Grzejniki nie muszą być jednym z najmniej efektownych elementów wyposażenia wnętrza. Mogą przybierać fantazyjne formy, daleko odbiegające od tradycyjnych kształtów żeberek kaloryferowych. Gdy wyobraźnia twórców nie zna granic, efekty stają się imponujące.
Belgijski producent grzejników Jaga zaczął swoją działalność ponad 50 lat temu. Od początku innowacja jest ważnym elementem, który napędza firmę do działania, a u podstaw nowatorskich technologii i produktów leży wyobraźnia. Celem działalności firmy jest zapewnienie ekonomicznego ciepła w atrakcyjnej formie, przy jak najmniejszych stratach środowiskowych. Wyobraźnia prowokuje przy tym do realizacji eksperymentów użytkowych, niekomercyjnych projektów z pogranicza sztuki i artystycznych prowokacji.
Interesującym przykładem takich działań jest kapsuła Moby. Koncept tego prototypu powstał w odpowiedzi na wizję globalnego zanieczyszczenia środowiska i konieczność oszczędzania energii. Kapsuła swym kształtem przypomina bańkę mydlaną. Posiada własny system ogrzewania, chłodzenia oraz wentylacji. Jest to znakomicie wytłumione miejsce, które oferuje komfortową przestrzeń do snu i odpoczynku.
Firma Jaga jest także autorem największego grzejnika na świecie. Urządzenie swym kształtem przypomina ogromną klatkę dla ptaków. Grzejnik może być zasilany pompą ciepła i stosowany w warunkach zewnętrznych. Jest to niezwykle efektowny przykład możliwości technologicznych i kreatywności firmy.
Innym wyjątkowym pomysłem, tym razem wykorzystującym grzejnik stojący, jest HotSofa. To grzejnik w zabudowie, który łączy funkcje społeczne z dekoracyjnymi. Energetycznie kolorowa kanapa, która grzeje, prezentuje się znacznie bardziej atrakcyjnie niż zwykły szary grzejnik. Może znaleźć zastosowanie w budynkach użyteczności publicznej – na dworcach, lotniskach, w urzędach i uczelniach.
Kolejnym niebanalnym przedsięwzięciem jest niekomercyjny i na wskroś artystyczny projekt zrealizowany przez firmę w 2013 roku w związku z podwójnym jubileuszem – pięćdziesięcioleciem działalności firmy oraz zespołu The Rolling Stones. Przy współpracy z różnymi artystami powstało wówczas pięćdziesiąt wyjątkowych grzejników inspirowanych kultowym zespołem. Najbardziej charakterystyczny z nich grzejnik-język w wersji wykonanej z puszek po Coca Coli był prezentowany w wielu galeriach sztuki współczesnej.