Jak rozwiązać problem braku kanalizacji na działce letniskowej?

Działki letniskowe to miejsca zazwyczaj zlokalizowane na łonie natury, w pobliżu jezior, lasów i innych urokliwych miejsc. Celem wyjazdu na działkę jest odpoczynek od codzienności i zgiełku, więc w ich pobliżu nie ma i nie powinno być typowej miejskiej infrastruktury. Ucieczka na łono przyrody wiąże się więc również z brakiem dostępności do sieci wodociągowej i kanalizacyjnej.

Dostęp do bieżącej wody na działce letniskowej

Na działkach letniskowych dostęp do bieżącej wody zapewnia się zazwyczaj budując studnie. Rozwiązuje to problem braku dostępu do sieci wodociągowej. Budowa studni uzależniona jest od przepisów ochrony środowiska oraz Miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego (w przypadku jego braku należy wnioskować o wydanie warunków zabudowy). Trzeba koniecznie się z nimi zapoznać zanim rozpocznie się inwestycje na działce letniskowej czy rekreacyjnej.

Studnia

Letniskowa toaleta – szambo na działce

Brak dostępu do kanalizacji najczęściej rozwiązuje się na działce letniskowej przez budowę szamba. Jest to bezodpływowy zbiornik na nieczystości ciekłe, który wymaga regularnego opróżniania. Szambo o pojemności do 10 m3 można wybudować bez uzyskiwania pozwolenia na budowę. Wystarczy zgłoszenie takiej budowy.

Jak wybrać lokalizację szamba na działce? Warto pamiętać, że i tu mają zastosowanie odpowiednie przepisy. Budowa szamba regulowana jest przez rozporządzenie ministra infrastruktury z 12 kwietnia 2002 roku. W tym dokumencie określono zasady usytuowania szamba – pokrywy i wyloty wentylacji z takiego bezodpływowego zbiornika nie mogą znajdować się bliżej niż w odległości 5 m od okien i drzwi budynków, które są przeznaczone na pobyt ludzi. Ponadto szambo nie może być zlokalizowane bliżej niż 2 m od granicy sąsiedniej działki, drogi czy ciągu pieszego. Jeśli jednak na sąsiedniej działce wybudowano już bezodpływowy zbiornik na nieczystości w niewielkiej odległości od jej granicy, można przybliżyć nowe szambo na odległość mniejszą niż 2 m lub jednocześnie wybudować dwa nowe zbiorniki przy granicy sąsiadujących ze sobą działek.

Co bardzo istotne, szambo nie może być wybudowane bliżej niż 15 m od ujęcia wody pitnej, czyli od studni służącej do zaopatrzenia działki letniskowej w wodę bieżącą. Od tej zasady nie ma ustępstwa.

Szambo

Jaki typ szamba będzie najlepszy?

Wielu inwestorów zastanawia się, jaki typ szamba wybrać na działkę letniskową. Jednym z najczęściej stosowanych rozwiązań jest zamontowanie gotowego zbiornika, wykonanego z tworzyw sztucznych i laminatów lub betonu.

Szamba z tworzyw sztucznych i laminatów są lekkie, ale niestety mniej odporne na różnego rodzaju uszkodzenia (np. mechaniczne). Zdecydowanie trwalszym rozwiązaniem jest zbiornik betonowy.
Bez względu na to, który typ wybierzemy, ich montaż jest szybki i nietrudny do wykonania. Jest to również rozwiązanie stosunkowo tanie – trzeba jednak pamiętać o kosztach związanych z regularnym wywozem nieczystości. Zakłada się, że szambo jest opłacalne jeśli w przeciągu 1-2 lat nie jest planowana budowa sieci kanalizacyjnej w obrębie lokalizacji działki. W przypadku terenów rekreacyjnych, takie budowy często w ogóle nie są planowane, więc własny zbiornik jest jedynym sposobem na pozbycie się nieczystości.

Rozkład kanalizacji

Na co zwrócić uwagę wybierając szambo na działkę letniskową?

Zdecydowanie jednym z najważniejszych kryteriów jest pojemność zbiornika. Im jest on większy, tym rzadziej będzie musiał być opróżniany. Warto jednak przed podjęciem decyzji dowiedzieć się, jakie pojemności mają wozy asenizacyjne wywożące nieczystości. Jeśli będą zbyt małe w stosunku do wielkości zbiornika, nie będą miały możliwości opróżniania go w całości.

Dodaj komentarz