Czy opaska brukowa wokół domu jest konieczna? Podpowiadamy, jak ją wykonać

Utwardzanie pasa gruntu wokół domu nie jest nowością w budownictwie. Jednak dawniej robiono to z wykorzystaniem wyłącznie betonu. Dziś wiadomo już, że był to istotny błąd, a wiedza ta przekłada się na powstawanie opasek przepuszczalnych dla wody. Jednym z materiałów spełniających to kryterium jest kostka brukowa. Należy zdawać sobie sprawę, że opaska brukowa wokół budynku nie jest obowiązkowym elementem projektu. Nikt jednak nie kwestionuje jej walorów praktycznych i estetycznych. Utwardzony pas zabezpiecza elewację przed zabrudzeniami z rozchlapującego się w czasie deszczowych dni błota oraz stanowi efektowne uzupełnienie architektury budynku. W niektórych przypadkach opaska pełni również funkcję techniczną oraz komunikacyjną. Zawsze konieczne jest właściwe zaplanowanie jej szerokości oraz przebiegu obrzeży. W przeciwnym razie istnienie utwardzenia będzie bezcelowe. W skrajnych sytuacjach, źle zaprojektowana opaska jest w stanie wręcz zaburzać właściwy wygląd i charakter domu.

Opaska brukowa to nie konieczność, ale rozsądna decyzja

Jak zostało to już wspomniane – opaska wokół domu jest w stanie pełnić kilka przydatnych funkcji, ale pod warunkiem, że jej nawierzchnia będzie wodoprzepuszczalna. Taką nawierzchnią z pewnością nie jest beton i to właśnie dlatego jego stosowanie do powyższego celu uznano za błąd. Grunt znajdujący się pod warstwą betonu nigdy nie wysycha, co sprawia, że dolne partie ścian domu są stale narażone na kontakt z mokrą ziemią. Po dłuższym czasie może to spowodować poważne uszkodzenia w konstrukcji budynku.

Opaska z kostki brukowej to nawierzchnia przepuszczalna dla wody i warto ją wykonywać, ponieważ przede wszystkim chroni cokół i dolne partie elewacji przed zachlapywaniem ich błotem. W celu zapewniania skutecznej ochrony przed zabrudzeniami wystarczy pas o szerokości 40 – 60 cm. Oprócz tego utwardzony teren przy zewnętrznych ścianach domu może być przydatny chociażby w celu stabilnego ustawienia drabiny czy rusztowania. Wprawdzie rusztowanie stosuje się tylko w przypadku poważniejszych prac remontowych, ale już drabina bywa użytkowana dużo częściej (np. do umycia od zewnątrz nieotwieralnych okien czy po to, by dostać się na dach. Aby rozstawić tradycyjną drabinę malarską potrzebna jest opaska o szerokości przynajmniej 80 cm. Z takiej drabiny nie dostaniemy się jednak na dach (zwłaszcza przy znacznie wystającym poza lico ściany okapie. Niemniej robienie bardzo szerokich opasek jest bezcelowe. Dużo praktyczniej jest wykonać jedynie odpowiednie poszerzenie w miejscu odpowiadającym występowaniu stopni kominiarskich. Wskazana powyżej szerokość wystarczy też do w miarę swobodnego poruszania się jednej osoby wokół budynku.

Opaska brukowa wokół nowoczesnego domu
Źródło: Perfekt Bruk

Układanie opaski brukowej

Układanie kostki brukowej na opasce wokół budynku praktycznie nie różni się od utwardzania tą metodą innych nawierzchni. Prace rozpoczyna się od korytowania, czyli wykonania wykopu i usunięcia z niego żyznej gleby. Następnie ustawia się obrzeża, osadzając je na zaprawie cementowej, ale nie łącząc nią sąsiadujących ze sobą elementów. Jeżeli planowany jest drenaż wokół budynku, instalację tą najlepiej jest wykonać przed opaską. Kolejne czynności to zrobienie warstwowo zagęszczanej podbudowy z kruszywa oraz wysypanie i wyrównanie piasku, który będzie stanowił podsypkę pod kostkę brukową. Na tak przygotowanym podłożu układa się materiał nawierzchniowy, wypełniając piaskiem szczeliny powstające pomiędzy jego poszczególnymi elementami.

 

Ze względów ekonomicznych najkorzystniej jest zaplanować taką szerokość opaski, by odpowiadała modułowi wybranej kostki (tzn. by można było układać całe lub cięte jedynie na pół elementy). Wówczas ilość odpadów zostanie zminimalizowana praktycznie do zera, co obniży wydatki związane z zakupem materiału i robocizny.

Układanie ścieżki

Najważniejsze zasady poprawnego funkcjonowania opaski

Najważniejszą sprawą podczas wykonywanie opaski brukowej wokół budynku jest zachowanie jej odpowiedniego spadku w kierunku trawnika. Spadek ten powinien wynosić 2 – 4%. Oznacza to, że przy przykładowej opasce o szerokości 50 cm różnica w poziomie terenu wyniesie 1 – 2 cm. Bardzo ważne jest również upewnienie się, czy poziom planowanej opaski znajdzie się poniżej górnej krawędzi izolacji pionowej fundamentów (ze względu na zaleganie śniegu przynajmniej o 30 cm).

Niemniej istotną kwestią jest obramowanie opaski. Nie należy pozbawiać jej tego elementu, gdyż może skutkować to szybszym zniszczeniem się nawierzchni i jej nie do końca prawidłowym funkcjonowaniem. Górny brzeg krawężników nie powinien wystawać ponad płaszczyznę kostki, a winien być zlicowany z jej niższą krawędzią. Taka konstrukcja nawierzchni brukowej umożliwi swobodny odpływ wody od budynku. Należy jednak pamiętać, że sama opaska nigdy nie będzie w stanie zastąpić drenażu odwadniającego.

Dodaj komentarz