Tradycyjne palniki gazowe w kuchni coraz częściej są zastępowane przez płytę. Jednak dopiero decydując się na to rozwiązanie, wiele osób dowiaduje się, że ma do wyboru dwa warianty płyty: ceramiczną i indukcyjną. Która z nich jest lepsza?
Płyta kuchenna jest idealną propozycją dla wszystkich, którzy są narażeni na wysokie koszty doprowadzenia instalacji gazowej. Elektryczny wariant płyty kuchennej niekiedy może pozwolić na solidne oszczędności. Jednak aby mieć pewność, że wybrany model jest właściwy, trzeba przeanalizować wszystkie wady i zalety zarówno płyt ceramicznych, jak i indukcyjnych. Wbrew pozorom różnice między nimi są zasadnicze.
Płyty ceramiczne są wyposażone w grzałki, które są zasilane elektrycznie. Nagrzane grzałki oddają swoje ciepło polu grzewczemu znajdującemu się pod naczyniem, w którym przygotowywana jest potrawa. Zaletą płyty ceramicznej jest długie utrzymywanie ciepła. Jednak z drugiej strony tego rodzaju płyta nagrzewa się o wiele dłużej niż indukcyjna. Dodatkową zaletą płyt ceramicznych jest brak konieczności zakupu specjalnych garnków do gotowania. Zarówno aluminiowe, jak też emaliowane garnki dobrze przyjmują ciepło emitowane z płyty. Ponadto dużym atutem tego rodzaju płyt jest ich cena, która zaczyna się od 500 zł. Na ich koszt mają oczywiście wpływ wszelkie udogodnienia i dodatkowe funkcje, m.in. zabezpieczenie przed poparzeniem, czujniki smażenia, automatyzacja gotowania.
Czym od płyt ceramicznych różnią się płyty indukcyjne? Działanie płyty indukcyjnej opiera się na wytwarzaniu przez specjalne cewki zmiennego pola magnetycznego. Zmiany zachodzące w tym polu powodują z kolei powstawanie prądów wirowych, które przekazują swe ciepło garnkom znajdującym się na płycie. Płyta indukcyjna o wiele szybciej się nagrzewa. Co więcej, w odróżnieniu od płyt ceramicznych, w czasie gotowania pozostaje chłodna, a tym samym minimalizuje ryzyko ewentualnych poparzeń. Poza tym płyta indukcyjna włącza się jedynie w momencie, kiedy na jej powierzchni zostanie postawiony garnek. Ten system działania pozwala na znaczne oszczędności energii elektrycznej.
Jednak – podobnie jak płyty ceramiczne – kuchenne płyty indukcyjne mają również kilka wad. Jedną z nich może być cena. Wprawdzie wariant podstawowy jest dostępny na rynku od 700 zł, warto jednak przemyśleć, czy najtańsza opcja spełni oczekiwania domowników. Ponadto oprócz kosztu zakupu i instalacji samej płyty, należy również uwzględnić cenę specjalnych garnków do gotowania. Jedynie naczynia z ferromagnetycznym dnem nadają się do gotowania na płycie indukcyjnej. Tradycyjne naczynia nie będą przewodziły ciepła emitowanego przez pole magnetyczne.
Warto przemyśleć możliwość zakupu płyty ceramicznej lub indukcyjnej. Obie pozwolą na oszczędności zarówno gazu, jak również energii elektrycznej. Oba warianty są również odporne na uszkodzenia i zarysowania. Dodatkowo płyta kuchenna może stanowić dekoracyjny element kuchni i prezentować się o wiele ciekawiej niż tradycyjne palniki gazowe.
Od siebie dodam jeszcze, że są inne alternatywy, np płyta kombinowana, która stanowi połączenia tradycyjnej gazowej oraz tej pod szkłem. Dla niezdecydowanych lub tych potrzebujących obu funkcji w kuchni np. ze względu na dotychczasowy asortyment garnków. Słyszałam jeszcze o takich gazowych pod szkłem. Także opcji jest wiele, tylko się decydować.