Inspiracja z północy, czyli dom w stylu skandynawskim

Wiele osób myśląc o Skandynawii, ma przed oczami obrazki z książek Astrid Lindgren lub kadry z filmów nakręconych na ich podstawie. Przewijały się w nich domy o jasnych wnętrzach, kolorowych zasłonkach i dywanikach oraz drewnianych meblach. Te opisy doskonale pasują do zjawiska, które w designie przybrało nazwę stylu skandynawskiego. Jest on obecnie rozpowszechniony na całym świecie, a grono jego miłośników jest bardzo szerokie.

Czym właściwie jest styl skandynawski? Jako osobny nurt stylistyczny zaczął rozwijać się w dwudziestoleciu międzywojennym. Za jednego z jego prekursorów uważa się jednak żyjącego w drugiej połowie XIX wieku Carla Larssona. Szukał on w swojej twórczości możliwości „rozświetlenia” szarych dni, jakie przez dużą część roku panują w Skandynawii. Zaczął więc malować radosne i pełne ciepła oraz światła akwarele przedstawiające codzienne życie Szwedów. Z kolei jego żona urządziła ich mieszkanie w jasnych barwach, co mocno odbiegało od obowiązującego w tamtym okresie kanonu.

Inspiracja z północy, czyli dom w stylu skandynawskim
Źródło: Lovingit

W Europie styl skandynawski został rozpowszechniony przede wszystkim za sprawą popularnego szwedzkiego sklepu meblowego. Reprezentuje on wprawdzie produkcję masową, ale bardzo mocno osadzoną w pochodzącej z północy kontynentu stylistyce oraz filozofii życia. Według tych wytycznych dom ma być przede wszystkim funkcjonalny. Stąd też można w nim znaleźć wiele schowków, pomysłowych szafek czy sprzętów ułatwiających codzienne życie.

Bardzo ważna jest tu także stylistyka. Nawiązując do poszukiwań Larssona, dom w stylu skandynawskim powinien rozświetlać mroki panujące za oknem. Podstawowym kolorem stosowanym na ścianach jest więc biel, która nie tylko optycznie powiększa pomieszczenia, ale także sprawia, że stają się one jaśniejsze. Biel można znaleźć także na meblach oraz dodatkach. Kolor ten jest łączony z jasnym drewnem sosnowym, bukowym, brzozowym. Często pociągnięte jest ono jasną bejcą albo farbą. W wyglądzie mebli dominuje prostota i funkcjonalność oraz liczne nawiązania do wiejskich domów. Elementem ożywiającym jasne wnętrza są kolorowe dodatki. W projektach mieszkań w stylu skandynawskim znaleźć można także pojedyncze ciemniejsze akcenty, które mają przyciągać wzrok i urozmaicać wnętrze.

Ważne miejsce zajmują także dodatki. Kolorowe chodniczki, które dawniej tkane były ze skrawków materiałów, barwne zasłonki, obrusy i poduszki tworzą ciepły domowy klimat. Ważne miejsce zajmuje także szkło, przy czym wazony czy inne bibeloty są często wzorowane na wiejskich sprzętach takich jak butelki na mleko, kanki czy wiaderka. Nie można także zapominać o bogatym wyborze świeczników, lampek i podgrzewaczy, które pomogą rozświetlić długie ciemne wieczory.

Styl skandynawski doskonale przyjął się na całym świecie. Jego prostota, funkcjonalność oraz uniwersalność sprawiają, że może stanowić doskonałą bazę do stworzenia ciepłego i przyjaznego wnętrza, w którym jednocześnie można będzie pokazać swój indywidualizm.

Dodaj komentarz