Instalacja grzewcza w kuchni

Kuchnia wydaje się najcieplejszym pomieszczeniem w domu. Wynika to przede wszystkim z wysokich temperatur, które z reguły w niej panują. Nie oznacza to jednak, że w kuchni nie jest potrzebna instalacja grzewcza. Jak wybrać odpowiednią, aby właściwie spełniała swoje funkcje?

Dobór instalacji grzewczej powinien być uzależniony od kilku czynników. Jednym z nich jest charakter pomieszczenia. W przypadku kuchni zamkniętych, gdzie powierzchnia jest znacznie ograniczona, zalecaną instalacją grzewczą jest ogrzewanie podłogowe. Nie tylko nie zajmie ono dużo miejsca (cała instalacja jest zamontowana w podłodze), ale również dostarczy przyjemnego ciepła emanującego z posadzki. Ponadto instalacja podłogowa jest optymalna ze względu na zdolności grzewcze. Wydzielane przez powierzchnię podłogi ciepło przesuwa się ku górze, a tym samym równomiernie ogrzewa całe pomieszczenie. Aby jednak instalacja ogrzewania podłogowego w pełni spełniała swoją rolę, trzeba odpowiednio zaplanować jej rozmieszczenie. Warto wówczas uwzględnić ustawienie kuchennych mebli, aby uniknąć sytuacji, w których instalacja podłogowa będzie podgrzewała spód szafki czy kredensu. Ważne jest również, aby w okolicach drzwi i okien instalacja została ułożona nieco gęściej, co pozwoli wyeliminować nadmierne wychładzanie pomieszczenia.

Instalacja grzewcza w kuchni

Montaż instalacji grzewczej wygląda jednak zupełnie inaczej w przypadku kuchni otwartej. Połączenie tego pomieszczenia z jadalnią czy salonem jest coraz częściej spotykanym rozwiązaniem w polskich domach. Dzięki temu uzyskuje się dodatkową przestrzeń, jak również zwiększa się komfort korzystania z obu pomieszczeń.

W przypadku kuchni otwartych w instalacji grzewczej zasadniczą rolę odgrywa nie tylko jej efektywność, ale również estetyka. Grzejnik powinien komponować się z ogólnym wystrojem wnętrza i stanowić jego pasujący element. W tym wariancie dobrym rozwiązaniem może być również instalacja ogrzewania podłogowego. Jednak wszystkim tym, którzy chcieliby sięgnąć po bardziej tradycyjne rozwiązania, polecane są grzejniki płytowe bądź drabinkowe. Te pierwsze są dostępne w wielu wariantach dekoracyjnych, dzięki czemu możliwe będzie dopasowanie ich wyglądu do aranżacji kuchni. Grzejniki drabinkowe są coraz częściej spotykane w różnych wariantach kolorystycznych. Dodatkowym atutem tego rodzaju grzejników jest możliwość suszenia na nich kuchennych ściereczek czy ziół. Dobrany odpowiednio do wystroju wnętrza grzejnik drabinkowy może okazać się nie tylko estetycznym elementem wyposażenia kuchni, ale zarazem urządzeniem bardzo funkcjonalnym.

Dodaj komentarz