Farba na tapecie

Malowanie jest jednym z najszybszych i najtańszych sposobów na odnowienie wnętrz. Jeśli powierzchnie są w dobrym stanie, niemal każdy z łatwością wykona to zadanie. Również w przypadku ścian pokrytych tapetami.

Farba na tapecie

Wraz z upływem czasu tapety tracą na atrakcyjności i blakną. Ich wzór i kolor mogą też po prostu znudzić się domownikom. Jednak perspektywa zrywania tapet, tynkowania, kładzenia gładzi nie wydaje się zachęcająca. Na szczęście nie zawsze jest to konieczne. Jeśli tapeta jest w dobrym stanie (nie jest podarta, zniszczona), to niewielkim nakładem sił i środków można ją odnowić. Wystarczy ją pomalować. Istotne są przy tym dwa elementy: rodzaj podłoża oraz farby.

Najpierw zatem należy upewnić się, że dana tapeta nadaje się do malowania. Malować można raufazę (czyli specjalną papierową tapetę przeznaczoną do wielokrotnego malowania), tapety winylowe (te, które zostały odpowiednio oznaczone przez producenta) oraz tapety z włókna szklanego. Tak naprawdę renowacji można poddać również stare tapety winylowe oraz papierowe, pod warunkiem że wcześniej zostaną odtłuszczone i przyklejone w miejscach, w których odstają od ściany.

Następnie należy wybrać odpowiednią farbę. Do malowania niemal wszystkich tapet nadają się farby emulsyjne. W przypadku pojawienia się smug po pierwszym malowaniu, aby poprawić efekt, wystarczy nałożyć drugą warstwę farby. Do malowania tapet winylowych oraz starych tapet papierowych bardzo dobrze nadają się farby lateksowe. Nie wymagają dwukrotnego malowania, gdyż lateks dokładnie pokrywa ubytki i znakomicie kryje wszelkie niedoskonałości. Z kolei jeśli faktura tapety ma pozostać widoczna, lepiej wybrać farbę, która nie zakrywa wypukłych kształtów. W takiej sytuacji poleca się farby matowe.

Farba na tapecie

Gdy już wiemy, co i czym będziemy malować, pozostaje jeszcze pytanie – jak malować? Możliwości jest co najmniej kilka. Malowanie pędzlem lub wałkiem od lat należy do najpopularniejszych sposobów. Zastosowanie wałka z reguły usprawnia pracę. Jeśli tapeta ma wypukłości, lepiej sprawdzi się wałek z długim włosiem. Z kolei do malowania natryskowego potrzebny jest specjalny pistolet. Ta metoda pozwala pokryć całą ścianę równą, cienką warstwą farby, przy jednoczesnym zachowaniu faktury tapety. Na tapetach pozbawionych wypukłości można ponadto stosować szablony. Jeśli tapety posiadają wypukłe wzory, malowanie przy pomocy szablonów jest utrudnione.

Dodaj komentarz