Jak dobrać idealne meble na taras – praktyczne wskazówki

Wypoczynek na świeżym powietrzu to komfort, z którego chętnie korzystają właściciele ogrodów, balkonów i tarasów. Aby jakość relaksu była jak najwyższa, warto odpowiednio urządzić kącik do wypoczynku, dbając o funkcjonalność, estetykę i wygodę. Jakie meble powinny trafić na taras i czym się kierować podczas dobierania takich produktów? Więcej na ten temat przeczytacie w dalszej części dzisiejszego artykułu.

Meble na tarasie – wyposażenie rekreacyjne i utrzymanie porządku

Do czego wykorzystuje się tarasy? Bywa to przestrzeń, w której spędza się czas na wiele sposobów i to od tego w głównej mierze zależy rodzaj zastosowanego wyposażenia. Najczęściej taras bywa naturalnym przedłużeniem pokoju dziennego i rekreacyjnego salonu, gdzie spotykają się domownicy na posiłkach lub relaksie, dokąd też zaprasza się gości. Z tych względów wymaga stworzenia strefy wygodnej i nastrojowej, z miękką sofą i fotelami lub leżakami. Wybór odpowiedniego zestawu wiąże się znacząco z wielkością miejsca oraz indywidualnymi upodobaniami użytkowników.

Na tarasach ustawia się jednak nie tylko typowo wypoczynkowe wyposażenie, jak choćby meble ogrodowe od Bazkar.pl. Co jeszcze może się przydać? W wielu domach i mieszkaniach wykorzystuje się tego typu przestrzeń do przechowywania rozmaitych przedmiotów. Mogą to być akcesoria domowe, z których korzysta się okazjonalnie, lub ogrodnicze sprzęty i preparaty do dbania o przydomową zieleń. Do ich składowania warto wykorzystać dedykowane skrzynie i szafy ogrodowe z trwałych materiałów, zamykane, by zabezpieczyć zawartość przed niszczycielskim działaniem czynników atmosferycznych oraz dostępem dzieci lub domowych zwierzaków. Dzięki takiemu wyposażeniu udaje się utrzymać optymalny ład i porządek w pobliżu domu.

Z czego produkuje się meble tarasowe?

Meble na taras mogą być wykonane z wielu materiałów, w tym:

  • drewna,
  • metalu,
  • wikliny, rattanu,
  • tworzyw sztucznych (PVC, polipropylenu, technorattanu).

Poszczególne rozwiązania różnią się oczywiście znacząco właściwościami, co przekłada się na ich funkcjonalność. Meble drewniane i plecionkowe odznaczają się szlachetnym i eleganckim wyglądem. Należy jednak pamiętać, że najczęściej są najmniej odporne na działanie czynników zewnętrznych. Zazwyczaj wymagają regularnej impregnacji oraz przechowywania w suchym miejscu o stałej temperaturze w okresie zimowym. Meble metalowe są nieco bardziej trwałe, choć również one powinny być pokrywane preparatami antykorozyjnymi, chyba że wybrało się odporne na rdzę konstrukcje, np. z aluminium.

Najbardziej wytrzymałe są wysokiej jakości meble z polipropylenu i technorattanu, które odznaczają się ciekawym wzornictwem i nowoczesną formą. Niestraszne im deszcz, śnieg, zmiany temperatury ani promieniowanie UV – przez długi czas zachowują optymalny wygląd i funkcjonalność. Mogą nawet być przechowywane w ogrodzie w sezonie jesienno-zimowym. Warto tylko zabezpieczyć je pokrowcami, by nie zabrudziły się od deszczu i błota śniegowego.

Sedno tkwi w dodatkach – budowanie stylu tarasu

Idealne meble ogrodowe są właściwie wyprofilowane, dopasowane do kształtu ciała, by zapewniać pełen komfort relaksowania się na tarasie. Oprócz trwałych i wygodnych konstrukcji warto również zadbać o specjalne dodatki, które poprawiają jakość wypoczynku.

Świetną opcją są choćby poduszki na siedzenia. Dzięki nim znika dyskomfort związany z wielogodzinnym siedzeniem, gdyż optymalnie dopasowują się do kształtu ciała siedzącego. Chronią też przed nieprzyjemnym oparzeniem skóry od nagrzanej słońcem powierzchni mebla w szczególnie upalne dni. Oprócz tego stanowią piękną ozdobę, która wpływa na finalny wygląd tarasu, zwłaszcza gdy poza standardowymi poduchami na siedziska zainwestuje się w efektowne poduszki dekoracyjne utrzymane w ulubionym stylu i kolorystyce.

Nowoczesny i wygodny taras – tworzenie pięknego miejsca do relaksu

Idealne meble ogrodowe powinny być równocześnie wygodne i stylowe, by stworzyć przyjemne miejsce do wypoczynku w gronie bliskich. Warto zatem dokładnie przyjrzeć się dostępnym opcjom. Bez względu na to, czy wybierzemy konstrukcje drewniane, metalowe czy z tworzywa, zawsze stawiajmy na jakość i właściwe dodatki. Wówczas czas spędzany na świeżym powietrzu stanie się jeszcze przyjemniejszy.


Dodaj komentarz