Czy warto zdecydować się na drewno w łazience?

Niektórzy uważają, że drewno i łazienka to połączenie niczym ogień i woda. Gwarantujemy, że trzymając się kilku reguł bez problemu można wyłożyć drewnem wnętrze naszej modnej, funkcjonalnej łazienki.

Drewno w łazience – czy to się opłaca?

Często wystarczy chwila refleksji, by zauważyć, że drewno radzi sobie z dużo trudniejszymi warunkami niż łazienka. Żaglowce, okna czy fasady domów – również są z niego wykonane. Sauna też składa się z drewna i nie butwieje. Wytrzymałość drewna w łazience to nie problem, ważny jest za to wybór właściwego gatunku drewna. Także odpowiednia impregnacja pomoże nam uniknąć szkód od wilgoci.

Niektórzy twierdzą, że drewno jest niehigieniczne. Prawda jest całkowicie inna: badania fitosanitarne przeprowadzone w Niemczech dowiodły, że określone gatunki drewna wykazują działanie antybakteryjne.

Znane stereotypy sprawiają, że często możemy rezygnować z funkcjonalnych rozwiązań. Przez wiele lat w łazienkach mogliśmy obserwować jedynie płytki, najlepiej białe. Dopiero na etapie powstawania koncepcji wellness łazienka stała się oazą. Przytulność pomieszczenia dzięki niej jest priorytetem, a drewno hitem, który zyskał zaufanie kupujących.

Uwaga! To w zasadzie nie nowość – barok był czasem, gdy drewniane meble: kadzie, balie albo „toalety-fotele” były popularne i doceniane!

Pielęgnacja drewna w łazience

Drewniana podłoga z drewna litego nadaje łazience uspokajający nastrój i dobrze się prezentuje. Oczywiście na drewno w łazience trzeba zwracać uwagę, zwłaszcza na jego zabezpieczenie. Jeżeli ktoś chce lakierować (zamiast olejować) drewniane deski, trzeba to zrobić z najwyższą starannością. Nawet rysa grubości włosa wystarczy, by wniknęła woda, a jak wiemy – drewno chłonąc wilgoć zwiększy swoją objętość i lakier pęknie na powierzchni.

Najlepiej użyć lakieru do łodzi, który lubi wodę. Lakierować trzeba tylko górną powierzchnię i boki; drewno musi mieć możliwość oddychania od dołu. Alternatywą jest olejowanie desek podłogowych. Efektem końcowym będzie powierzchnia aksamitnie matowa. Olej położony trzema-czterema warstwami zabezpiecza drewno przed wnikaniem wilgoci. Olejowane podłogi drewniane dają się później łatwo ponownie malować olejem, a jeżeli pojawią się niedoskonałości – stosunkowo prosto naprawiać. 

Jakie są zalety drewna w łazience? Przyjmuje wilgoć i oddaje ją z powrotem, co wpływa na zdrowy i przyjemny klimat pomieszczenia. Drewno działa również antybakteryjnie.

Czyszczenie drewnianych elementów w łazience

Olejowane podłogi i inne drewniane elementy w łazience wystarczy przetrzeć i dwa-trzy razy w roku natrzeć twardym wnioskiem olejnym. Uniknie się przez to nasiąkania drewna wodą. Nawoskowane powierzchnie trudniej przyjmują zanieczyszczenia oraz wodę. Zadrapania dają się łatwo usunąć drobnym papierem ściennym, a potem woskowaniem. Tak samo postępuje się z olejowanymi podłogami.

Wybór gatunku drewna do łazienki

Drewno gatunków iglastych należy do mało przydatnych w łazience. Olcha i robinia natomiast są bardzo odporne na wodę. Można z nich wybudować meble łazienkowe albo wykorzystać na podłogę. Dąb wprawdzie nie reaguje gwałtownie na wahania wilgotności, ale na skutek dużej zawartości garbników jest skłonny do tworzenia plam podczas kontaktu z kwasami lub środkami czyszczącymi. Egzotyczne drewno merbau albo jatoba nie jest zalecane przez ich mocno plamiący czerwony barwnik.

Poleca się za to klon kanadyjski, brzozę fińską lub kanadyjską, buk, olchę, orzech włoski, wiąz czy wenge.

Dodaj komentarz