Po trwającej wiele lat fascynacji materiałami sztucznymi w ostatnim czasie daje się zaobserwować trend polegający na powrocie do naturalnych sposobów wykańczania domów i mieszkań. Do łask wracają drewno, cegła czy naturalny kamień. Wykorzystuje się je w nowoczesnych aranżacjach, zestawiając z modernistycznymi meblami. Okazuje się, że natura nie musi kłócić się z nowoczesnością. Wprost przeciwnie – doskonale się uzupełniają.
Jednym z symboli tego trendu jest ponowne zainteresowanie kamieniem jako materiałem dekoracyjnym. Nie jest on już skrywany pod warstwą tynku czy zabudową, służąc jedynie jako element budowlany. Kamień zobaczyć można zarówno na fasadach jak i we wnętrzach nowoczesnych domów i mieszkań. Sprawdza się właściwie w każdym pomieszczeniu. Może być posadzką, okładziną ścian czy elementem dekoracyjnym zajmującym mniejszą powierzchnię. Świetnie komponuje się z drewnem, ale także metalem i gładkimi powierzchniami mebli.
Częstym sposobem na wykorzystanie kamienia jest wykonywanie z niego posadzek w przedpokojach, kuchniach czy łazienkach. Odpowiednio przycięte płyty lub nierówne, naturalne powierzchnie sprawiają, że pomieszczenia te nabierają szlachetności. Ważny jest wybór odpowiedniego rodzaju kamienia. Nie każdy jest bowiem równie odporny na ścieranie czy wilgoć. Do najtwardszych i ciężko ścieralnych zaliczane są łupki i granity. W przypadku często stosowanego piaskowca, marmuru czy trawertynu konieczna jest wcześniejsza impregnacja oraz konserwacja wykonywana co kilka lat.
Kamień sprawdza się także świetnie na ścianach. Często można go znaleźć w pokojach, w których zamontowano kominek. Kamień stanowi jego doskonałą oprawę. Chropowata ściana dobrze komponuje się z drewnianą podłogą i wygląda ciekawie w blasku ognia, kiedy cienie igrają na załamaniach powierzchni.
Można usłyszeć opinie, że kamień dekoracyjny powinno się stosować przede wszystkim w dużych pomieszczeniach, gdzie może posłużyć do zabudowania całej ściany. Nie jest to do końca prawdą. Niekoniecznie trzeba obkładać nim całą ścianę, by uzyskać odpowiedni efekt. Równie dobrze może służyć jako element dekoracyjny. Użycie kamienia jako pasa rozdzielającego powierzchnię ściany czy mocnego akcentu mającego przyciągnąć wzrok to popularne rozwiązanie pozwalające nadać nawet mniejszym mieszkaniom szyku i fantazji. Jednak należy pamiętać o właściwym skomponowaniu całego wystroju tak, by kamienny element nie przytłaczał go, ale podkreślał walory.
Kamień dekoracyjny jest wdzięcznym materiałem wykończeniowym. Odznacza się bowiem dużą różnorodnością kolorystyczną. Twierdzenie, że kamień jest wyłącznie szary jest błędne. Można go znaleźć w odcieniach od niemal białego po czarny. Wystarczy dobrać odpowiedni rodzaj i można cieszyć się dobrze zaaranżowanym, nowoczesnym wnętrzem. Warto także pamiętać, że kamień dobrze komponuje się z innymi naturalnymi materiałami, co stwarza dodatkowe możliwości designerskie.