Jak funkcjonalnie urządzić przedpokój?

Aranżując dom skupiamy się przede wszystkim na łazience, kuchni i sypialniach. Przedpokój zostawiamy na koniec, nie traktując go priorytetowo. Mimo to, warto zadbać o funkcjonalne urządzenie tej części mieszkania… nawet jeżeli zajmiemy się tym dopiero na szarym końcu.

Przedpokój w domu
Przedpokój w stylu nowoczesnym

Przedpokój pełni funkcję reprezentacyjną i użytkową. Umożliwia przechowywanie butów, toreb, parasoli, kurtek, a czasami nawet sprzętów do utrzymania porządku w domu, np. odkurzaczy, szczotek czy deski do prasowania.

Te rzeczy często chcemy mieć pod ręką, by szybko ubrać buty, kurtkę i opuścić dom, np. gdy śpieszymy się na odjeżdżający za 5 minut autobus. Niestety, inwestorzy często o tym zapominają, a ich przedpokoje są nieustawne, małe, wąskie i ciemne. Trudno jest zagospodarować je właściwie.

Jaki powinien być przedpokój?

O aranżacji przedpokoju decyduje jego kształt, usytuowanie oraz połączenie z częścią dzienną. Jeżeli z przedpokoju wchodzimy bezpośrednio do salonu, część wejściową można oddzielić lekkim przepierzeniem, ścianką działową (np. w formie lady na której ustawimy przedmioty, m.in. kwiaty) lub szafą. Pamiętajmy, że w takim przypadku salon powinien współgrać stylistycznie z przedpokojem, a jednocześnie nie powinno znajdować się tam dużo przedmiotów, które zagracą przestrzeń wejściową.

Dobrym sposobem jest zagospodarowanie powierzchni poprzez wstawienie otwartej zabudowy w systemie kolumnowym, która będzie prezentować się lekko i ułatwi dostęp do przedmiotów.

Modny przedpokój z roślinnością i odpowiednim doborem oświetlenia

Uwaga! W zamkniętym przedpokoju musimy zaplanować taki system zabudowy, by nie zastawić pomieszczenia. Kierujmy się zasadą trzech P: praktyczny, pojemny, przestronny. Najlepiej sprawdzą się szafy wnękowe, które pomieszczą nie tylko odzież, ale też sprzęty czy narzędzia do sprzątania w domu.

Małe pomieszczenie a kolorystyka przedpokoju

Małe pomieszczenia wymagają ostrożnego wyboru kolorów. Dobrze dopasowana paleta barw sprawi, że pokój wyda się większy. Najlepsze będą jasne rozwiązania. Pozytywnie wpłyną na nastrój i dobrze skomponują się z dodatkami. Jeżeli jesteśmy przy elementach dekoracyjnych – rośliny są zawsze dobrą opcją, która pięknie się prezentuje, a jednocześnie poprawi jakość powietrza. Najpopularniejsze w polskich domach są storczyki, zamiokulkasy czy kaktusy.

Bardzo ważne w przedpokoju jest także oświetlenie. Dobór lamp zależy od kształtu i wielkości pomieszczenia. Jeżeli mamy długi korytarz, najlepsza będzie instalacja ciągu oświetleniowego.

Umieszczenie punktów świetlnych zależy też od koloru ścian. Jeżeli pomalujemy je na jasne kolory, to światła możemy zaplanować przy podłodze. W przypadku, gdy zdecydujemy się na ciemniejsze odcienie, zamontujmy światła od góry.

Wybór podłogi również ma znaczenie – praktyczny przedpokój

Wybór podłogi jest bardzo ważny, ponieważ posadzka w przedpokoju narażona jest na zniszczenia. Musimy wybrać trwały materiał, łatwy w pielęgnacji i odporny na działanie środków chemicznych. Dobrą opcją jest położenie kafelków.

Dodaj komentarz