Mała kuchnia jest wprawdzie pomieszczeniem przytulnym, ale niezwykle trudnym do urządzenia. Aby dobrze zaaranżować wnętrze, należy wziąć pod uwagę kilka czynników, takich jak zabudowa kuchenna i rozkład pomieszczenia. Ważny jest również kolor, ustawienie sprzętów i wszelkich dodatków. Jak zatem poradzić sobie z organizacją przestrzeni w niewielkiej kuchni?
Meble kuchenne
To właściwie najważniejszy element wyposażenia kuchennego. Aby móc pomieścić wszystkie naczynia, produkty i urządzenia, zestaw zawiera na ogół mnóstwo szafek, szuflad i półek. Dobierając meble kuchenne możemy jednak zwrócić uwagę na kilka rzeczy, które sprawią, że przestrzeń w pomieszczeniu będzie optycznie większa. Po pierwsze, jeśli jest taka możliwość, wybierajmy meble z dużą ilością oszklonych elementów; taka zabudowa wygląda znacznie „lżej”. Ważną rolę odgrywa również kolorystyka – zdecydowanie lepiej będzie postawić na meble w jasnej tonacji. W przypadku wszelkiego rodzaju wnęk, doświetlmy je niewielkimi żarówkami. Warto pamiętać o tym, by unikać drzwiczek otwieranych na oścież – zamiast tego zainwestujemy w szafki przesuwne, co będzie znacznie wygodniejszym rozwiązaniem.
Blaty
Kolejnym istotnym elementem, decydującym w dużej mierze o tym, czy kuchnia będzie wyglądać na przestronną, czy raczej na bardzo ciasną, są blaty kuchenne. Gładkie, jasne blaty to świetny wybór w przypadku niewielkich wnętrz, ponieważ będą odbijać światło, a całe pomieszczenie wyda się dzięki temu dużo jaśniejsze i większe. Nie bójmy się również instalować blatów dużych, mierzących co najmniej 80 cm; będą stanowić idealną równowagę dla mebli kuchennych. Jeśli nasza kuchnia jest naprawdę mała, a w dodatku otwarta na salon, zdecydowanie powinniśmy pomyśleć o blacie w kształcie półwyspu – zajmuje on mniej miejsca niż wyspa, a do tego (chociaż nieco zmniejszy nam metraż salonu), to zaoszczędzi przestrzeń w samej kuchni i umożliwi swobodniejsze przygotowywanie posiłków. Zastanawiając się nad materiałami blatów do małej kuchni, warto rozważyć szczególnie laminat i drewno – są zdecydowanie najjaśniejsze, a w przeciwieństwie do blatów kamiennych i metalowych nie sprawiają wrażenia „ciężkich” (szeroki wybór blatów znajdziesz w tym miejscu).
Oświetlenie i dodatki
Odpowiednie oświetlenie może całkowicie odmienić wygląd małej kuchni. Najlepiej, jeśli mamy dostęp do naturalnego, słonecznego światła – okno wprawdzie zabiera nieco miejsca, ale czyni pomieszczenie znacznie jaśniejszym i bardziej przestronnym. W przypadku oświetlenia sztucznego warto zainwestować w lampy halogenowe pod blatem, a także zainstalować światło główne, które będzie silne i jasne. Jeśli chodzi o dodatki, postarajmy się nie przesadzać z ilością ozdób; znacznie lepiej będzie prezentować się jedna, ładnie wyeksponowana roślina niż cały szereg słoiczków, serwetek i pudełek.
Urządzenie małej kuchni to duże wyzwanie, jednak zastosowanie się do kilku prostych zasad pomoże nam sprostać zadaniu. W tym przypadku nie stawiajmy na zbędne dodatki, ale na jasną, lekką zabudowę, która optycznie powiększy kuchnię, a także na dobre (najlepiej naturalne) oświetlenie.