Elegancka i solidna ścieżka prowadząca w głąb ogrodu albo na ganek, stanowi prawdziwą ozdobę otoczenia domu. Przyjemniej jest też podziwiać kompozycje kwiatów i architekturę chodząc po twardej nawierzchni. Zwłaszcza po deszczu. Nic więc dziwnego, że ogrodowe ścieżki stały się nierozłączną częścią współczesnego domu.
Zalety kostki brukowej
Jednym z popularnych materiałów do ułożenia przydomowej ścieżki albo podjazdu jest kostka brukowa. Ten rodzaj materiału posiada wiele zalet:
- Jest znacznie tańsza od kamienia.
- Produkowana jest w wielu różnych kolorach.
- Nie boi się upału ani mrozu.
- Jest odporna na wilgoć, ścieranie i uszkodzenia mechaniczne.
- Dobrze komponuje się z różnymi stylami krajobrazu.
- Kostka brukowa z zasady posiada ściany prostokątne, co bardzo ułatwia układanie.
- Nawierzchnia z kostki jest estetyczna, oryginalna i na pewno ładniejsza, niż z betonu albo asfaltu.
- Daje wielkie możliwości aranżacji nawierzchni wokół domu.
Obrazy malowane kostką
Aby końcowy efekt nawierzchni wokół domu i ogrodowych ścieżek był zadowalający, potrzebny jest rozsądny pomysł. Różnorodność kształtów i barw kostki brukowej daje wykonawcy ogromne możliwości. Częstym błędem w komponowaniu wzorów nawierzchni jest przyjęcie zasady, że „jakoś samo to wyjdzie”. Projektując nawierzchnię dobrze jest zadać sobie w porę kilka pytań:
- Czy dom jest tradycyjny, czy nowoczesny?
- Jaka jest istniejąca kolorystyka i czy ma być zachowana, czy zmodyfikowana?
- Jaka powierzchnia ma być wyłożona kostką?
Istnieją podstawowe desenie, które można dowolnie modyfikować i zestawiać. Liczba kombinacji jest praktycznie ograniczona jedynie kształtem i wielkością wybranej kostki. Wzory o prostych liniach dadzą się ułożyć z kostki kwadratowej i prostokątnej. Do wachlarzy i łuków potrzebna jest kostka w kształcie rombu. Dobrze jest zaprojektować pewien moduł, czyli zestaw określonej liczby elementów. Istota modułu polega na tym, że jest on powtarzalny. Powielając go, zapełniamy całą powierzchnię. Wyjątkiem jest tworzenie z kostki brukowej mozaiki. W tym wypadku niezbędny jest precyzyjny projekt. Działanie „na wyczucie” może przynieść opłakane skutki. Zwykle nie do naprawienia.
Etap planowania
Każdą budowę należy rozpoczynać od dokładnego zaplanowania wszystkich robót. Nie może być wyjątkiem również ułożenie kostki brukowej. Dobrze jest zawczasu zwrócić uwagę na takie aspekty jak:
- Ogólna liczba ścieżek i dróg oraz ich położenie na działce.
- Szerokość ścieżek.
- Przeznaczenie ścieżek. Umownie można je podzielić na dekoracyjne i funkcjonalne. Te drugie, prowadzące do domu, garażu albo np. do zbiornika z gazem, podlegają znacznemu obciążeniu. Wymagają bardziej solidnego przygotowania, niż ścieżki spacerowe. Nawierzchnie narażone na większe obciążenia (przejazd samochodów osobowych i dostawczych) układa się z kostki o grubości 8 albo 10 cm. Na pozostałe ścieżki wystarczy grubość kostki 6 cm.
Technologia układania kostki brukowej
Przed rozpoczęciem właściwych prac warto pamiętać o dwóch sprawach:
- Ostateczna, wykończona powierzchnia powinna znajdować się nieco powyżej poziomu trawnika, czy gruntu.
- Aby woda opadowa mogła swobodnie spływać, należy stworzyć niewielkie nachylenie nawierzchni (rzędu 0,5%, to jest 5 mm/m) w kierunku powierzchni nieutwardzonej. Na dużych powierzchniach może być konieczna instalacja odwodnieniowa.
Układanie nawierzchni z kostki brukowej można podzielić na kilka etapów:
- Korytowanie, czyli wykopanie zagłębienia w gruncie. Głębokość wykopu zależy od rodzaju gruntu i przewidywanego obciążenia nawierzchni. Może się wahać od 20 cm do 50 cm.
- W razie potrzeby – instalowanie odwodnienia: korytka betonowe, rury odpływowe.
- Ustawienie krawężników. Na warstwie betonu ustawia się obramowanie nawierzchni. Na ścieżki spacerowe wystarczą krawężniki chodnikowe, natomiast podjazdy lepiej będzie wzmocnić bardziej masywnymi płytami. Ustawiając obramowanie należy zwrócić uwagę, aby jego szerokość była wielokrotnością wymiaru kostki. W przeciwnym razie zajdzie kłopotliwa konieczność przycinania kostek.
- Wykonanie podbudowy oraz warstwy stabilizującej. Dno koryta dobrze jest wyłożyć geotkaniną (folią ochronną), aby zapobiec przerastaniu korzeni między kostki brukowe. Po wyrównaniu i ubiciu dna wykopu wykonuje się podbudowę ze żwiru i tłucznia. Następnie, po wypoziomowaniu, kładzie się podsypkę piaskową i również ubija. Zadaniem podsypki jest mocne osadzenie każdej kostki. Zalecana przez niektórych podsypka piaskowo-cementowa utrudnia późniejsze prace remontowe.
- Układanie nawierzchni. Po wykonaniu prac przygotowawczych nie pozostaje nic innego, jak układanie kolejnych kostek obok siebie według ustalonego wcześniej modułu i planu.
- Utrwalenie nawierzchni, czyli spoinowanie. Ułożoną pracowicie nawierzchnię należy wysypać piaskiem kwarcowym, aby wypełnić szczeliny między kostkami. Zabieg trzeba powtarzać tak długo, aż szczeliny się wypełnią.
Elegancka i praktyczna nawierzchnia może teraz cieszyć oczy domowników i gości przez długie lata.