Jak urządzić mieszkanie w stylu angielskim?

Wnętrza w stylu angielskim są świetnie znane na całym świecie – głównie dzięki kultowym produkcjom, chociażby stacji BBC, które pokazują nam nie tylko brytyjski sposób na życie i poczucie humoru, ale również na mieszkanie. Pomieszczenia okupywane przez anglików cechuje klasyczny wystrój, z odpowiednio wmieszanym w nie romantyzmem, przejawiającym się w mnóstwie bibelotów i osobistych dekoracji… a jednak nie brakuje w nich także funkcjonalności. Jak wyczarować takie właśnie wnętrza w naszych polskich mieszkaniach? 

Styl angielski - aranżacja salonu

Czym charakteryzuje się styl angielski?

Zadbaj o to, by elementy wnętrza tworzyły w nim atmosferę spokoju i gościny. Cała aranżacja, aby móc mienić się angielską, musi koniecznie spełniać dwa warunki: być przytulna i elegancka. Zadbaj o odpowiedni dobór kolorów – świetnie sprawdzą się ciepłe beże i pastele – który pozwoli na stworzenie stabilnej bazy, na której będzie można opierać resztę aranżacji. Tło kolorystyczne zawsze jest niezwykle ważne, niezależnie od wystroju na jaki się decydujemy, warto zatem poświęcić mu nieco więcej niż absolutne minimum uwagi!

Kolejne słowo klucz to miękkość. Jest wszechobecna w angielskich mieszkaniach. Zadbaj zatem o to, aby kanapy w salonie były rozkosznie wygodne, dzięki odpowiedniemu obiciu. Od strony wizualnej, przy wyborze materiału na tapicery i pokrowce postaw na kwiatowe wzory lub delikatne paski czy kropki. W prawdziwie brytyjskim mieszkaniu nie może zabraknąć luksusowego serwisu do herbaty – kolejne miejsce, gdzie florystyczne motywy znajdują swoje zastosowanie! Najbardziej typowe są tu oczywiście angielskie róże. Miękkości pomieszczeniom nadają również zwiewne firanki, lekko przytłumiające światło.

Elementy drewniane i dekoracyjne we wnętrzach

Jak wspomnieliśmy na początku, w angielskich wnętrzach nie brakuje dozy funkcjonalności – postaw zatem na drewniane panele, które zdecydowanie łatwiej utrzymać w czystości i świetności niż wykładziny czy dywany. Również twoje meble powinny być zbudowane z tego właśnie materiału – jest on najbardziej klasyczny ze wszystkich dostępnych na rynku. Jeśli zaś chodzi o kona – tu zdecydowanie bardziej angielskie będzie obramowanie drewniane niż plastikowe – takie ramy są wyjątkowo charakterystycznym elementem mieszkań Brytyjczyków.

Zadbaj o to, aby w mieszkaniu nie zabrakło miejsca na różne bibeloty, figurki i oczywiście – oprawione w ciekawie stylistyczne ramki – zdjęcia! Sprawiają one, że wnętrze staje się bardziej przytulne. W sypialni zaakcentuj intymność tego wnętrza, eksponując drobiazgi najbliższe twojemu sercu oraz wybierając pościel i kapę, która sporawi, że łóżko stanie się twoją osobistą świątynią. W łazience możesz spokojnie pozwolić sobie na świece czy ładny, kolorowy kwiatek i fikuśne dyspensery na mydło czy żel pod prysznic.

Styl angielski - aranżacja jadalni

Jak urządzić angielską kuchnię?

O ile angielska kuchnia nie słynie z zachwycania smakiem i jest żartem który zdążył obiec Europę wzdłuż i wszerz, o tyle na pewno jest z nim urządzona! Znajdą w niej miejsce sosnowe, stylizowane na wiktoriańskie meble. Aby sprawić, że miejsce będzie funkcjonalne, dobrze jest wygospodarować miejsce na przynajmniej dwa blaty robocze. Natomiast za klimat miejsca mogą odpowiadać eksponowane na rzeźbionych półkach i półeczkach co ciekawsze elementy naszej zastawy – przykładowo talerze kupione na wiejskich targach, czy odziedziczony po babci porcelanowy komplet naczyń, których za często nie używamy.

Kominek – we wnętrzach w stylu angielskim

O ile możesz sobie na to pozwolić, bo przykładowo, mieszkasz we własnym domu lub dopiero go projektujesz, nie możesz zapomnieć o kominku! Jest to element wręcz obowiązkowy w prawdziwie angielskim wnętrzu, a niezbyt popularny w Polsce. Jest to ogromna strata dla naszego designu – obecność pięknie obramowanego paleniska w salonie od razu sprawia, że nawet kiepsko urządzone pomieszczenie wygląda na bardziej eleganckie i przytulne. W zimowe wieczory można przy nim zasiąść z kubkiem prawdziwie angielskiej herbaty, w letnie zaś będzie on po prostu cieszył oko.

Styl angielski - aranżacja łazienki

A gdy brakuje ci inspiracji…

Z Wielkiej Brytanii, Anglii w szczególności, pochodzi wiele programów dekoratorsko-architektonicznych. Poświęć odrobinę wolnego czasu na relaks przed TV i daj swoim oczom nasycić się właściwymi obrazami, które usystematyzują twoje wyobrażenie o stylu. Pomocne są również wszelakie fanpage na facebooku, brytyjskie produkcje filmowe, profile na Instagramie i tablice na Pintereście.

Dodaj komentarz