Małe mieszkanie to niemały problem. Dużą przestrzeń znacznie łatwiej zaaranżować tak, by była nie tylko funkcjonalna, ale i piękna. Nie oznacza to jednak, że małe wnętrza skazane są na porażkę. Wręcz przeciwnie. Potrzeba tu jednak doskonałego planu, który sprawi, że 30- czy 40-metrowe mieszkanie będzie ergonomiczne, przytulne i z przyjemnością będzie się w nim przebywać.
Salon, sypialnia i biuro w jednym
Kawalerka to mieszkanie, w którym jeden pokój pełni rolę salonu, biura, jadalni i sypialni. Spryt i dobra organizacja pozwolą na to, aby na jednej przestrzeni stworzyć strefę, w której będzie się wypoczywać, pracować, spożywać posiłki i spać. Wystarczy umiejętnie podejść do tematu, by wykreować przestrzeń, która będzie się zmieniać wraz z porą dnia. W kawalerce rzadko znajdziemy miejsce na sofę i łóżko. Zamiast dwóch mebli, lepiej wybrać jeden, wielofunkcyjny. Wygodna kanapa z funkcją spania sprawdzi się tu idealnie. Do niej, aby wykreować miejsce na popołudniową kawę, warto dostawić stolik kawowy, który wieczorem posłuży jako nocny, na którym z powodzeniem odłożymy czytaną przed snem książkę. Całość warto uzupełnić o wygodny fotel i stojącą lampę. Fotel nie zajmie wiele miejsca, które w kawalerce jest na wagę złota, ale stworzy kącik relaksu i salon z prawdziwego zdarzenia. Kanapa sprawdzi się także jako łóżko, a pojemnik na pościel pozwoli zachować ład i porządek we wnętrzu.
W każdym mieszkaniu warto zadbać o miejsce, w którym spożywa się posiłki. Po to, aby nie musieć jeść na kanapie czy przy niskiej, niewygodnej ławie. Nie musi być to rozkładany stół z szeregiem krzeseł. Jeśli salon połączony jest z aneksem, na granicy kuchni i pokoju można stworzyć wyspę, która spełniać będzie funkcję stołu, a wysokie, modne hokery zastąpią krzesła. Jeśli kuchnia stanowi osobne, mikroskopijne pomieszczenie, lepiej jadalnię przenieść do pokoju. Warto postawić na niewielki, stojący przy ścianie stół dla maksymalnie 4 osób. Większy – zmniejszy przestrzeń, a najważniejszy w urządzaniu kawalerki jest umiar.
Domowe biuro to prawdziwy luksus, a miejsce do pracy przyda się każdemu, kto choć raz przeniósł służbowe obowiązki do domu. W kawalerce nie ma mowy o dużym, dębowym biurku, skórzanym, przepastnym fotelu i regale na dokumenty, ale małą, subtelną konsolę, która będzie pełnić rolę biurka, na pewno zmieścimy w jednopokojowym mieszkaniu. Dodatkowo możemy powiesić nad nią lustro, które nie tylko optycznie powiększy przestrzeń i ją rozświetli, ale dzięki niemu stworzymy toaletkę, która pomoże przy codziennym makijażu.
Optyczne powiększanie przestrzeni
Zasada dotycząca urządzania niewielkich przestrzeni, mówi o tym, że wnętrza należy aranżować wzdłuż ścian i w górę. Zatem warto postawić na zabudowaną szafę i szereg szafek kuchennych, które sprawią, że wszystko będzie miało swoje miejsca, a przestrzeń nie będzie zagracona. Lepiej, niż komoda sprawdzi się witryna – wyższa i smuklejsza. W dodatkach zdecydowanie warto postawić na umiar. Kilka fotografii czy kwiatów w zupełności wystarczy. Większość domowych przedmiotów: kuchenne przyprawy, naczynia czy dokumenty, lepiej pochować. Wówczas przestrzeń będzie czysta i minimalistyczna, dzięki czemu wyda się większa.
Niezwykle ważne są także kolory. Kawalerki lubią się z jasną paletą barw. Biele, szarości i błękity sprawdzają się tu doskonale. Nie oznacza to, że trzeba zrezygnować z uwielbianego koloru bakłażana, czy modnego w tym sezonie szmaragdu. Jednak te barwy, lepiej niż na ścianach, sprawdzą się w dodatkach. Podobnie rzecz wygląda z deseniami. Duże kwiaty, czy królujące w modzie liście doskonale sprawdzą się jako wzory na poduszkach, zasłonach, ale lepiej nie zdobić nimi ścian. W ich przypadku warto postawić ma monochromatyzm.
Małe mieszkanie nie musi wiązać się z ograniczeniami. Nie trzeba rezygnować z miejsca do pracy czy stołu przy którym posiłek smakuje lepiej. Warto jednak postawić na multifunkcjonalność domowych przedmiotów i, w zależności od pory dnia czy nastroju, zmieniać ich przeznaczenie. Jak się okazuje, z kawalerki też można uczynić wyjątkowy apartament.