Jak oświetlić mały salon? Wskazówki

Oświetlenie jest bardzo ważną częścią aranżacji każdego domu oraz mieszkania. Jeżeli zaplanujemy je w odpowiednich miejscach, będziemy cieszyć się efektem przez długie lata. Jak oświetlić niewielki salon? Poznaj nasze podpowiedzi.

Niewielki salon w mieszkaniu

Mały salon to częste rozwiązanie w mniejszych projektach domów, np. z pomieszczeniami umieszczonymi na jednej kondygnacji lub deweloperskich mieszkaniach, gdzie na małej powierzchni postanowiono zaplanować więcej pokoi. Niezależnie od tego w jaki sposób staliśmy się właścicielami niewielkiego salonu, jest kilka wskazówek, które musimy poznać przed jego aranżacją.

Właściwe oświetlenie małego salonu

W salonie domownicy spotykają się, by porozmawiać, zjeść czy odpocząć. To najbardziej reprezentacyjne pomieszczenie, gdzie przyjmujemy gości i świętujemy najważniejsze okazje, np. urodziny, rocznice czy awans. Niewielki salon wcale nie musi być mniej funkcjonalny niż większy odpowiednik. Wręcz przeciwnie. Małe pomieszczenie łatwo uczynimy przytulnym i rodzinnym. Jak to zrobić? Ważna jest gra światłem, zabawa koncepcją i nieco minimalizmu… ale zacznijmy od początku.

Oświetlenie dekoracyjne może być kluczem do sukcesu. W wąskich salonach lepiej skierować je ku konkretnym przedmiotom, np. obrazom, plakatom czy półkom. Podkreślimy w ten sposób estetykę wybranych przez nas dekoracji oraz rozjaśnimy wnętrze. Powinniśmy starać się podświetlić również filary, kolumny – czyli pionowe podziały naszych ścian.

Mały salon – jak urządzić?

Ciekawym rozwiązaniem mogą być dekoracyjne lampy o geometrycznych kształtach. Są zdecydowanym trendem w aranżacjach wnętrz, a dodatkowo wprowadzają do pomieszczeń więcej dynamizmu. Jeżeli nie przesadzimy z ich ilością, nie będą wprowadzać chaosu do wnętrza, a zamiast tego je dopełnią.

Wiszące lampy o niezwykłym charakterze

W niewielkich salonikach warto umieścić wiszące lampy, które zamykają się do góry. To alternatywa dla staromodnych, klasycznych żyrandoli, które przytłaczają wnętrza i sprawiają, że pokój wydaje się niższy. Takie lampy polecane są do dużych salonów oraz kamienic z wysokim sufitem.

W niskich i niewielkich pomieszczeniach poleca się skierować światło w stronę sufitu, dzięki czemu pokój wyda się wyższy, a więc jednocześnie – większy.

Urządzanie małego salonu może być przyjemnym wyzwaniem

Lampy LED w niewielkim salonie

Rozwiązaniem, które powinno zwrócić naszą uwagę są lampy LED z możliwością zmiany koloru światła lub te z wbudowanymi ściemniaczami. Uczynią one wnętrze bardziej funkcjonalnym i przyjemniejszym. Pozwolą też dopasować rodzaj światła do okoliczności.

Optyczne powiększenie przestrzeni

Jeżeli właściwie wybierzemy i rozmieścimy oświetlenie, ukryjemy niedoskonałości naszego wnętrza. Proporcje saloniku można poprawić przez oświetlenie dłuższych ścian – pokój wyda się szerszy. Pomyśl o reflektorach i kolorowych lampach, które dadzą ładny efekt wizualny.

Niewielki salon powinien być zaplanowany w jasnych kolorach

Małe wnętrza bez chaosu

Małe wnętrza nie lubią chaosu i przepychu, jeżeli chcemy stworzyć praktyczną przestrzeń dla całej rodziny powinniśmy zaplanować salon zgodnie z duchem minimalizmu. Kolory, które sprawdzą się najlepiej to biel, jasny szary, beż, niebieski, odcienie zielonego oraz fioletowy.

Nasze porady pasują też do nowoczesnych salonów połączonych z aneksem. Oczywiście, trzeba zadbać o osobne oświetlenie najważniejszych części kuchni, jednak na pewno będziemy zadowoleni z uniwersalności przedstawionych wskazówek.

Dodaj komentarz