Jak urządzić mieszkanie w stylu marynistycznym?

Styl marynistyczny od lat nie wychodzi z mody – jest on szczególnie popularny w letnich liniach ubrań, co jednak nie znaczy, że spotyka się go tylko tam! Przypomnij sobie wystrój twojego ulubionego nadmorskiego kurortu – zapewne miał w sobie sporo z marynistycznego designu. Jeżeli chcesz otaczać się wakacyjną, pozytywną aurą przez cały rok, może warto przemyśleć wprowadzenie tego stylu również do aranżacji swojego własnego mieszkania?

Jak urządzić się w stylu marynistycznym?
Small Design Ideas

Najbardziej charakterystyczną cechą takiego wystroju jest wszechobecna biel, przełamywana niebieskimi akcentami, na wzór marynarskich mundurów, a najpopularniejszym wzorem są oczywiście paski – pojawiające się na jak najbardziej naturalnych materiałach. Jak tę wiedzę zastosować przy urządzeniu mieszkania? O tym właśnie będzie dzisiejszy artykuł.

Oświetlenie

Pomieszczenia w stylu marynistycznym powinny być dobrze naświetlone – zainwestuj zatem w lampy i żyrandole, które zapewnią równomierny dopływ światła do wszystkich zakątków pokoju. I koniecznie wybierz żarówki dające jak najbardziej naturalne światło. Kolejną ważną kwestią jest dbałość o dokładne wyeksponowanie okien – odcinanie światła słonecznego złym ustawieniem mebli jest niestety wyjątkowo popularnym błędem w aranżacjach.

Stosuj średnio kryjące rolety i lekkie zasłony, aby nadać pomieszczeniu naturalnie słonecznego charakteru.

Ściany

Oczywiście możesz postawić na farbę w bardzo jasnym odcieniu – wybierając od śnieżnobiałej bieli po jasnobeżowe chłodne odcienie. Lepszym rozwiązaniem będzie jednak coś kreatywniejszego – mianowicie pokrycie ich drewnianymi panelami! Sprawisz w ten sposób, że wnętrze będzie bardziej przytulne, a dodatkowo zacznie przywodzić na myśl wnętrze łodzi, długie godziny spędzone na pomoście i inne rzeczy związane z nadmorskimi wakacjami. Pamiętaj, aby odcień drewna naściennego był dobrze dopasowany do mebli jakie planujesz zakupić. Nie może być on identyczny, jednak musi pozostawać z nimi w jednej tonacji.

Kolory musza być zgrane, jednak na pewno chcesz uniknąć przesadnego zlewania się pięknych mebli z otoczeniem.

Meble

Jeśli, jak już wcześniej wspomnieliśmy, ma być jak najbardziej naturalnie, to przy wyborze mebli koniecznie postaw na bielone drewno! Przywodzące na myśl kawałki drzew wyrzucane na plaże przez fale rozświetli wnętrze… a to, dla osiągnięcia udanej aranżacji marynistycznej mieszkania jest bardzo istotne! Wybierając elementy wyposażenia, które mają mieć obicie, zadbaj aby utrzymać je w jasnej tonacji – tutaj właśnie możesz zaszaleć z marynistycznymi paskami. Dla swojej pociechy możesz zaprojektować łóżko w kształcie łodzi a dla siebie urządzić sypialnię na wzór pokładowej kajuty. W kuchni dobrze sprawdzą się blaty z naturalnych kamiennych płyt, zaś do łazienki możesz poszukać ciekawej stylistycznie wanny lub kabiny prysznicowej.

Dodatki

Naturalne tkaniny są ich podstawą. Mogą przybrać one postaci firanek, z tkanych cienką nicią płacht materiału, lnianych dywaników w pasującym do wnętrza kolorze lub kapy na kanapę w biało-niebieskie pasy. Samą tkaniną oczy jednak nie wyżyją – zatem śmiało dodaj kilka typowo nadmorskich dodatków. Ramę lustra w łazience za pomocą farb szybko zmienisz w koło ratunkowe, albo nawet możesz przymocować do niej prawdziwy ekwipunek. W salonie możesz pokusić się o morski pejzaż. Na całej powierzchni mieszkania znajduj miejsca odpowiednie do ekspozycji twoich ulubionych pamiątek z wakacji – tej uroczej łódki w szklanej buteleczce, magnesów w kształcie morskich stworów czy cokolwiek innego przyszło ci kiedyś do głowy kupić.

Szukaj inspiracji!

Poszukaj w Internecie na portalach takich jak Pinterest lub Instagram profili o tematyce mieszkaniowej – są one idealnym miejscem dla tych, którzy designem zajmują się tylko hobbystycznie. Wśród zdjęć i tutoriali można znaleźć prawdziwe perełki, które czynią mieszkania wyjątkowymi, nie zależnie od tego, w jakim stylu mamy zamiar je urządzić. Aby twoje poszukiwania przyniosły jak najlepsze rezultaty, zwróć uwagę na obecnie popularne #hashtagi. Powodzenia!

Dodaj komentarz