Czy opłaca się kupować okna energooszczędne?

Wykorzystanie okien energooszczędnych w nowoczesnych domach jednorodzinnych jest już standardem. Wysoki wskaźnik izolacyjności termicznej sprawia, że okna z tej kategorii nie wypuszczają ciepła na zewnątrz, umożliwiając utrzymanie pożądanej temperatury bez ponoszenia dużych kosztów ogrzewania.

Nic dziwnego, że coraz większa liczba inwestorów wdraża okna energooszczędne do swoich projektów. Jednym z aspektów, który może zniechęcić do zakupu tego rodzaju okien jest ich cena. Należy więc dokonać rzetelnej kalkulacji i oszacować czy jest to inwestycja, którą rzeczywiście warto wprowadzić w życie.

Okna energooszczędne – charakterystyka

Dostępne na rynku okna energooszczędne wyróżniają się budową oraz materiałami wykorzystanymi do ich produkcji. Cała konstrukcja jest przemyślana tak, aby osiągnąć niski współczynnik przenikania ciepła. Im niższa jest jego wartość, tym okna są bardziej energooszczędne. Współczesne produkty składają się zazwyczaj z potrójnej szyby, wielokomorowych profili w ramie oraz wkładek termoizolacyjnych. Do osiągnięcia odpowiedniej izolacji termicznej przyczynia się również gaz szlachetny (argon, krypton) znajdujący się w przestrzeni między szybami. Takie rozwiązanie pozwala zwiększyć izolacyjność szklanej przegrody aż o 30%. Całość dopełnia znajdująca się na szybie warstwa powłoki niskoemisyjnej, która pozwala przedostać się promieniom słonecznym do pomieszczenia przy jednoczesnym uniemożliwieniu „ucieczki” ciepła na zewnętrz.

Sprawdź przed zakupem

Decydując się na okna energooszczędne warto wziąć pod uwagę kilka aspektów:

  • Współczynnik Uw – sprawdzany współczynnik przenikania ciepła powinien odnosić się do całego okna, a nie tylko do szyby. Nie daj się zwieść nierzetelnym sprzedawcom, którzy chcą wprowadzić w błąd nieświadomych klientów.
  • Certyfikaty – sprawdź czy wybrane przez Ciebie okna energooszczędne są produkowane przy wykorzystaniu sprawdzonych materiałów i technologii.
  • Montaż – pamiętaj, że nieprawidłowy montaż może skutkować niepożądanymi stratami ciepła. Powierz go sprawdzonej firmie i ciesz się komfortem niezależnie od okoliczności.

Czy to się opłaca?

Redukcja kosztów związanych z wykorzystaniem okien energooszczędnych jest trudna do oszacowania i zależy od wielu czynników. Z pewnością jest to świetna opcja dla osób posiadających ogrzewanie elektryczne, które generuje znacznie większe koszty, niż kotły na węgiel i drewno. O ile wymiana jednego okna nie da zauważalnych oszczędności, o tyle kompleksowa wymiana wszystkich przeszkleń w obiekcie sprawi, że wartości osiągane na rachunkach będą zauważalne.

Więcej o oknach energooszczędnych oraz ofertę poznasz na stronie: Awilux.pl – okna energooszczędne

Dodaj komentarz