Jak wykorzystać wnękę pod schodami?

Klatka schodowa zajmuje z reguły sporo miejsca w przedpokoju czy holu. Oprócz tego, że najczęściej znajduje się w centrum pomieszczenia, to posiada również wnękę, którą ciężko jest zaadaptować. Jak wykorzystać tę niewielką powierzchnię?

Adaptacja wnęki pod schodami może budzić wiele wątpliwości. Przecież cała gra toczy się tak naprawdę o zaledwie kilkudziesięciocentymetrową powierzchnię. Jednak po dokładnych przemyśleniach może okazać się, że ta niepozorna wnęka może znacznie ułatwić zagospodarowanie mniej potrzebnych rzeczy. W zależności od wymagań właściciela mieszkania, schody mogą stanowić doskonały schowek na drobne szpargały. Bardziej wymagający mogą wykorzystać tę powierzchnię jeszcze bardziej praktycznie.

Możliwości wykorzystania wnęki pod schodami jest wiele. Wszystko tak naprawdę zależy od pomysłowości właściciela domu czy mieszkania. Ze względu na lokalizację wnęki w holu i dość niską temperaturę w tym miejscu, wnęka schodowa doskonale sprawdzi się jako niewielka spiżarka. Osłoniona przed światłem nie tylko schodami, ale również dodatkowymi drzwiczkami, będzie doskonałym miejscem na przechowywanie domowych przetworów i konfitur. Poza tym – z czego niewiele osób zdaje sobie sprawę – wnęka pod schodami to również doskonałe miejsce do zaaranżowania niewielkiej spiżarki z winami. Dostosowanie specjalnych półek do powierzchni wnęki nie będzie zbyt skomplikowane. Natomiast pokaźna kolekcja win niemal w wejściu do mieszkania może stanowić interesującą wizytówkę dla gospodarza.

Wnękę pod schodami można wykorzystać również jako garderobę. W zależności od jej wielkości, mogą znaleźć się w niej zarówno buty domowników, jak również ich płaszcze czy inna odzież. W zaaranżowaniu dyskretnej szafy z pewnością pomocne będą półki i wieszaki. Rodzaj garderoby przechowywanej w tym miejscu może również zależeć od upodobań właściciela. W oryginalnej szafie może znaleźć się zarówno odzież codzienna, jak również ta często wykorzystywana podczas wyjść na zewnątrz (np. dresy, bluzy, sportowe kurtki).

Jak wykorzystać wnękę pod schodami?
Źródło: Dornob

Innym oryginalnym sposobem na zaaranżowanie wnęki pod schodami jest stworzenie w tym miejscu domowej biblioteczki. Wstawienie kilku półek pozwoli na zorganizowanie miejsca dla ulubionych książek czy gazet. Dodatkowo pozwoli na zwolnienie miejsca na salonowych regałach. W zależności od upodobań biblioteczka pod schodami może być otwarta (wówczas wystarczą same półki) bądź zamknięta (niewielkie drzwiczki będą chronić książkowe zbiory przed kurzem). W przypadku ciemnego holu praktycznym rozwiązaniem będzie również zamontowanie w biblioteczce niewielkiej lampki, której światło ułatwi poszukiwanie wybranej książki.

Niektórzy mogą zastanawiać się, czy adaptacja wnęki pod schodami jest rzeczywiście warta zachodu. Wszystko tak naprawdę zależy od indywidualnych upodobań, jak również od całościowej powierzchni domu czy mieszkania. Jeśli mieszkanie jest na tyle duże, że nie ma najmniejszego problemu z pomieszczeniem całego, nawet najdrobniejszego wyposażenia, adaptacja wnęki jest jedynie dodatkowym urozmaiceniem wnętrza. Sytuacja wygląda jednak zupełnie odwrotnie w momencie, kiedy brakuje miejsca na przechowywanie narzędzi, książek czy przetworów. Wówczas adaptacja wnęki pod schodami będzie doskonałym rozwiązaniem.

Dodaj komentarz