mniej lub bardziej inwazyjną metodę ozdabiania ścian.
– kreatywnie – nie bój się zamienić płaskiej ściany na trójwymiarową płaszczyznę. Efekt będzie zachwycający.

Dodaj komentarz