Sypialnia jest miejscem odpoczynku, wyciszenia oraz prywatności. Traktujemy ją zwykle jako intymną przestrzeń, do której niechętnie wpuszczamy innych domowników. Dlatego urządzamy ją z dużą starannością tak, by czuć się w niej swobodnie.
Niestety częstym błędem podczas urządzania sypialni, jest wprowadzanie zbyt wielu przedmiotów. Kłóci się to często z funkcją, jaką ma spełniać to pomieszczenie, czyli być naszą własną oazą. Nie bez powodu kultury azjatyckie przykładają więc ogromną wagę do ustawienia mebli czy wyboru kolorów. Przestrzegają kilku prostych zasad, możemy stworzyć komfortową i zarazem romantyczną sypialnię dla dwojga.
Jakie łóżko do sypialni?
Łóżko jest centralnym miejscem w sypialni. Powinno posiadać przede wszystkim duży, wygodny materac. Pozostałe elementy także nie są bez znaczenia. Możemy np. wybrać model łóżka drewnianego, utrzymanego w minimalistycznym stylu, po masywne łóżko tapicerowane. Dużą rolę w wyborze tego mebla ma wielkość sypialni. Jednak pamiętajmy, że wygodne łóżko nie może być mniejsze od wymiarów 140×200 cm. Jeżeli tylko mamy możliwość, warto zakupić większe, o wymiarach np. 200×200. Takie łóżko z pewnością będzie przywoływać na myśl iście królewską sypialnię.
W romantycznej sypialni świetnie sprawdzi się łóżko drewniane Odys z ażurowym zagłówkiem i szczytem nóg. Mebel został wykonany w pełni z naturalnego materiału, który zapewnia zdrowy i spokojny sen. Dodatkowym atutem jest wysokość łóżka, pozwalająca na doposażenie go w pojemnik na pościel. Takie rozwiązanie świetnie sprawdzi się w niewielkich sypialniach. Aktualnie na stronie sklepu The Beds model ten jest w promocji.
Jakie inne meble kupić do sypialni?
Nie bez znaczenia jest najbliższa przestrzeń obok łóżka. Kupując je, warto dodatkowo zainwestować w choćby małe szafki nocne, na których staną lampy. Podobnie jak tekstylia czy kolory na ścianach, oświetlenie ma ogromne znaczenie w stworzeniu romantycznego klimatu – szczególnie w sypialni. Pamiętajmy, że najkorzystniej wygląda się w niepełnym świetle, dlatego mocne oświetlenie podsufitowe może powodować u nas podświadomie dyskomfort. W ciepłym, niezbyt jasnym świetle czujemy się znacznie swobodniej.
Sypialnia najczęściej pełni jednocześnie funkcję garderoby dla pary. W przypadku gdy nie mamy zbyt wiele przestrzeni, warto kupić pojemną i funkcjonalną szafę z dużą ilością półek i miejscem na wieszaki.
Jeżeli sypialnia jest całkiem mała, szafę możemy zastąpić niewielką komodą, która będzie służyć jako miejsce do przechowywania bielizny i rzeczy osobistych. Blat komody z kolei może służyć jako romantyczna toaletka, którą warto stylowo udekorować. W takiej roli świetnie sprawdzi się kolejny mebel z kolekcji Odys – komoda z litego drewna. Model ten posiada 4 szuflady, a posadowiony jest na przywołujących rustykalny styl nóżkach. Wysokość komody Odys pozwoli na zorganizowanie na jej blacie funkcjonalnej toaletki. Warto dodać, że producent wyposażył szuflady w system cichego domyku, dzięki czemu ich używanie nie zakłóci snu drugiej osoby.
W romantycznej sypialni nie może zabraknąć kącika do czytania!
Jeżeli tylko metraż nam na to pozwala, warto urządzić w sypialni mini-biblioteczkę. Książki kojarzą nam się z chwilami błogości, odpoczynku i wyciszenia. Nierzadko regał wypełniony książkami budzi w nas niespotykany sentymentalizm. Dlatego warto wygospodarować w sypialni miejsce dla choćby wąskiego mebla, jak np. regału Odys wykończonego w rustykalnym stylu. Jego szerokość to zaledwie 50 cm, co pozwala na ustawienie nie tylko w pozycji przylegającej do ściany, ale także w narożniku. Romantycznej formy nadają temu modelowi smukłe nogi i dekoracyjna, szczytowa krawędź. Prostota mebla sprawia, że sprawdzi się on także w innych pomieszczeniach, w przypadku zmiany aranżacji sypialni.
Jak udekorować sypialnię?
Sypialnia ma być miejscem wypoczynku, dlatego lepiej unikać zbyt wielu ozdób. Warto jednak połączyć elementy o funkcjach użytkowych, z dyskretną dekoracją. Mowa przede wszystkim o meblach, które powinny być proste, ale stylowe. Świetnym przykładem na takie połączenie jest opisane wcześniej łóżko Odys. Prosta forma, solidne wykonanie i funkcjonalne, przy jednoczesnym zastosowaniu ozdobnych, ażurowych elementów. Taka dekoracja nie zaburza koncepcji aranżacyjnej oraz nie rozprasza naszej uwagi.
Drugi aspekt to tekstylia. Aby czuć się komfortowo, zrezygnujmy z kontrastujących, mocnych kolorów, na rzecz bardziej stonowanych. Charakteru możemy dodać formą – np. abażuru lampy czy teksturą zasłony. Niezawodnym sposobem na wprowadzenie odrobiny romantyzmu, jest także ustawienie dużej ilości świec.
Centrum sypialni stanowi łóżko, dlatego też nie zapominajmy o efektownej narzucie, która podkreśli wyjątkowy klimat sypialni. Dobrym sposobem na ożywienie wnętrza i zarazem poprawy komfortu, jest umieszczenie w nim roślin, które nie tylko pełnią funkcję dekoracyjną, ale także oczyszczają powietrze – co w sypialni nie jest bez znaczenia.