Do kuchni – nie tylko kafelki!

Przez długie lata płytki ceramiczne pozostawały w kuchni standardem. Łatwe do zmywania, odporne na zacieki wody i tłuszczu, wydawały się być niezastąpione. Do czasu. Obecnie bez trudu można znaleźć inny materiał na powierzchnię między blatem kuchennym i górnymi szafkami. Oto kilka przykładów eleganckiej alternatywy dla klasycznych kafelków.

Nowoczesna kuchnia - ściana nad blatem

1. Drewno – ponadczasowe i piękne

Drewno potrafi wyraźnie wpłynąć na atmosferę pomieszczenia. Daje poczucie ciepła i przytulności. Jeśli lubicie styl rustykalny, podkreślcie swój wybór kuchenną ścianą z odpowiedniego drewna. Zwłaszcza w nastrojowej kuchni w wiejskim domu. Drewno pasuje również do nowoczesnych aranżacji. Wybierzcie wówczas jednak gatunek o spokojnej fakturze, aby drewno nie zdominowało całej kuchni. Ponieważ pochłania wilgoć i tłuszcz, musi być odpowiednio polakierowane. Drewniane płyty nie powinny być umieszczane nad otwartym ogniem, przykładowo nad kuchnią gazową.

2. Tapety – zmywalne i łatwe do pielęgnacji

Może to na pierwszy rzut oka wydawać się dziwne, ale również tapety stanowią doskonałą alternatywę dla kuchennych płytek. Pokryte solidną warstwą folii, nie boją się wilgoci i są łatwo zmywalne. Tapety produkowane są w wielu wzorach o różnym stopniu połysku. Można też zastosować fototapety. Korzystnie wyglądają duże motywy przyrodnicze. Nadają przestrzeni świeżość i harmonię.

3. Farba lateksowa – proste i szybkie rozwiązanie

Kto chciałby widzieć swoje ściany kuchenne w kolorach, może śmiało sięgnąć po puszkę z farbą. Farby lateksowe w każdym kolorze są łatwo zmywalne. Również tłuszcz nie może im zaszkodzić. Doskonale nadają się na powierzchnie nad blatem kuchennym. Według gustu, można wybrać farbę matową albo z połyskiem. Trzeba konieczne zwrócić uwagę, czy wybrana farba pozwala na oddychanie ściany. Inaczej na powierzchni pojawi się pleśń. Poza tym farby lateksowe nie są odporne na wysoką temperaturę. Farby lateksowe, w porównaniu z innym, są stosunkowo drogie. Jednak ze względu na niewielką zwykle powierzchnię malowania stanowią korzystną opcję.

4. Eggshell – połysk niczym skorupka jajka

Farba może mniej znana u nas, za to popularna w Wielkiej Brytanii i USA. Głównie ze względu na swoją odporność na zadrapania i proekologiczność. Posiada lekki połysk (jak skorupka jajka) i można nią malować różne powierzchnie. Ma świetną przyczepność zarówno na drewnie, jaki i na cegle.

5. Farba tablicowa – miejsce na notatki

Przepisy, listy zakupów albo twórcze pomysły można zapisać wprost na kuchennej ścianie. Idealna sprawa dla miłośników organizowania sobie czasu i artystów-amatorów. Lakier tworzy matową powierzchnię i jest zmywalny. Notatki kredą, jak i drobne zabrudzenia, są natychmiast usuwane. Jedynie bezpośrednio za kuchenką, gdzie zdarzają się gorące rozpryski, konieczna jest specjalna osłona.

Nowoczesna kuchnia - ściana nad blatem

6. Szkło – całkowita odmiana

Szkło nadaje kuchni szlachetny i bezpretensjonalny wygląd. Stwarza mnóstwo możliwości aranżacji. Przejrzysta albo mleczna szyba pasuje szczególnie do kolorowej ściany. Niezwykły efekt powstaje na ścianie kuchennej poprzez osadzenie lustrzanego szkła. Na takiej powierzchni widoczna jest, niestety, najmniejsza plamka. Poza tym, w hartowanym szkle nie da się wykonać otworów na gniazdka ścienne.

7. Kamień – naturalne piękno

Odporny na wysoką temperaturę, nieprzemakalny i piękny. Wiele naturalnych kamieni nadaje się nie tylko na blat kuchenny, ale może również wspaniale dekorować ścianę nad nim. Do najbardziej znanych klasyków wśród kuchennych wykładzin należy marmur. Polerowany kamień stworzy płynne przejście między blatem kuchennym i ścianą. Nada kuchni dyskretny urok. Każda płyta marmuru jest unikatowa, dlatego każda ściana z tego materiału jest zawsze jedyna w swoim rodzaju. Z gładkiej powierzchni marmuru łatwo usunąć kurz i ślady tłuszczu.

8 Stal szlachetna – higieniczna i trwała

Płyty ze stali szlachetnej są w kuchni bardzo mile widziane, ponieważ są nie tylko higieniczne, ale i odporne na wysokie temperatury i szczególnie trwałe. Odciski palców i krople wody pozostawiają na stali widoczne ślady. Na szczęście można je łatwo usunąć gąbką z płynem do mycia. Z tego powodu lepszym wariantem będą płyty stalowe polerowane na matowo. Stalowa wykładzina ma zaledwie kilka milimetrów grubości. Dzięki temu prawie wcale nie tracimy przestrzeni roboczej.

9. Mosiądz – uroczy powrót starego metalu

Mosiądz i miedź powracają. Mosiężna płyta na ścianie stanowi ciekawy akcent w kuchni. W połączeniu z czernią tworzy mosiądz, ze swoim ciepłym połyskiem, przytulną atmosferę. Nie wygląda przy tym staroświecko. Przeciwnie – bardzo nowocześnie.

10. Korek – zaskakujące zastosowanie

Trafionym wyborem materiału na kuchenną ścianę jest korek. Ta alternatywa dla płytek ceramicznych stwarza niezwykle interesujący efekt optyczny. Wprawdzie korek nie jest szczególnie odporny na plamy z wody i tłuszczu, ale można temu zaradzić. Warstwa odpowiedniego lakieru chroni materiał. Można też na korek nałożyć płytę szklaną.

Wybór materiału na wykładzinę ściany kuchennej jest kwestią gustu. Dozwolone jest to, co się komu podoba…

 

Dodaj komentarz