Dom jest moją twierdzą. To popularne i stare powiedzenie nabiera znaczenia w inteligentnym domu. Pomimo tego, że na zewnątrz wygląda tak samo, jak inne domostwa, to zainstalowane w nim systemy umożliwiają mieszkańcom sterowanie różnymi funkcjami – oświetleniem, ogrzewaniem, podlewaniem trawnika, otwieraniem bramy, garażu czy włączaniem i wyłączaniem alarmu.
Korzystanie z udogodnień, jakie oferuje inteligentny dom, podnosi komfort życia. Jednocześnie eksploatacja domu okazuje się tańsza i znacznie bezpieczniejsza, niż w domach tradycyjnych.
Jaki jest mechanizm działania domów inteligentnych?
Inteligentne domy nie generują strat energii. Dzięki indywidualnemu zaprogramowaniu poziomu ogrzewania i intensywności oświetlenia, pobierana jest tylko potrzebna energia. Oprócz oszczędności finansowych, ważnym aspektem są względy ekologiczne.
W Polsce zautomatyzowane domy spotyka się rzadko. Głównym powodem jest przekonanie o wysokich kosztach zamontowania inteligentnego systemu.
Współcześnie dostępne są systemy mniej lub bardziej zaawansowane technologicznie. W najnowocześniejszych rozwiązaniach możliwe jest sterowanie systemem na odległość – poprzez telefon komórkowy, czy tablet. Najpopularniejszymi rozwiązaniami są nadal panele sterownicze, umieszczone w mieszkaniu, które ustawia się przy pomocy odpowiednich przycisków lub dotykowo. Użycie pilota ułatwia sterowaniem w każdym punkcie domu.
Zalety energooszczędnego inteligentnego domu
Zwolennicy automatycznych systemów w domach podkreślają, że dzięki nim zmniejsza się zużycie energii elektrycznej oraz cieplnej, co znacząco wpływa na obniżenie ponoszonych kosztów.
Do najważniejszych zalet inteligentnego domu, wpływających na oszczędne i racjonalne gospodarowanie energią, należą:
- automatyczne ustawianie temperatury w pomieszczeniach, nawet podczas nieobecności mieszkańców. System włącza ogrzewanie na kilka godzin przed powrotem mieszkańców do domu, co zapewnia im przebywanie w ciepłym wnętrzu. Urządzenia z GPS współdziałają z domowym systemem, wykrywając obecność mieszkańców w danym miejscu i przygotowując mieszkanie na ich powrót,
- współdziałanie systemu grzewczego z wentylacyjnym. W pomieszczeniu, w którym są otwarte okna – wyłącza się ogrzewanie. Automatycznie uruchomiana jest wentylacja mechaniczna. System reaguje na potrzebę dodatkowego przewietrzenia domu,
- operowanie klimatyzacją,
- włączanie urządzeń elektrycznych, dzięki czemu na mieszkańców czeka poranna gorąca kawa, a żaluzje podnoszą się, wpuszczając do pomieszczenia dzienne światło, telewizja nadaje wiadomości, itp.,
- wyłączanie oświetlenia, gdy nikogo nie ma w domu. Wyposażenie mieszkania w energooszczędne żarówki wpłynie dodatkowo na efektywność systemu,
- możliwość włączenia świateł i podniesienie rolet na odległość – sprawiając wrażenie o powrocie właścicieli. Taki zabieg poodnosi bezpieczeństwo domu,
- podgląd sytuacji w domowych pomieszczeniach, dzięki zintegrowanej pracy kamery i komputera lub telefonu komórkowego.
Jaki wybrać system technologiczny dla inteligentnego domu?
Koszty montażu inteligentnego systemu są wciąż wysokie. Rozwiązaniem może stać się stopniowe wyposażanie domu w kolejne udogodnienia, co pozwoli rozłożyć w czasie koszt zakupu instalacji. Stosując system bezprzewodowej instalacji, zmniejszamy koszty zakupu. Kablowe systemy są około 20% droższe.
Przy zastosowaniu systemu zamkniętego, decydujemy się na rozwiązania zaproponowane przez jednego producenta. Korzystniejsze są systemy otwarte, wykorzystywane przez wielu producentów. Charakteryzuje je mniejsza awaryjność, ponieważ praca systemu nie podlega kontroli jednego urządzenia.