Garderoba – konieczność czy luksus?

Dawniej w domach i mieszkaniach rzadko planowano garderoby. Ich funkcje pełniły rozmaite szafy, schowki i pawlacze. Dziś jest inaczej. W projektach domów niemal regułą jest wyznaczenie co najmniej jednego miejsca przeznaczonego do przechowywania ubrań. Garderoby są umieszczane także w mniejszych mieszkaniach, nawet w kawalerkach.

Garderobę można wydzielić również w użytkowanym już mieszkaniu lub domu. W tym celu warto najpierw uważnie się rozejrzeć we wszystkich pomieszczeniach, a z pewnością uda się znaleźć przestrzeń, która mogłaby zostać lepiej wykorzystana. Tworząc garderobę, będzie można naprawić wcześniejsze błędy aranżacyjne i jednocześnie poprawić funkcjonalność wnętrz, w jednym miejscu lokując nie tylko ubrania, ale także przedmioty, które dotychczas nie miały swojego miejsca. Wydzielając z danego pokoju część jego powierzchni, oczywiście ograniczy się jego wielkość, ale jednocześnie uzyska się specjalne pomieszczenie, które znacznie ułatwi zachowanie porządku w całym mieszkaniu.

Garderoba – konieczność czy luksus?

Przyjmuje się, że w domu o powierzchni 150 m2 na garderoby powinno się przeznaczyć co najmniej 6 m2. W takich warunkach może powstać jedno większe lub dwa mniejsze pomieszczenia. Wydaje się, że najbardziej wygodnym rozwiązaniem jest wyznaczenie oddzielnej garderoby dla każdego z domowników. Nie zawsze jednak warunki na to pozwalają, a jedna duża garderoba, wspólna dla całej rodziny też posiada swoje zalety. Takie pomieszczenie można bowiem wykorzystać nie tylko do przechowywania ubrań, ale także do składowania innych rzeczy – pościeli, ręczników, walizek oraz odkurzacza czy żelazka.

Gdzie najlepiej umieścić garderobę? Jeśli każdy z domowników ma posiadać własną, to najbardziej wygodną lokalizacją będzie miejsce przy sypialni. Doskonałym rozwiązaniem jest uzupełnienie indywidualnych garderób o dodatkowe – wspólne dla wszystkich pomieszczenie, wydzielone tuż przy wiatrołapie, przeznaczone do przechowywania obuwia oraz odzieży wierzchniej. Gdy jednak powierzchnia domu nie pozwala na wydzielenie aż tylu garderób, to można zdecydować się na inne rozwiązanie – zaplanować jedną, dużą, wspólną dla wszystkich garderobę, umieszczoną w prywatnej części wnętrz, w pobliżu sypialni.

Garderoba – konieczność czy luksus?

Każda garderoba powinna mieć zapewnioną dobrą wentylację. A ponadto, pomimo że jest to tylko pomieszczenie gospodarcze, to warto, aby było wyposażone także w okno. Naturalne oświetlenie z pewnością ułatwi codzienne korzystanie z garderoby, zwłaszcza jeśli chodzi o dobór odzieży. Jeżeli warunki uniemożliwiają wyposażenie wnętrza w okno, to trzeba zadbać o idealnie dobrane oświetlenie sztuczne. W garderobie ważne jest również odpowiednie rozmieszczenie półek, które okaże się wygodne dla użytkowników. Jak w każdym przypadku, tak i w tym, istotne są detale: lustro, ławeczka czy miejsce na deskę do prasowania. W bardziej przestronnej garderobie można zaplanować więcej podobnych „luksusów”, wszystko zależy od jej wielkości. Duża garderoba może zostać zaaranżowana nawet jako swoisty salon z przebieralnią. Ale to już temat do rozwinięcia innym razem.

Dodaj komentarz