Jak urządzić wnętrze w stylu retro?

Trendy w aranżacji wnętrz co jakiś czas serwują nam wielki powrót do mody sprzed lat. Każdy urządza swoje mieszkanie, tak jak mu się podoba, nie odbiegając zbyt daleko od tego, co obecnie modne. Inną kwestią jest urządzanie wnętrz na wzór innego lub w konkretnym stylu, z zachowaniem pełnej spójności. Trudno mówić o modzie we wnętrzu z antykami. Jeśli jednak mowa o trendach, w ostatnich latach sporo osób inspiruje się stylem retro, który w ciekawy sposób można połączyć z nowoczesnością.

Styl retro w salonie

Styl retro może bardzo ciekawie prezentować się w nowoczesnym wnętrzu – oczywiście pod warunkiem, że nie jest to typowa stylizacja i próba odtworzenia mody aranżowania wnętrz z lat 50-tych czy 60-tych. Połączenie nowoczesności z elementami starych stylów jest po prostu modne, a do tego może być eleganckie i ładne. Elementy retro – czy będą to dawne formy wykończenia wnętrz, czy też bogato zdobione ozdoby – doskonale pasują do minimalistycznego, wręcz chłodnego wystroju. Mają one przede wszystkim nadać pomieszczeniom smaku, tzw. „kropki nad i”.

Postaw na minimalne akcenty w aranżacji retro

Styl retro w nowoczesnych wnętrzach najlepiej prezentuje się w postaci niezwykle wyszukanych, zdobionych ozdób i innych elementów wykończeniowych. Zazwyczaj są: stojący zegar z kukułką, stylizowany ekspres do kawy, srebrne sztućce, zdobiona zastawa, stare sprzęty – radio, telefon czy gramofon, bogato zdobiona umywalka i armatura łazienkowa, zasłony, dywany, a nawet wazony, żyrandole czy stojące lampy.

Dodatki to jednak nie wszystko. Czasami samo mieszkanie bądź elementy wykończeniowe, które pozostały z dawnych lat i są zdatne do dalszego użytkowania mogą nadać wnętrzu charakteru retro. Bardzo ciekawie prezentuje się stara, drewniana podłoga – z chłodnym kolorem ścian i minimalistycznymi meblami będzie tworzyć doskonałe połączenie. Ważne jednak, by była dobrze zachowana, a w czasie naszego użytkowania odpowiednio konserwowana i pielęgnowana.

Styl retro w salonie

Styl retro: oryginały zamiast współczesnych replik

Pomysł na elementy retro w nowoczesnych wnętrzach to jednak nie cała sztuka. Pozostaje jeszcze kwestia wyszukania wymarzonych i pasujących do wnętrza dodatków. Współcześnie wiele rzeczy można kupić, często są to jednak próby odtworzenia starej produkcji. Niektóre z replik bywają bardzo realistyczne i ładne – przykładowo imitowane na dawne czasy panele podłogowe czy też nowoczesne, funkcjonalne meble z frontami jakby sprzed kilkudziesięciu lat.

Jeśli zależy nam na realistycznym stylu retro w mieszkaniu, warto zajrzeć do na pchli targ, do sklepu ze starociami czy też poszukać na aukcjach internetowych. Czasami można tam znaleźć prawdziwe cuda. Ciekawe przedmioty można też odszukać w domu babci albo w piwnicy czy na strychu. To świetna okazja, by pamiątkom rodzinnym nadać nowego życia.

Styl retro w łazience

Styl retro w nowoczesnych wnętrzach

Styl retro to świetna forma, by dodać wyjątkowego charakteru współczesnym, dość minimalistycznym i chłodnym wnętrzom. Najważniejsze jednak, by nie popaść w skrajność i w efekcie nie przesadzić w gromadzeniu starych mebli, ozdób i przedmiotów. Piękne wnętrze może przerodzić się w niezbyt poukładane, pełne niepotrzebnych rzeczy i zabałaganione pomieszczenie. Inspirujmy się starymi czasami, jednak z głową na karku i przede wszystkim z umiarem.

Dodaj komentarz